No photo available

David Forrest

Class of 2020 (Senior)

106, 113

2016-2017: Section 5th (AAA)
2017-2018: Section 3rd; District 4th; Region DNP (AAA)
2018-2019: Section 1st; Region DNP (AAA)

Stats for 2016-2017 Owen J. Roberts (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/10/16 113 Kyleigh D'Agostino (Interboro) W 6-4 Section: 1st
District 1-AAA: DNP
12/10/16 113 Dominic Chaclas (Unionville) L 10-7  
12/10/16 113 Tal-Reese Flemming (Bethlehem Liberty) L 14-2 (major)  
12/10/16 113 Luke Lucerne (Council Rock North) L 15-0 2:16 (TF)  
12/10/16 113 Matt Wilde (Boyertown) L 1:32 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
12/16/16 106 Alex Kightlinger (Saegertown) L 7-5  
12/16/16 106 Logan Newton (Wyalusing) W 2:22 (pin)  
12/16/16 106 Steve McGarvie (Fort LeBoeuf) L 8-2  
12/21/16 113 Upper Merion W Forfeit  
12/29/16 106 Pierce Feite (Northern York) W 4:32 (pin)  
12/29/16 106 Andrew Dariychuk (Conestoga Valley) L 12-1 (major)  
12/29/16 106 Donovan Warren (Waynesboro) W 12-5  
12/29/16 106 Alex Coppolo (Bellefonte) L 4-1  
1/4/17 106 Damien Saltsman (Pottstown) W 0:36 (pin)  
1/10/17 113 Connor Crawford (Souderton) W 1:39 (pin)  
1/11/17 106 Pottsgrove W Forfeit  
1/14/17 106 Nate Smith (Bishop McDevitt) L 17-2 4:48 (TF)  
1/14/17 106 Roland Mills (Huntingdon) W 5-0  
1/14/17 106 Wyatt Riddle (Legacy Christian Academy, OH) L 14-2 (major)  
1/18/17 106 P.J. Kakos (Perkiomen Valley) W 8-5  
1/21/17 113 Grant Rubin (Norristown) L 5-2 Section: 2nd
District 1-AAA: DNP
1/25/17 106 Chase Stehman (Boyertown) L 2-1  
1/26/17 106 Brennan McBride (Coatesville) L 15-6 (major)  
2/1/17 106 Corey Morabito (Methacton) L 10-1 (major) Section: 5th
District 1-AAA: DNP
2/3/17 106 Kevin Puliti (Garnet Valley) L 7-4  
2/3/17 106 Varday Jacobs (West Chester Rustin) W 3:36 (pin)  
2/4/17 113 Liam Donovan (Methacton) W 6-1 Section: 6th (AAA)
2/4/17 113 Marco Cardi (Downingtown West) L 4-1  
2/6/17 113 Max Shaffer (Archbishop Wood) L 15-0 3:57 (TF) Section: 3rd
District 12-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
2/8/17 106 Quinn Tobin (Spring-Ford) L 6-4  
2/9/17 106 Andrew Smith (Nazareth) L 11-3 (major)  
2/10/17 113 Charles Everdale (Hazleton Area) L 16-1 4:43 (TF)  
2/10/17 106 Darren Miller (Kiski Area) L 2:11 (pin) Section: 2nd
Region SW-AAA: DNP
2/18/17 106 Justin Altrogge (Norristown) L 17-1 5:45 (TF) Section: 2nd
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
2/18/17 106 Caleb Sargent (Pottstown) W 3:45 (pin)  
2/18/17 106 Quinn Tobin (Spring-Ford) W 2-0