No photo available

Elijah Petruzzi

Class of 2020 (Senior)

132, 138

2017-2018: District DNP (AA)
2018-2019: District 3rd; Region DNP (AA)
2019-2020: District 3rd; Region 5th (AA)

Stats for 2018-2019 Port Allegany (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/7/18 132 Malique Brown (Sharon) W 0:39 (pin)  
12/7/18 132 Hunter Oskin (Knoch) W 16-4 (major)  
12/8/18 132 Gabe Willochell (Greater Latrobe) L 15-0 (TF) Section: 1st
Region SW-AAA: 3rd
State AAA: 6th
12/8/18 132 Ethan Wiant (Redbank Valley) L 6-2 District 9-AA: DNP
12/8/18 132 Connor Haddon (West Middlesex) W 2-0 Section: 2nd
District 10-AA: DNP
12/13/18 132 Garret Park (Brockway) W 0:46 (pin)  
12/14/18 132 Gannon Jaquay (Eisenhower) W 2:47 (pin)  
12/14/18 132 Charles Wimberly (Northwestern) W 1:49 (pin)  
12/15/18 132 Kyle Jungier (Niagara-Wheatfield, NY) W 2:47 (pin)  
12/15/18 132 Brady Worthing (Tioga, NY) L 17-5 (major)  
12/15/18 132 Donovan Fiscus (Warren) W 1:45 (pin) District 10-AAA: 4th
Region NW-AAA: DNP
12/15/18 132 Kyle Jungier (Niagara-Wheatfield, NY) W 2:28 (pin)  
12/19/18 132 Bradford W Forfeit  
12/21/18 132 Kane W Forfeit  
1/3/19 132 Tyler Merritt (Ridgway) W 0:50 (pin)  
1/5/19 132 Hutch Lynott (Abington Heights) W 3:05 (pin)  
1/5/19 132 Quenten Gonzalez (Montoursville) W 1:53 (pin)  
1/5/19 138 Mitchell Herzog (Western Wayne) W 3:17 (pin) District 2-AA: 4th
1/5/19 132 Cesar Rodriguez (West Scranton) W 1:50 (pin)  
1/5/19 132 Isaac Kester (Central Columbia) W 14-2 (major) Section: 2nd
District 4-AA: DNP
1/9/19 132 Dylan Kelly (Coudersport) W 1:38 (pin)  
1/15/19 132 Cooper Traister (Sheffield) W 0:58 (pin)  
1/24/19 132 Nolan Shaffer (Johnsonburg) L 6-5 District 9-AA: DNP
2/2/19 132 Ethan Wiant (Redbank Valley) L 7-0 District 9-AA: DNP
2/2/19 132 Cabe Park (Brookville) L 3:09 (pin) District 9-AA: 2nd
Region NW-AA: DNP
2/9/19 138 Bradford W Forfeit  
2/9/19 138 Ethan Cavalet (Glendale) W 0:56 (pin)  
2/9/19 132 Trenton Donahue (DuBois) L 9-0 (major)  
2/9/19 132 Peyton Smay (Clearfield) W 1:35 (pin) District 9-AAA: 2nd
Region NW-AAA: DNP
2/9/19 138 Garet Connor (Forest Hills) W 12-0 (major) District 6-AA: DNP
2/13/19 132 Gage Aldrich (Oswayo Valley) W 2:28 (pin) District 9-AA: DNP
2/15/19 132 Eryn Kreig (Cameron County) W 0:47 (pin)  
2/22/19 132 Garret Park (Brockway) W 1:28 (pin)  
2/23/19 132 Ethan Wiant (Redbank Valley) L 2:20 (pin) District 9-AA: DNP
2/23/19 132 Luke Tomaski (Ridgway) W 2:18 (pin) District 9-AA: DNP
2/23/19 132 Dylan Kelly (Coudersport) W 2:14 (pin)  
3/1/19 132 Austin McFeater (Sharpsville) W 4:53 (pin) Section: 3rd
District 10-AA: DNP
3/1/19 132 John Wheeler (Northwestern) L 5:02 (pin) Section: 2nd
District 10-AA: 4th
Region NW-AA: DNP
3/2/19 132 Tallin Henry (Union City) L 2:03 (pin) Section: DNP (AA)