Logan Green

Logan Green

Class of 2020 (Senior)

195

CURRENT RANK
IN DISTRICT 1:
3 RD
195 pounds
2016-2017: Section 3rd; District DNP (AAA)
2017-2018: Section 2nd; District 2nd; Region DNP (AAA)
2018-2019: Section 1st; Region 4th; State DNP (AAA)
2019-2020: Section 2nd; Region 3rd; State DNP (AAA)

Stats for 2019-2020 Pennridge (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2018-2019 Post-Season
12/6/19 195 Jacob Scott (Boiling Springs) W 1:00 (pin)  
12/6/19 195 Riley Robell (Bishop McDevitt) L 5-4  
12/7/19 195 Nathan Rauch (Milton) W 1:50 (pin)  
12/7/19 195 Tyler Rohaley (Canon McMillan) W 0:50 (pin) Section: 6th (AAA)
12/7/19 195 Josh Harkless (Wilson (West Lawn)) L 5-1 Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
12/7/19 195 Riley Robell (Bishop McDevitt) W 1-0  
12/11/19 195 Rodney Perander (North Penn) W 3:00 (pin)  
12/14/19 195 Jack Glomb (William Penn Charter) W (pin)  
12/14/19 195 Ian Trotter (Strath Haven) W NT (pin) Section: DNP (AAA)
12/14/19 195 Kerwich Georges (Executive Education Academy) W 1:00 (pin)  
12/14/19 195 Franklin Towne Charter W Forfeit  
12/18/19 195 Freddie Retter (Quakertown) W 1:33 (pin)  
12/20/19 195 Jahman McNeil (Bound Brook, NJ) W 7-0  
12/20/19 195 Freddie Retter (Quakertown) W 1:31 (pin)  
12/21/19 195 Tino Grimes (Princess Anne, VA) W 2:39 (pin)  
12/21/19 195 Deren Cercioglu (Paramus Catholic, NJ) W 3:04 (pin)  
12/28/19 195 Kyle Perl (Northampton) W 2:20 (18-3) (TF)  
12/29/19 195 Jacob Wicks (Phillipsburg, NJ) W 1:57 (pin)  
12/29/19 195 Josh Harkless (Wilson (West Lawn)) W 3-2 Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
12/29/19 195 Jason Henderson (Delaware Valley) L SV-1 3-1 District 2-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 4th
State AAA: DNP
1/8/20 195 Dylan Ramos (Central Bucks West) W 1:34 (pin)  
1/15/20 195 Jayson King (Central Bucks South) W 0:45 (pin) Section: DNP (AAA)
1/17/20 195 Davis Lee (Pennsbury) W 4-0 Section: 1st
Region SE-AAA: DNP
1/22/20 195 Souderton W Forfeit  
1/25/20 195 Freddie Retter (Quakertown) W 3:35 (pin)  
1/25/20 195 Quinn Collins (Central Bucks East) W 5-2 Section: 2nd
District 12-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 5th
1/29/20 195 Quinn Collins (Central Bucks East) L 3-2 TB Section: 2nd
District 12-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 5th
2/3/20 195 Collin Gill (Southern Lehigh) W 0:50 (pin)  
2/21/20 195 Riley Cousins (William Tennent) W 0:21 (pin)  
2/21/20 195 Jack Toy (Neshaminy) W 1:02 (pin) Section: 3rd
Region SE-AAA: DNP
2/22/20 195 Carl DiGiorgio (Central Bucks West) W SV-1 3-1 Section: 5th (AAA)
2/22/20 195 Davis Lee (Pennsbury) L 2-1 Section: 1st
Region SE-AAA: DNP
2/28/20 195 Ben Farabaugh (Strath Haven) W 0:39 (pin)  
2/28/20 195 Ryan Catka (Sun Valley) L 3-1  
2/29/20 195 Cole Root (Academy Park) W 8-0 (major) Section: 4th
Region SE-AAA: DNP
2/29/20 195 Sam DiTrolio (Garnet Valley) W 2:34 (pin) Section: 3rd
Region SE-AAA: DNP
2/29/20 195 Davis Lee (Pennsbury) W 3-0 Section: 1st
Region SE-AAA: DNP
2/29/20 195 Quinn Collins (Central Bucks East) W 5-3 OT SV Section: 2nd
District 12-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 5th
3/5/20 195 Luke Montgomery (Bethel Park) L 4:41 (pin) Section: 2nd
Region SW-AAA: 2nd
State AAA: 7th
3/5/20 195 Carl DiGiorgio (Central Bucks West) W 9-2 Section: 5th (AAA)
3/6/20 195 Ryan Aument (Selinsgrove) W 5-0 District 4-AAA: 4th
Region NW-AAA: DNP
3/6/20 195 Jackson Talbott (Central Dauphin) L 4-0 Section: 1st
Region SC-AAA: 4th
State AAA: DNP