PA-Wrestling.com 2023-2024 District 7 Girls Rankings

sponsored by Asics and Gear2Compete

Posted on February 20, 2024

Below are the current District 7 girls wrestling rankings, based on reported results up through 2/20/2024.

Wrestlers are listed at their post-season weights for this ranking.

These rankings are compiled by a team of two rankers (including coaches and avid followers of District 7 girls wrestling).

Each ranker selects 4-6 wrestlers per weight class and 5-8 teams.  For the wrestlers... a first place vote gets 10 points, second place gets 9 points, and so on.  For the teams... a first place vote gets 10 points, second place gets 9 points, and so on.  All the points per weight class and for teams are totaled to get the rankings listed below.  Numbers in parentheses indicate number of first place votes received.  Wrestlers must get at least 5 points to be listed in the rankings.

District 7 Girls Rankings releases:
December 21 | January 2 | January 16 | January 30 | February 15 | February 20 | March 5 | March 12

KEY: (*) 2022-2023 state qualifier; (**) 2022-2023 state placer; (***) 2022-2023 state champion

100 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Valarie Solorio (2) *** Canon-McMillan Sr 9-0 20 1 1
(1)
Valarie Solorio (2) ***
   Canon-McMillan - Sr
9-0 20
2. Kristen Walzer * Montour So 3-1 18 HM 2
(HM)
Kristen Walzer *
   Montour - So
3-1 18
3. Miranda LaJevic ** Knoch Jr 5-1 16 HM 3
(HM)
Miranda LaJevic **
   Knoch - Jr
5-1 16
4. Baylee Oreski Bentworth So 4-2 14 -- 4
(--)
Baylee Oreski
   Bentworth - So
4-2 14
HM. Nila Bland Trinity Sr 22-8 12 3 HM
(3)
Nila Bland
   Trinity - Sr
22-8 12
HM. Sophia Beanner Mount Lebanon Fr 13-4 10 2 HM
(2)
Sophia Beanner
   Mount Lebanon - Fr
13-4 10

106 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Capri Chambers (2) * Canon-McMillan Sr 24-6 20 1 1
(1)
Capri Chambers (2) *
   Canon-McMillan - Sr
24-6 20
2. JoAnna Saad North Hills Jr 3-1 18 -- 2
(--)
JoAnna Saad
   North Hills - Jr
3-1 18
3. Cheyenne Berglund Ellwood City So 3-1 16 HM 3
(HM)
Cheyenne Berglund
   Ellwood City - So
3-1 16
4. Atia DiGioia Fox Chapel So 11-10 14 4 4
(4)
Atia DiGioia
   Fox Chapel - So
11-10 14
HM. Zainaya Jones Valley Fr 11-5 12 2 HM
(2)
Zainaya Jones
   Valley - Fr
11-5 12
HM. Jordan Gonzales Trinity Fr 8-10 10 3 HM
(3)
Jordan Gonzales
   Trinity - Fr
8-10 10

112 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Isabella McNutt (2) ** Hampton Sr 3-0 20 HM 1
(HM)
Isabella McNutt (2) **
   Hampton - Sr
3-0 20
2. Malia Ramos Canon-McMillan Fr 18-7 18 2 2
(2)
Malia Ramos
   Canon-McMillan - Fr
18-7 18
3. Brin Zehmisch Butler Fr 14-6 16 3 3
(3)
Brin Zehmisch
   Butler - Fr
14-6 16
4. Ella Campbell Burrell Fr 11-6 14 4 4
(4)
Ella Campbell
   Burrell - Fr
11-6 14
HM. Addison Elyes Norwin So 14-10 12 -- HM
(--)
Addison Elyes
   Norwin - So
14-10 12
HM. Taylor Chambers Southmoreland Fr 11-11 10 HM HM
(HM)
Taylor Chambers
   Southmoreland - Fr
11-11 10

118 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Ana Malovich (2) ** Butler Sr 12-0 20 1 1
(1)
Ana Malovich (2) **
   Butler - Sr
12-0 20
2. Trinity Moore ** Connellsville So 22-3 18 2 2
(2)
Trinity Moore **
   Connellsville - So
22-3 18
3. Yunuen Ayala Canon-McMillan Fr 23-9 16 3 3
(3)
Yunuen Ayala
   Canon-McMillan - Fr
23-9 16
4. Hannah Williams North Allegheny Sr 24-13 14 4 4
(4)
Hannah Williams
   North Allegheny - Sr
24-13 14
HM. Mia Scalise Ringgold So 4-2 12 -- HM
(--)
Mia Scalise
   Ringgold - So
4-2 12
HM. Ava McCaffrey Fox Chapel Sr 6-12 10 -- HM
(--)
Ava McCaffrey
   Fox Chapel - Sr
6-12 10

124 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Saphia Davis (2) Plum So 26-2 20 2 1
(2)
Saphia Davis (2)
   Plum - So
26-2 20
2. Paige Jox Mount Lebanon So 30-4 18 3 2
(3)
Paige Jox
   Mount Lebanon - So
30-4 18
3. Bailey Emery Canon-McMillan Jr 28-6 16 1 3
(1)
Bailey Emery
   Canon-McMillan - Jr
28-6 16
4. Alexis Brua ** Laurel Sr 20-6 14 4 4
(4)
Alexis Brua **
   Laurel - Sr
20-6 14
HM. Natalie Tofanelli Seneca Valley Sr 24-15 12 HM HM
(HM)
Natalie Tofanelli
   Seneca Valley - Sr
24-15 12
HM. Alexia Fisher New Castle Sr 12-9 10 HM HM
(HM)
Alexia Fisher
   New Castle - Sr
12-9 10

130 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Haley Smarsh (2) Moon Fr 22-0 20 1 1
(1)
Haley Smarsh (2)
   Moon - Fr
22-0 20
2. Asia Fowler * Woodland Hills Sr 20-5 18 3 2
(3)
Asia Fowler *
   Woodland Hills - Sr
20-5 18
3. Anna Duncan Ringgold Fr 5-1 16 -- 3
(--)
Anna Duncan
   Ringgold - Fr
5-1 16
4. Leilani Ramos * Canon-McMillan Sr 20-14 14 4 4
(4)
Leilani Ramos *
   Canon-McMillan - Sr
20-14 14
HM. Emma Cunningham Beaver Jr 21-12 12 4 HM
(4)
Emma Cunningham
   Beaver - Jr
21-12 12
HM. Addison Claassen Plum Fr 21-11 10 HM HM
(HM)
Addison Claassen
   Plum - Fr
21-11 10

136 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Ava Golding (2) Kiski Area So 24-4 20 1 1
(1)
Ava Golding (2)
   Kiski Area - So
24-4 20
2. Janayah Nobles ** Connellsville Jr 21-8 18 2 2
(2)
Janayah Nobles **
   Connellsville - Jr
21-8 18
3. Abigail Dolanch Fort Cherry Fr 24-6 16 3 3
(3)
Abigail Dolanch
   Fort Cherry - Fr
24-6 16
4. Esther Ward Mount Lebanon Jr 19-12 14 HM 4
(HM)
Esther Ward
   Mount Lebanon - Jr
19-12 14
HM. Amillyone Williams Canon-McMillan Fr 18-11 12 HM HM
(HM)
Amillyone Williams
   Canon-McMillan - Fr
18-11 12
HM. Alexia Ashby Trinity So 21-15 10 4 HM
(4)
Alexia Ashby
   Trinity - So
21-15 10

142 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Josephine Dollman (2) ** Norwin So 20-3 20 HM 1
(HM)
Josephine Dollman (2) **
   Norwin - So
20-3 20
2. Grace O'Korn * Peters Township Sr 27-7 18 1 2
(1)
Grace O'Korn *
   Peters Township - Sr
27-7 18
3. Anastasia Manchester Butler Fr 22-5 16 1 3
(1)
Anastasia Manchester
   Butler - Fr
22-5 16
4. Evangeline Gray Canon-McMillan Jr 13-13 13 HM 4
(HM)
Evangeline Gray
   Canon-McMillan - Jr
13-13 13
4. Audrey Morrison * North Allegheny Sr 28-7 13 3 4
(3)
Audrey Morrison *
   North Allegheny - Sr
28-7 13
HM. Genevieve Hanson Upper St. Clair Fr 11-9 10 4 HM
(4)
Genevieve Hanson
   Upper St. Clair - Fr
11-9 10

148 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Contessa Cotelesse (2) Laurel Fr 15-2 20 3 1
(3)
Contessa Cotelesse (2)
   Laurel - Fr
15-2 20
2. Hannah Hornick Seneca Valley So 20-12 17 HM 2
(HM)
Hannah Hornick
   Seneca Valley - So
20-12 17
3. Meryn Zangaro Greater Latrobe Sr 19-6 15 HM 3
(HM)
Meryn Zangaro
   Greater Latrobe - Sr
19-6 15
4. Elaina Ashby Trinity So 25-11 14 2 4
(2)
Elaina Ashby
   Trinity - So
25-11 14
HM. Karsyn Champion Norwin Fr 26-10 13 4 HM
(4)
Karsyn Champion
   Norwin - Fr
26-10 13
HM. Tiffany Gathers Pine-Richland Jr 15-13 11 -- HM
(--)
Tiffany Gathers
   Pine-Richland - Jr
15-13 11

155 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Leyna Rumpler (2) *** North Allegheny Sr 29-1 20 1 1
(1)
Leyna Rumpler (2) ***
   North Allegheny - Sr
29-1 20
2. Imani Cameron-Botti * Connellsville Jr 20-9 18 2 2
(2)
Imani Cameron-Botti *
   Connellsville - Jr
20-9 18
3. Dynisty Williams ** Canon-McMillan Sr 22-7 16 3 3
(3)
Dynisty Williams **
   Canon-McMillan - Sr
22-7 16
4. Kaylee Flowers New Castle So 10-8 14 HM 4
(HM)
Kaylee Flowers
   New Castle - So
10-8 14
HM. Allyssa Stewart Laurel So 15-9 12 4 HM
(4)
Allyssa Stewart
   Laurel - So
15-9 12
HM. Brooke Lindsay Trinity Fr 13-13 5 HM HM
(HM)
Brooke Lindsay
   Trinity - Fr
13-13 5
HM. Brynn Bosack Pine-Richland So 10-14 5 -- HM
(--)
Brynn Bosack
   Pine-Richland - So
10-14 5

170 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Octavia Walker (2) Norwin Fr 27-7 20 3 1
(3)
Octavia Walker (2)
   Norwin - Fr
27-7 20
2. Audrey Calgaro ** Canon-McMillan So 23-5 18 1 2
(1)
Audrey Calgaro **
   Canon-McMillan - So
23-5 18
3. Kenley Alexander Seneca Valley Fr 20-12 16 HM 3
(HM)
Kenley Alexander
   Seneca Valley - Fr
20-12 16
4. Rowen Lewis Greater Latrobe Fr 7-10 14 -- 4
(--)
Rowen Lewis
   Greater Latrobe - Fr
7-10 14
HM. Olivia Shultz Connellsville Fr 16-12 12 4 HM
(4)
Olivia Shultz
   Connellsville - Fr
16-12 12
HM. Melinda Phillips Mount Lebanon So 12-17 10 -- HM
(--)
Melinda Phillips
   Mount Lebanon - So
12-17 10

190 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Natalie Rush (2) ** Canon-McMillan Jr 28-2 20 1 1
(1)
Natalie Rush (2) **
   Canon-McMillan - Jr
28-2 20
2. Liliana Giulianelli Peters Township Fr 14-9 18 4 2
(4)
Liliana Giulianelli
   Peters Township - Fr
14-9 18
3. Abigail Hewitt Norwin Jr 18-8 16 3 3
(3)
Abigail Hewitt
   Norwin - Jr
18-8 16
4. Kaylee Dean ** North Allegheny Jr 19-5 14 2 4
(2)
Kaylee Dean **
   North Allegheny - Jr
19-5 14
HM. Elizabeth Kantoris Greater Latrobe So 9-11 12 HM HM
(HM)
Elizabeth Kantoris
   Greater Latrobe - So
9-11 12
HM. Haley Hunter Seneca Valley So 15-11 10 HM HM
(HM)
Haley Hunter
   Seneca Valley - So
15-11 10

235 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Alaina Claassen (2) ** Plum So 17-2 20 1 1
(1)
Alaina Claassen (2) **
   Plum - So
17-2 20
2. Zoey Murphy ** Southmoreland So 10-5 18 2 2
(2)
Zoey Murphy **
   Southmoreland - So
10-5 18
3. Isabella Spotti Fort Cherry Sr 17-6 16 3 3
(3)
Isabella Spotti
   Fort Cherry - Sr
17-6 16
4. Daelyn Norris Trinity So 12-15 13 4 4
(4)
Daelyn Norris
   Trinity - So
12-15 13
HM. Miranda Kantoris Greater Latrobe Fr 10-7 12 HM HM
(HM)
Miranda Kantoris
   Greater Latrobe - Fr
10-7 12
HM. Vie Filar Fox Chapel Jr 9-7 11 HM HM
(HM)
Vie Filar
   Fox Chapel - Jr
9-7 11

POUND FOR POUND
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Valarie Solorio (2) *** Canon-McMillan Sr 9-0 20 1 1
(1)
Valarie Solorio (2) ***
   Canon-McMillan - Sr
9-0 20
2. Leyna Rumpler *** North Allegheny Sr 29-1 17 2 2
(2)
Leyna Rumpler ***
   North Allegheny - Sr
29-1 17
2. Ana Malovich ** Butler Sr 12-0 17 4 2
(4)
Ana Malovich **
   Butler - Sr
12-0 17
4. Haley Smarsh Moon Fr 22-0 13 5 4
(5)
Haley Smarsh
   Moon - Fr
22-0 13
5. Natalie Rush ** Canon-McMillan Jr 28-2 10 3 5
(3)
Natalie Rush **
   Canon-McMillan - Jr
28-2 10
6. Ava Golding Kiski Area So 24-4 8 6 6
(6)
Ava Golding
   Kiski Area - So
24-4 8
6. Josephine Dollman ** Norwin So 20-3 8 7 6
(7)
Josephine Dollman **
   Norwin - So
20-3 8
8. Saphia Davis Plum So 26-2 7 10 8
(10)
Saphia Davis
   Plum - So
26-2 7
9. Isabella McNutt ** Hampton Sr 3-0 6 -- 9
(--)
Isabella McNutt **
   Hampton - Sr
3-0 6
10. Alaina Claassen ** Plum So 17-2 3 -- 10
(--)
Alaina Claassen **
   Plum - So
17-2 3
HM. Capri Chambers * Canon-McMillan Sr 24-6 1 -- HM
(--)
Capri Chambers *
   Canon-McMillan - Sr
24-6 1

TEAM RANKINGS
  School League   School W-L Pts Last
1. Canon-McMillan Big Macs (2) WPIAL 1
(1)
Canon-McMillan (2)
   WPIAL
14-1 20 1
2. North Allegheny Tigers WPIAL 2
(2)
North Allegheny
   WPIAL
8-1 18 2
3. Trinity Hillers WPIAL 3
(3)
Trinity
   WPIAL
6-1 16 3
4. Connellsville Falcons WPIAL 4
(4)
Connellsville
   WPIAL
2-2 13 4
4. Seneca Valley Raiders WPIAL 4
(4)
Seneca Valley
   WPIAL
8-4 13 4
HM. Mount Lebanon Blue Devils WPIAL HM
(HM)
Mount Lebanon
   WPIAL
5-6 9 HM
HM. Norwin Knights WPIAL HM
(HM)
Norwin
   WPIAL
5-4 9 HM
HM. Butler Golden Tornado WPIAL HM
(HM)
Butler
   WPIAL
2-2 6 HM