No photo available

Ray Martin

Class of 2018

120, 126

2014-2015: Section 5th; District DNP (AAA)
2015-2016: Section 8th (AAA)
2016-2017: Section 4th; District 5th (AAA)
2017-2018: Section 1st; District 2nd; Region 3rd; State DNP (AAA)

Stats for 2014-2015 West Chester Henderson (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2013-2014 Post-Season
12/6/14 120 Myles Hugee (Wissahickon) W N/A (pin)  
12/6/14 120 Kylif Underwood (Pottsgrove) L 7-4 Section: 6th (AAA)
12/6/14 120 Nick Poulos (Archbishop Carroll) L 10-0 (major)  
12/6/14 126 Aaron Kaminsky (Wissahickon) W 12-5 Section: 6th (AAA)
12/13/14 120 Vaughn Saunders (Northeast High) W (pin)  
12/13/14 120 Jake Polaha (Radnor) W 2:41 (pin)  
12/13/14 120 James Campbell (Abington) W 1:06 (pin)  
12/13/14 120 Matt Amy (Upper Moreland) L 5-4 Section: 2nd
District 1-AAA: DNP
12/13/14 120 Brandon McKee (Pennsbury) L 1:53 (pin) Section: DNP (AAA)
12/29/14 120 Ryan Loose (Delaware Military Academy, DE) W 5-2  
12/29/14 120 Drew Baker (Stephen Decatur, MD) L 10-7  
12/30/14 120 Darren McGray (Lake Forest, DE) W 2:09 (pin)  
12/30/14 120 Bobby Stevenson (Caesar Rodney, DE) W 5-3  
12/30/14 120 Chase McCollum (Haverford School) L 1:20 (pin)  
12/30/14 120 Drew Baker (Stephen Decatur, MD) W 2:59 (pin)  
1/7/15 120 Nick Lilley (Downingtown West) L 4-3  
1/10/15 120 Benjamin Drummond (Central Bucks South) L 5-1 Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
1/10/15 120 Jonathan Reardon (West Chester Rustin) L 6-2 Section: 5th
District 1-AAA: 4th
1/10/15 120 Dave Wood (Garnet Valley) W 9-8  
1/14/15 120 John Bosio (Avon Grove) W 16-0; 5:18 (TF)  
1/22/15 120 Derek Gulotta (Owen J. Roberts) L (TF) Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 1st
State AAA: 4th
1/24/15 120 David Sherwood (Souderton) W 8-0 (major)  
1/24/15 120 James Hopkins (Upper Darby) W 2-0 Section: DNP (AAA)
1/24/15 120 Shane Mathis (Interboro) W 3-0  
1/28/15 120 Tommy Luke (West Chester East) W 4-0  
1/31/15 120 Indiana W Forfeit  
1/31/15 120 Travis Crate (Cranberry) W (pin)  
1/31/15 120 Cameron County W Forfeit  
1/31/15 120 Anthony Hough (Summit Academy) W 13-8  
1/31/15 126 Austin Shaffer (West Shamokin) W (pin) Section: 6th (AA)
2/4/15 120 Nik Zimmerman (Downingtown East) L 11-4  
2/6/15 120 Jonathan Reardon (West Chester Rustin) W (injury) Section: 5th
District 1-AAA: 4th
2/10/15 120 Coatesville W Forfeit  
2/14/15 120 Joey Scarpato (Sun Valley) W 1:00 (pin) Section: DNP (AAA)
2/14/15 120 Drew Massetti (Kennett) L 5-4 Section: 6th
District 1-AAA: DNP
2/14/15 120 Joe Rennie (Downingtown West) W 12-6  
2/14/15 120 Nik Zimmerman (Downingtown East) L 8-3  
2/14/15 120 Matt Chaclas (Unionville) W 6-1  
2/21/15 120 Noah Hankin (West Chester East) L 9-1 (major) Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: DNP
2/21/15 120 Devon Memis (Wissahickon) L 8-5