No photo available

Carter Stanley

Class of 2020 (Senior)

120, 126, 132

2016-2017: District 2nd; Region DNP (AAA)
2017-2018: District 3rd; Region DNP (AAA)
2018-2019: District 3rd; Region DNP (AAA)
2019-2020: District 3rd; Region DNP (AAA)

Stats for 2019-2020 Cranberry (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2018-2019 Post-Season
12/14/19 126 Peter Chacon (Montour) W 6-5  
12/14/19 126 Westin Chess (Meadville) W 8-3  
12/14/19 126 Michael Kinzey (Armstrong) W 16-0 4:31 (TF) Section: 2nd
Region SW-AAA: DNP
12/20/19 132 Colton Zacherl (Clarion) W 3:37 (pin) District 9-AA: DNP
12/28/19 120 Khalil Collins (Obama Academy) W 0:23 (pin)  
12/28/19 120 Bryan Montalban (Dunkirk, NY) W 0:22 (pin)  
12/28/19 120 Damareon Nickson (Erie) W 3:24 (pin) District 10-AAA: 4th
12/28/19 120 Gavin Herman (Girard) W 0:15 (pin) Section: 8th (AA)
12/28/19 120 Warren W Forfeit  
1/9/20 120 Franklin W Forfeit  
1/10/20 120 Andrew Reilly (Strath Haven) W 0:39 (pin)  
1/10/20 120 Tony DiPaola (Forest Hills) W 3:28 (pin)  
1/10/20 120 Boaz Chishko (Penn Trafford) W 2:35 (pin)  
1/11/20 120 Jeffrey Russell (Shippensburg) W 8-4 Section: 3rd
Region SC-AAA: 4th
State AAA: DNP
1/11/20 120 Dylan Coy (North Allegheny) L 3:59 (pin)  
1/15/20 120 Warren W Forfeit  
1/20/20 120 D.J. Paige (Edgewood, OH) W 0:34 (pin)  
1/20/20 120 Anthony Dellick (East Palestine, OH) W 0:09 (pin)  
1/20/20 120 Kyle Biller (Edgewood, OH) W 14-2 (major)  
1/20/20 120 Corey Haney (Highland, OH) W 2:59 (pin)  
1/24/20 120 Aiden Boone (McGuffey) W 17-1 3:40 (TF)  
1/24/20 120 Gabe Bayle (General McLane) W 5-3 Section: DNP (AA)
1/24/20 120 Westin Chess (Meadville) W 4:34 (pin)  
1/25/20 120 Caleb Butterfield (Erie McDowell) W 9-5  
1/25/20 120 Chase McLaughlin (Jamestown) L 5-0 Section: 1st
District 10-AA: 5th
Region NW-AA: 6th
1/30/20 120 Marco Avalos (Sheffield) W 1:03 (pin)  
2/6/20 120 Alex Carlson (Redbank Valley) W 0:14 (pin)  
2/11/20 120 Kam Stevenson (DuBois) W 0:27 (pin) District 9-AAA: 4th
Region NW-AAA: DNP
2/22/20 120 Jacob Lucco (Bradford) W 0:25 (pin)  
2/22/20 120 Carter Weaver (Williamsport) L 5:36 (pin)  
2/22/20 120 Damian Wolfe (Shikellamy) W 1:42 (pin) District 4-AAA: 5th
Region NW-AAA: DNP
2/22/20 120 Isaac Dellaquilla (St. Mary's) W 9-0 (major)  
2/28/20 120 Westin Chess (Meadville) L 5-3 SV  
2/29/20 120 Eric Weaver (State College) W 5-2  
2/29/20 120 Derek Burk (Mifflin County) W 3-2 District 6-AAA: 3rd
Region NW-AAA: 4th
2/29/20 120 Jamale Crockett (Erie Cathedral Prep) L 10-9 District 10-AAA: 2nd
Region NW-AAA: DNP