No photo available

Blake Bender

Class of 2023

2022-2023
Weights
138, 139

Commited to
York College
on 1/11/2023
Commited to
York College
on 1/11/2023

Stats for 2022-2023 Pottsville High School (Varsity)

View Blake's full stats/profile

Click on a column heading to sort that column.

Scroll the below table left/right to see the full data.
Date Wt Opponent (Team) Result 2021-2022 Post-Season
12/7/22 139 Williams Valley W Forfeit  
12/10/22 139 Sean McLoone (Roman Catholic) W 3:22 (pin) District 12-AAA: 6th
12/10/22 139 Wyoming Valley West W Forfeit  
12/10/22 139 Quinn Keister (Milton) W 3:15 (pin) Section: DNP (AA)
12/10/22 139 Liam Gannon (Cedar Cliff) W 1:30 (pin)  
12/10/22 139 Xayden Sallit (Emmaus) W 9-4  
12/14/22 139 Ridge Snyder (Jim Thorpe) W 4:15 (pin) District 11-AA: 3rd
Region SE-AA: DNP
12/16/22 139 Noah Weaver (Bellefonte) L 6-4 District 6-AAA: 4th
Region NW-AAA: DNP
12/16/22 139 Lucas Braun (Greater Latrobe) W 7-0 Section: DNP (AAA)
12/16/22 139 Gabe Broome (Strath Haven) W 9-3 Section: 3rd
Region SE-AAA: DNP
12/16/22 139 Lucas Sheetz (Mifflin County) W 10-2 (major)  
12/17/22 139 Connor Saylor (Hickory) L 1:50 (15-0) (TF) Section: 1st
District 10-AA: 2nd
Region NW-AA: 2nd
State AA: 5th
12/22/22 139 Angel Santana (Tamaqua) W 1:07 (pin)  
12/29/22 138 Carson Bradham (McIntosh, GA) W (pin)  
12/29/22 138 Cayden Freeze (Easley, SC) W 6-0  
12/29/22 138 Joshua Wayland (Denmark, GA) L (pin)  
12/30/22 138 Wyatt Hicks (Clover, SC) W 14-2 (major)  
12/30/22 138 Kelly Enright (Lucy Beckham, SC) W (pin)  
12/30/22 138 Gavin Qualls (Hanahan, SC) L (pin)  
12/30/22 138 Noah Creque (Siegel, TN) L (pin)  
1/4/23 139 Nicholas Zeigenfuss (Lehighton) W 16-1 4:45 (TF) District 11-AA: DNP
1/7/23 139 Ivan Laubaach (East Stroudsburg South) W 0:55 (pin)  
1/7/23 139 Catasauqua W Forfeit  
1/7/23 139 Sonny Seritti (Mahanoy) W 1:02 (pin)  
1/7/23 139 Aidan Stratton (Perkiomen Valley) W 5:15 (pin) Section: 4th
Region SE-AAA: DNP
1/7/23 139 Hudson Brown (Northern Lebanon) W 0:40 (pin)  
1/14/23 139 Parker Lords (Williams Valley) W 1:22 (pin)  
1/14/23 139 James Weikel (North Schuylkill) W 2:00 (pin) District 11-AA: DNP
1/14/23 139 Owen Woll (Blue Mountain) W 0:32 (pin)  
1/18/23 139 Owen Woll (Blue Mountain) L 7-0  
1/20/23 139 Angel Santana (Tamaqua) W 0:25 (pin)  
1/20/23 139 Hunter Beers (Pen Argyl) W 1:00 (pin) District 11-AA: DNP
1/20/23 139 Edonel Rodriguez (Hazleton Area) W 3-1 District 2-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
1/21/23 139 Gunnar Myers (Wallenpaupack) L 0:57 (pin) District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
1/21/23 139 Cael Harmon (Pocono Mountain East) L 3-0 District 11-AAA: 6th
1/31/23 139 James Weikel (North Schuylkill) W 1:45 (pin) District 11-AA: DNP
2/7/23 139 Edonel Rodriguez (Hazleton Area) L 14-0 (major) District 2-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
2/24/23 139 Noah Noguera (Pocono Mountain West) W 0:46 (pin)  
2/24/23 139 Mason Basara (Northampton) W 5:46 (pin) District 11-AAA: 5th
Region NE-AAA: 6th
2/25/23 139 Kollin Rath (Bethlehem Catholic) L 1:28 (pin) District 11-AAA: 1st
Region NE-AAA: 1st
State AAA: 3rd
2/25/23 139 Adriaan DeLeon (Bethlehem Liberty) W 2:56 (pin)  
2/25/23 139 Jack Campbell (Nazareth) L 0:46 (pin)  
3/3/23 139 Kevon Griffin (Archbishop Wood) W 7-5  
3/3/23 139 Edonel Rodriguez (Hazleton Area) W 5:47 (pin) District 2-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
3/4/23 139 Kollin Rath (Bethlehem Catholic) L 0:45 (pin) District 11-AAA: 1st
Region NE-AAA: 1st
State AAA: 3rd
3/4/23 139 Austin Smith (Abington Heights) L 0:30 (pin) District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
3/4/23 139 Dominic Innamorati (Pittston Area) W 1:18 (pin) District 2-AAA: 4th
Region NE-AAA: DNP