No photo available

Marco DiBattista

Class of 2018

113, 120, 126

2014-2015: Section 1st; District 2nd; Region DNP (AAA)
2015-2016: Section 1st; District 5th (AAA)
2016-2017: Section 1st; District 2nd; Region 4th; State DNP (AAA)
2017-2018: Section 2nd; District 6th (AAA)

Stats for 2016-2017 Plymouth Whitemarsh (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/10/16 120 Leon Jeffrey (Church Farm School) W 15-0 (TF)  
12/10/16 120 Shawn Marchesano (Archbishop Ryan) W 14-2 (major) Section: 2nd
District 12-AAA: 2nd
Region NE-AAA: DNP
12/14/16 120 Eamonn Logue (Father Judge) W 8-2  
12/18/16 120 Palisades W Forfeit  
12/18/16 120 Marckis Branford (Wilson Area) W 10-3 District 11-AA: 6th
12/18/16 120 Braden Breithaupt (Pocono Mountain East) W 7-4 District 11-AAA: DNP
12/18/16 120 Chris Swoope (West Branch) W 0:45 (pin)  
12/18/16 120 Avia Bibeau (East Stroudsburg North) W 16-1 (TF)  
12/21/16 120 Trent Nielsen (Quakertown) W 3:48 (pin) Section: DNP (AAA)
12/29/16 113 Noah Venszl (Pine Grove) W 3:34 (pin)  
12/29/16 113 Jacob Matchock (Moshannon Valley) W 9-1 (major) District 6-AA: DNP
12/30/16 113 Jalon Lavine (Governor Mifflin) W 8-0 (major)  
12/30/16 113 Colton Jordan (Neshaminy) W 4-0 Section: 1st
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
1/14/17 120 Lian Khai (Atholton, MD) W 16-1 5:16 (TF)  
1/14/17 120 Ryan Crosby (Clarksburg, MD) W 4-2  
1/14/17 120 Anthony Caruso (Cape Henlopen, DE) L 4-3  
1/21/17 126 Kevin Aleman (Hatboro-Horsham) W 1:16 (pin)  
1/21/17 120 Charlie Brammer (Wissahickon) W 3:15 (pin) Section: 4th
District 1-AAA: DNP
2/1/17 120 Frank Sullen (Cheltenham) W 1:01 (pin)  
2/2/17 126 Troy Rumer (Springfield Township) W 13-2 (major) District 1-AA: 3rd
Region SE-AA: DNP
2/8/17 120 Upper Moreland W Forfeit  
2/11/17 120 Grant Rubin (Norristown) W 19-3 (TF) Section: 2nd
District 1-AAA: DNP
2/18/17 113 Charlie Brammer (Wissahickon) W 1:24 (pin) Section: 4th
District 1-AAA: DNP
2/18/17 113 Corey Cope (Quakertown) W 4-0 Section: 4th
District 1-AAA: DNP
2/25/17 113 Dominic Chaclas (Unionville) W 4-3  
2/25/17 113 Killian Delaney (West Chester Henderson) W 1-0  
2/25/17 113 Lukas Richie (Downingtown East) L 7-4 Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 6th
3/3/17 113 Braden Ricchini (Council Rock South) W 15-0 3:49 (TF)  
3/4/17 113 Matt Wilde (Boyertown) L 11-3 (major) Section: 3rd
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
3/4/17 113 Jared Kuhns (Upper Perkiomen) W 10-2 (major) Section: 4th
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: DNP
3/4/17 113 Brandon Meredith (Spring-Ford) L 5-3 OT SV Section: 1st
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: 1st
State AAA: 4th
3/9/17 113 Jacob Dunlop (Belle Vernon) L 7-0 Section: 1st
Region SW-AAA: 3rd
State AAA: DNP
3/9/17 113 Lukas Richie (Downingtown East) W 4-2 Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 6th
3/10/17 113 Kenny Herrmann (Bethlehem Catholic) L 4-0