Wrestlers: Individual Stats | Stats by Weight | Wrestler Comparison
Schools: Team Stats | Matchup Preview

Search the 2023-2024 PA High School rosters by typing in names to find the wrestlers you want to compare.

Wrestler 1:
Wrestler 2:

Waylon Waite vs. Carter Beck

Scroll the below table left/right to see the full data.
Season Date Result Winner Notes
2023-2024 3/2/24 Maj 10-0 Beck North West AA Regional (Championship Semifinals)
2023-2024 2/24/24 Dec 7-0 Beck District 10 AA (Championship Semifinals)
2022-2023 3/9/23 Dec 7-0 Beck PIAA AA Championships (Consolation Round 1)
2022-2023 2/25/23 Fall 3:46 Beck District 10 AA (Championship Semifinals)
2022-2023 2/18/23 Fall 5:51 Beck District 10 AA Section 2 (Championship Semifinals)

Common Opponents
Click opponent's name to do new comparison

Scroll the below table left/right to see the full data.
Waylon Waite
Reynolds (2026)
Carter Beck
Saegertown (2025)
Ryan Aguirre (Montoursville) (1-0) 
Ryan Aguirre (Montoursville) (1-0) 
Date Result Winner
2/10/24 Fall 2:18 Waite
Date Result Winner
12/29/21 Fall 1:05 Beck
Aiden Beimel (St. Mary's) (0-2) 
Aiden Beimel (St. Mary's) (1-0) 
Date Result Winner
3/4/23 Dec 4-0 Beimel
3/3/23 Dec 6-1 Beimel
Date Result Winner
3/4/23 Dec 2-1 Beck
Brady Bowers (Fort LeBoeuf) (1-0) 
Brady Bowers (Fort LeBoeuf) (1-0) 
Date Result Winner
1/20/24 Maj 12-0 Waite
Date Result Winner
12/6/23 Fall 0:17 Beck
Zane Crouse (Bishop McDevitt) (0-1) 
Zane Crouse (Bishop McDevitt) (1-0) 
Date Result Winner
2/10/24 Dec 3-1 Crouse
Date Result Winner
3/8/24 Dec 6-1 Beck
Ryan Fitzsimmons (Warren) (1-0) 
Ryan Fitzsimmons (Warren) (1-0) 
Date Result Winner
3/4/23 Maj 10-1 Waite
Date Result Winner
2/24/23 Fall 0:48 Beck
Hunter Geibel (Commodore Perry) (1-0) 
Hunter Geibel (Commodore Perry) (1-0) 
Date Result Winner
2/25/23 Dec 4-3 Waite
Date Result Winner
2/18/23 Dec 3-2 Beck
Mason Goodspeed (Greenville) (2-0) 
Mason Goodspeed (Greenville) (1-0) 
Date Result Winner
1/24/24 Fall 0:43 Waite
1/25/23 Fall 0:51 Waite
Date Result Winner
12/3/22 Fall 0:45 Beck
Tanner Hamilton (Grove City) (1-2) 
Tanner Hamilton (Grove City) (2-0) 
Date Result Winner
3/2/24 Dec 7-1 Hamilton
2/24/24 Dec 3-1 Waite
2/17/24 Dec 7-5 Hamilton
Date Result Winner
3/7/24 Maj 10-1 Beck
2/17/24 Dec 9-2 Beck
Caden Judice (Archbishop Shaw, Bald Eagle Area) (0-1) 
Caden Judice (Archbishop Shaw, Bald Eagle Area) (0-2) 
Date Result Winner
2/9/24 Dec 4-1 Judice
Date Result Winner
3/9/24 Dec 5-4 Judice
3/7/24 Dec 9-6 Judice
Jared Popson (Brookville) (0-1) 
Jared Popson (Brookville) (2-0) 
Date Result Winner
1/21/23 Dec 11-6 Popson
Date Result Winner
1/15/22 Fall 3:04 Beck
12/11/21 TF 16-0 5:00 Beck
Logan Powell (Central Clarion, Clarion) (1-0) 
Logan Powell (Central Clarion, Clarion) (1-0) 
Date Result Winner
3/4/23 Fall 4:47 Waite
Date Result Winner
3/3/23 Fall 1:38 Beck
Parker Sentipal (Burgettstown) (0-1) 
Parker Sentipal (Burgettstown) (0-1) 
Date Result Winner
3/9/23 Fall 0:43 Sentipal
Date Result Winner
3/12/22 Dec 3-1 Sentipal
Cadyn Shetler (Maplewood) (3-0) 
Cadyn Shetler (Maplewood) (6-0) 
Date Result Winner
3/3/23 Maj 11-2 Waite
2/18/23 Dec 8-4 Waite
2/17/23 Maj 10-0 Waite
Date Result Winner
2/23/24 Fall 1:02 Beck
2/17/24 Maj 9-0 Beck
1/7/23 Fall 4:58 Beck
3/4/22 Fall 3:32 Beck
2/19/22 Fall 2:27 Beck
1/26/22 Fall 1:13 Beck
Griffin Williams (Eisenhower) (1-0) 
Griffin Williams (Eisenhower) (2-0) 
Date Result Winner
2/25/23 Fall 4:52 Waite
Date Result Winner
1/6/24 Fall 0:56 Beck
12/14/21 Fall 0:44 Beck