No photo available

David Forrest

Class of 2020 (Senior)

126, 132

2016-2017: Section 5th (AAA)
2017-2018: Section 3rd; District 4th; Region DNP (AAA)
2018-2019: Section 1st; Region DNP (AAA)

Stats for 2019-2020 Owen J. Roberts (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2018-2019 Post-Season
12/7/19 126 Harry S. Truman W Forfeit  
12/7/19 132 Ryan Santiago (Bethlehem Liberty) W 4:35 (pin)  
12/7/19 126 Daniel Husain (Garnet Valley) W 5-2  
12/7/19 132 Cole Lang (Governor Mifflin) W 11-2 (major) Section: 6th (AAA)
12/7/19 132 Council Rock North W Forfeit  
12/11/19 132 Demond Thompson (Pottstown) W 4:54 (pin) Section: 3rd
Region SE-AAA: DNP
12/13/19 126 Carter Weaverling (State College) W 4:57 (16-0) (TF)  
12/13/19 126 Kyle Waterman (Council Rock South) L 12-2 (major) Section: 2nd
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: 6th
12/13/19 126 Brayden Kunselman (Brookville) L 4-2  
12/18/19 132 P.J. Kakos (Perkiomen Valley) L 5-3 Section: 1st
Region SE-AAA: 6th
12/28/19 126 Nikko Partsanakis (Penncrest) W 5-1 Section: 5th
Region SE-AAA: DNP
12/28/19 126 Nathan Lucier (Coatesville) L 16-8 (major) Section: 2nd
Region SE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
12/28/19 126 Jacob Pope (New Oxford) L 4:23 (pin)  
12/29/19 126 Taylor Weaver (Central Mountain) L 11-0 (major) District 6-AAA: 1st
Region NW-AAA: DNP
12/29/19 126 Buckskin Classic W Forfeit  
1/4/20 126 Rocco Derkacs (Central Bucks South) W 0:26 (pin)  
1/4/20 126 Milen Joseph (Methacton) W 1:12 (pin)  
1/4/20 132 Luke Lucerne (Council Rock North) L 20-4 5:10 (TF) Section: 3rd
Region SE-AAA: 3rd
State AAA: 4th
1/4/20 126 Luke Landman (Neshaminy) W 5:02 (pin)  
1/8/20 126 Chance Babb (Boyertown) W 10-6 Section: 3rd
Region SE-AAA: DNP
1/11/20 126 Kelly Kakos (Perkiomen Valley) W 6-3  
1/11/20 126 Chance Babb (Boyertown) L 8-6 Section: 3rd
Region SE-AAA: DNP
1/11/20 126 Osvaldo Carbajal (Methacton) W 6-5 TB Section: 5th (AAA)
1/15/20 132 Isaiah Tucker (Norristown) L (injury) Section: 1st
Region SE-AAA: DNP
1/22/20 126 Gus Carfagno (Spring-Ford) W 4:38 (pin) Section: DNP (AAA)
1/23/20 126 Harrison Hayford (Downingtown West) W 0:51 (pin)  
1/29/20 126 Osvaldo Carbajal (Methacton) W 8-6 Section: 5th (AAA)
1/31/20 132 Daniel Husain (Garnet Valley) W 8-4  
1/31/20 132 Dan Hansbury (Neshaminy) W 2:26 (pin)  
2/1/20 126 Kyle Waterman (Council Rock South) L 3:11 (injury) Section: 2nd
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: 6th