No photo available

Andrew Cerniglia

Class of 2020 (Senior)

145, 152, 160

2016-2017: District 1st; Region 1st; State 4th (AAA)
2018-2019: District 1st; Region 2nd; State 1st (AA)
2019-2020: District 1st; Region 1st; State 1st (AA)

Stats for 2018-2019 Notre Dame-Green Pond (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/7/18 145 Darese Sparkman (Perry, OH) W 13-6  
12/7/18 145 Blake Daniel (Easton) W 2:36 (16-0) (TF)  
12/7/18 145 Travis Mastrogiovanni (Blair Academy, NJ) L 15-8  
12/8/18 145 Brayden Roberts (Parkersburg South, WV) W 4-3  
12/8/18 145 Mike North (Wadsworth, OH) L OT 13-8  
12/12/18 152 Dante Mahaffey (Saucon Valley) W 16-0 (TF)  
12/18/18 152 Lucas Christman (Palmerton) W 4:43 (pin) District 11-AA: 2nd
Region SE-AA: 3rd
State AA: DNP
12/20/18 152 Benjamin Haubert (Palisades) W 9-1 (major)  
12/22/18 152 Joe Nauer (Brecksville-Broadview Heights, OH) W 2:52 (pin)  
12/22/18 152 Tyson Sieg (St. Vincent-St. Mary's, OH) W 1:36 (pin)  
12/22/18 152 Thomas Kellner (St. Peter's Prep, NJ) W 0:49 (pin)  
12/23/18 152 Benny Baker (Wyoming Seminary) W 9-7  
12/23/18 152 Ryan Vulakh (Pope John Paul II) L 8-3 Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 1st
State AAA: 3rd
12/23/18 152 Luca Augustine (Waynesburg Central) W 6-2 Section: 1st
Region SW-AAA: DNP
12/23/18 152 Nicholas Incontrera (Blair Academy, NJ) L 6-4  
12/28/18 152 Alex Weaver (Tyrone) W 3:19 (pin) District 6-AA: DNP
12/28/18 152 Simon Bolinger (Strath Haven) W 3:02 (pin)  
12/29/18 152 Hunter Gregoris (Big Spring) W 4:34 (pin) Section: 5th (AAA)
12/29/18 152 Colton Zimmerman (Carlisle) W 16-6 (major) Section: 3rd
District 3-AA: 3rd
Region SE-AA: 6th
State AA: DNP
12/29/18 152 Sammy Toggas (Evangel Christian School, VA) W 0:27 (pin)  
1/2/19 152 Jack Casciano (Northwestern Lehigh) W 1:32 (pin)  
1/9/19 152 Brilynd Madeya (Pen Argyl) W 2:12 (pin)  
1/11/19 152 Sam Dover (St. Edwards, OH) L 5-2  
1/15/19 152 Ciro D'Ambrosio (Southern Lehigh) W 1:34 (pin)  
1/17/19 152 Bangor W Forfeit  
1/23/19 152 Owen Pelonero (Wilson Area) W 1:17 (pin)  
1/25/19 152 Dylan Hartman (Wallenpaupack) W 2:25 (pin) District 2-AAA: DNP
1/25/19 152 Dan Clifford (West Chester East) W 2:25 (pin) Section: DNP (AAA)
1/26/19 152 James Brown (Abington Heights) W 2:11 (pin) District 2-AAA: 6th
1/26/19 152 Sebastian Corrales (Church Farm School) W 8-2 District 1-AA: 1st
Region SE-AA: DNP
1/26/19 152 Jeremiah Oakes (Scranton) W 6:00 (16-0) (TF) District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
1/28/19 160 Wilson Area W Forfeit  
1/31/19 152 Ryan Fink (Northwestern Lehigh) W 3:13 (pin)  
2/2/19 145 Owen Pelonero (Wilson Area) W 0:42 (pin)  
2/2/19 145 Carlos Ortiz (Saucon Valley) W 1:27 (pin)  
2/4/19 145 Jack Coulston (Boiling Springs) W 16-1 5:00 (TF) Section: 1st
District 3-AA: 4th
Region SE-AA: 5th
State AA: DNP
2/7/19 152 Jarred Wilkerson (Reynolds) W 1:48 (pin)  
2/8/19 152 Luke Wahlers (Faith Christian Academy) W 0:33 (pin) District 1-AA: 4th
Region SE-AA: DNP
2/8/19 152 Lane Albrecht (Hamburg) W 15-0 3:00 (TF)  
2/9/19 152 Jacob Cable (Brookville) W 1:24 (pin) District 9-AA: DNP
2/22/19 145 Owen Pelonero (Wilson Area) W 0:25 (pin)  
2/22/19 145 Devon Alder (Salisbury Township) W 0:28 (pin)  
2/23/19 145 Chris Whiteman (Lehighton) W 1:23 (pin) District 11-AA: 4th
Region SE-AA: DNP
2/23/19 145 Nathan Haubert (Palisades) W 4-2 District 11-AA: 1st
Region SE-AA: 1st
State AA: 1st
3/1/19 145 Page Karsteter (Fairfield) W 0:55 (pin) Section: 1st
District 3-AA: 6th
Region SE-AA: DNP
3/2/19 145 Chris Whiteman (Lehighton) W 17-0 2:54 (TF) District 11-AA: 4th
Region SE-AA: DNP
3/2/19 145 Gabe Miller (Pequea Valley) L 5:39 (pin) Section: 1st
District 3-AA: 2nd
Region SE-AA: 4th
State AA: 6th
3/7/19 145 Wes Davenport (Conneaut Area) W 0:58 (pin) Section: 4th (AA)
3/8/19 145 Gavin Garcia (Southern Columbia) W 6-0  
3/8/19 145 Caleb Dowling (St. Joseph's Academy) W 3-0 District 6-AA: 1st
Region SW-AA: 1st
State AA: 2nd
3/9/19 145 Gabe Miller (Pequea Valley) W 14-0 (major) Section: 1st
District 3-AA: 2nd
Region SE-AA: 4th
State AA: 6th