No photo available

David Forrest

Class of 2020 (Senior)

120, 126

2016-2017: Section 5th (AAA)
2017-2018: Section 3rd; District 4th; Region DNP (AAA)
2018-2019: Section 1st; Region DNP (AAA)

Stats for 2018-2019 Owen J. Roberts (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/8/18 120 Justin Benscoter (Dallas) W 12-8  
12/8/18 120 Christopher Wood (Garnet Valley) W 2:42 (pin)  
12/8/18 120 Tomasso Meara (Council Rock North) W 26-12 5:16 (TF)  
12/8/18 126 Brendan O'Rourke (Unionville) W 0:09 (pin)  
12/8/18 120 Matthew Maloney (Bethlehem Liberty) L 5:18 (TF) District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 1st
State AAA: 5th
12/12/18 126 Pottstown W Forfeit  
12/14/18 120 Josh Popson (Brookville) W 20-2 (TF)  
12/14/18 120 Christian Fisher (Mifflin County) L 7-4 District 6-AAA: 1st
Region NW-AAA: 1st
State AAA: 8th
12/14/18 120 Josiah Lutz (Manheim Central) W 0:52 (pin)  
12/15/18 120 Garret Giedroc (Bald Eagle Area) W 4:48 (pin) District 6-AAA: 4th
Region NW-AAA: DNP
12/15/18 120 Riley Bower (Williamsport) L 5-0  
12/19/18 120 Brett Sacks (Perkiomen Valley) W 1:14 (pin) Section: 6th
District 1-AAA: DNP
12/28/18 120 Kolby Portko (Northern York) W 3:26 (pin) Section: DNP (AAA)
12/28/18 120 Michael Teves (Rock Ridge, VA) W 1:59 (pin)  
12/29/18 120 Eamonn Logue (Father Judge) L 1:58 (pin) Section: 1st
District 12-AAA: 1st
Region NE-AAA: 6th
12/29/18 120 Lane Aikey (Bellefonte) L 7-3  
12/29/18 120 Roland Mills (Huntingdon) L 6-3 District 6-AA: 8th
1/6/19 120 Malik Lavalais (Coatesville) W 1:24 (pin)  
1/6/19 120 Alex Prieston (Wissahickon) W 0:57 (pin)  
1/6/19 120 Executive Education Academy W Forfeit  
1/6/19 120 Dayton DelViscio (Malvern Prep) W 2:56 (pin)  
1/6/19 120 Pennridge W Forfeit  
1/9/19 120 Chance Babb (Boyertown) W 6-1  
1/16/19 120 Norristown W Forfeit  
1/19/19 120 Jake Keeling (St. Christopher's, VA) W 4:42 (pin)  
1/19/19 120 Cameron Enriquez (Stroudsburg) L 17-6 (major) District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: 6th
1/19/19 120 Jacob Gardner (Canon McMillan) L Med. Forfeit Section: 4th
Region SW-AAA: DNP
1/23/19 120 Quinn Tobin (Spring-Ford) L 5-4 Section: 4th
District 1-AAA: 5th
Region SE-AAA: DNP
1/24/19 120 Grayson Smith (Hatboro-Horsham) W 2:41 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
1/30/19 120 Jorge Carmona (Methacton) W 10-2 (major) Section: 3rd
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
2/1/19 120 Griffin Hollingsworth (Garnet Valley) L 1-0 Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: DNP
2/1/19 126 Quinn Tobin (Spring-Ford) L 5-4 Section: 4th
District 1-AAA: 5th
Region SE-AAA: DNP
2/2/19 120 Calvin Lederer (Neshaminy) W 4:09 (pin)  
2/2/19 120 Chance Babb (Boyertown) W 3:34 (pin)  
2/7/19 120 Dom Giordano (Kiski Area) L 7-2 Section: 4th
Region SW-AAA: DNP
2/8/19 120 Gus Carfagno (Spring-Ford) W 11-6  
2/14/19 126 Charles Sithens (Pottsgrove) W 3:31 (pin) Section: 5th
District 1-AAA: DNP
2/22/19 120 Chance Babb (Boyertown) W 2:54 (pin)  
2/23/19 120 Jorge Carmona (Methacton) W 0:44 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
2/23/19 120 Quinn Tobin (Spring-Ford) W 3-1 SV Section: 4th
District 1-AAA: 5th
Region SE-AAA: DNP
3/1/19 120 Corey Cope (Quakertown) L 7-0 Section: 1st
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
3/2/19 120 Kevin Rainey (Ridley) W 0:53 (pin) Section: 4th
District 1-AAA: DNP
3/2/19 120 Nikko Partsanakis (Penncrest) W 5-0  
3/2/19 120 Luke Lucerne (Council Rock North) L 14-2 (major) Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: DNP