TRICADA Tournament

Friday, January 3, 2020 - Saturday, January 4, 2020

at South Fayette HS

Team Standings

(1) Canon McMillan 283.5, (2) Waynesburg Central 257.5, (3) Trinity 164.0, (4) Burgettstown 148.5, (5) Beth-Center 147.5, (6) McGuffey 128.5, (7) South Fayette 122.5, (8) Peters Township 101.0, (9) Fort Cherry 86.5, (10) West Greene 58.0, (11) Chartiers-Houston 57.0, (12) Ringgold 41.0, (13) Bentworth 33.5, (14) Washington 33.0, (15) Jefferson Morgan 26.0, (16) Albert Gallatin 18.0

Pigtails

152 - Logan Vickers pinned Michael Mundia (Washington), 1:20

Championship Round 1

113 - Noah Mimidis pinned Conner Roberts (Washington), 1:05

120 - Maddox Kehn (Washington) pinned Daniel Versharen, 0:23

126 - Bryce Wilkes (Peters Township) pinned Nathan Peters, 0:37

132 - Ronald Dewey (South Fayette) pinned Andrew Yevcinez, 0:22

138 - Todd Fisher (Beth-Center) pinned Nicholas Hanula, 1:25

145 - Ryan Green (Burgettstown) pinned Leslie Martinez, 0:20

152 - Jacob Duncan pinned Adam Gill (Trinity), 0:43

152 - Nate Stephenson (Waynesburg Central) pinned Logan Vickers, 1:39

220 - John Wolfe (Jefferson Morgan) pinned Brayden Wilcher, 0:55

220 - Ty Banco (Trinity) pinned Isaiah Jenkins, 2:09

285 - Giomar Ramos (Canon McMillan) pinned Dante Compagni, 0:21

Consolation Pigtails

145 - Jaeron Cody (Burgettstown) pinned Leslie Martinez, 1:59

152 - Logan Vickers maj. dec. Nash Bloom (West Greene), 11-0

Consolation Round 1

126 - Jackson Gwyer (Beth-Center) pinned Nathan Peters, 0:25

132 - Chase Rutan (West Greene) pinned Andrew Yevcinez, 0:46

138 - Jacob Rosie (Albert Gallatin) pinned Nicholas Hanula, 2:51

152 - Logan Vickers pinned Alec Kaier (Peters Township), 0:55

220 - Isaiah Jenkins pinned Joshua Deems (Beth-Center), 1:20

220 - Zach Bublak (Peters Township) pinned Brayden Wilcher, 1:38

285 - Christian Illig (Fort Cherry) dec. Dante Compagni, 2-1 SV

Championship Quarterfinals

113 - Julian Moore (Fort Cherry) won by tech. fall over Noah Mimidis, 16-1 4:35

152 - Jacob Duncan pinned Eric Donnelly (McGuffey), 1:10

170 - Matthew Furman (Canon McMillan) pinned Frank Grelo, 0:37

195 - Tyler Rohaley (Canon McMillan) pinned Joey Versharen, 0:22

195 - Rocco Falosk (McGuffey) pinned Joe Black, 0:33

Consolation Round 2

113 - Noah Mimidis pinned Logan Nalepka (Albert Gallatin), 0:20

120 - Aiden Boone (McGuffey) pinned Daniel Versharen, 0:25

152 - Anthony Lento (Chartiers-Houston) pinned Logan Vickers, 2:06

220 - John Wolfe (Jefferson Morgan) pinned Isaiah Jenkins, 2:20

Championship Semifinals

152 - Tanner Rohaley (Canon McMillan) dec. Jacob Duncan, 5-0

Consolation Round 3

113 - Joey Holmes (Beth-Center) pinned Noah Mimidis, 2:28

170 - Eli Makel (Waynesburg Central) pinned Frank Grelo, 1:48

195 - Joey Versharen pinned Joel Rush (Washington), 0:41

Consolation Semifinals

152 - Jacob Duncan pinned James Porter (Trinity), 1:56

195 - Garrett Boone (McGuffey) pinned Joe Black, 1:23

195 - Rocco Falosk (McGuffey) pinned Joey Versharen, 0:12

Fifth Place

195 - Joe Black pinned Joey Versharen, 0:46

Third Place

152 - Jacob Duncan pinned Luke Finestone (South Fayette), 4:24

Ringgold wrestlers in bold.