No photo available

Cal Schoffstall

Class of 2020 (Senior)

113, 120, 126

2016-2017: District 2nd; Region 4th; State DNP (AA)
2019-2020: District DNP (AAA)

Stats for 2016-2017 Tri Valley (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/9/16 120 Cameron Olson (Elizabethtown) W 0:48 (pin) Section: DNP (AAA)
12/9/16 120 Geo Barzona (Central Mountain) L 1:45 (pin) District 6-AAA: 1st
Region NW-AAA: 1st
State AAA: 6th
12/9/16 120 Grant Swann (Cocalico) L 3:44 (pin)  
12/16/16 126 Jonathan Klein (Pleasant Valley) W 12-8  
12/16/16 120 Carter Marquardt (Hughesville) W 11-3 (major)  
12/16/16 120 Justin Pezoldt (Allentown Allen) W 1:33 (pin) District 11-AAA: DNP
12/16/16 126 Josh Mason (Blue Mountain) L 0:27 (pin) District 11-AAA: DNP
12/16/16 126 Elijah Horst (Schuylkill Valley) L 0:44 (pin) Section: DNP (AAA)
12/20/16 120 Griffin Smeltz (Line Mountain) W 0:53 (pin) Section: 4th
District 4-AA: DNP
12/28/16 113 Daniel Belfonti (Northern Lehigh) W Forfeit  
12/28/16 113 Dante Steinmetz (Stoughton, WI) W 3:27 (pin)  
12/28/16 113 Nick Onea (Pottsville) L 3-2 District 11-AAA: 5th
Region NE-AAA: 5th
12/28/16 113 Kayde Althouse (Cocalico) W 3:14 (pin)  
12/29/16 113 David Gutekunst (LaSalle) W 6-2  
12/29/16 113 Travis Jones (Phillipsburg, NJ) L 9-6  
12/29/16 113 Tal-Reese Flemming (Bethlehem Liberty) L 10-6  
1/4/17 113 Chase Esterline (Williams Valley) W 1:40 (pin)  
1/7/17 113 Jake Sharadin (Kutztown) W 0:39 (pin) Section: 5th
District 3-AA: DNP
1/7/17 120 Darren Yearick (Penns Valley) L 5-1 District 6-AA: 1st
Region SW-AA: 2nd
State AA: 6th
1/7/17 113 Jonathan Consorti (Wilson Area) L 5-2 District 11-AA: 2nd
Region SE-AA: 2nd
State AA: 8th
1/7/17 113 Zane Deeter (Brandywine Heights) W 0:46 (pin)  
1/7/17 113 Damian Deihm (North Schuylkill) W 0:32 (pin)  
1/12/17 120 Adam Soriano (Mahanoy) W 0:45 (pin)  
1/18/17 113 Brandon Meyers (Panther Valley) W 0:09 (pin)  
1/20/17 113 Noah Venszl (Pine Grove) W 1:17 (pin)  
1/21/17 113 Pierce Demetriates (Tamaqua) W 3:16 (pin)  
1/21/17 113 Nick Onea (Pottsville) L 7-5 SV District 11-AAA: 5th
Region NE-AAA: 5th
1/27/17 113 Z.J. Ward (Freedom Area) W 9-7 SV Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: DNP
1/27/17 113 Dylan Williams (Chestnut Ridge) W 4-2 District 5-AA: 1st
Region SW-AA: DNP
1/28/17 113 Garret Cornell (Everett) L 17-2 6:00 (TF) District 5-AA: 2nd
Region SW-AA: 2nd
State AA: DNP
1/28/17 113 Z.J. Ward (Freedom Area) L 12-4 (major) Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: DNP
1/28/17 113 Aaron Gelvin (Greenville) W 8-3 Section: 1st
District 10-AA: 2nd
Region NW-AA: DNP
2/1/17 120 Damien Pate (Schuylkill Haven) W 19-11 (major)  
2/2/17 113 Austin Crump (Pen Argyl) W 3:01 (pin)  
2/8/17 113 Cody Schadel (Upper Dauphin) W 0:19 (pin)  
2/11/17 120 Justin Brady (Halifax) W 16-1 3:31 (TF) Section: 6th
District 3-AA: DNP
2/24/17 113 Austin Crump (Pen Argyl) W 1:44 (pin)  
2/24/17 113 John Newhall (Jim Thorpe) W 1:08 (pin) District 11-AA: DNP
2/24/17 113 Richie Markulics (Notre Dame-Green Pond) W 5-4 District 11-AA: 3rd
Region SE-AA: 5th
State AA: 8th
2/24/17 113 Marckis Branford (Wilson Area) L 10-2 (major) District 11-AA: 6th
3/3/17 113 Landon West (Bermudian Springs) W 4-2 Section: 1st
District 3-AA: 3rd
Region SE-AA: 6th
State AA: DNP
3/3/17 113 Joshua Tuckey (Biglerville) W 7-3 Section: 3rd
District 3-AA: DNP
3/4/17 113 Chase Shields (Bishop McDevitt) L 15-6 (major) Section: 1st
District 3-AA: 1st
Region SE-AA: 3rd
State AA: 6th
3/4/17 113 Landon West (Bermudian Springs) W 6-2 Section: 1st
District 3-AA: 3rd
Region SE-AA: 6th
State AA: DNP
3/4/17 113 Richie Markulics (Notre Dame-Green Pond) L 12-5 District 11-AA: 3rd
Region SE-AA: 5th
State AA: 8th
3/9/17 113 Garret Cornell (Everett) L 4:46 (pin) District 5-AA: 2nd
Region SW-AA: 2nd
State AA: DNP
3/9/17 113 Tyger Evans (Susquehanna Township) L 7-5 Section: 3rd
Region SC-AAA: DNP