Owen Verespy

Owen Verespy

Class of 2018

220

2014-2015: Section DNP (AAA)
2015-2016: Section 2nd; District 5th (AAA)
2016-2017: Section 1st; District 2nd; Region 5th; State DNP (AAA)
2017-2018: Section 1st; District 2nd; Region 5th; State DNP (AAA)

Stats for 2016-2017 North Penn (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/21/16 220 Dante Needham (Pennridge) W 0:35 (pin)  
12/28/16 220 Jacob Frank (Easton) W 3-2  
12/28/16 220 Evan Clark (Warwick) L 3-2 UTB Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
12/28/16 220 Avery Lohman (Pen Argyl) W 2-0  
12/29/16 220 Stephen Dadio (Pennridge) W 8-4 Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
12/29/16 220 John McCarthy (Delaware Valley) L 3-0 District 2-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 6th
12/29/16 220 Jacob Frank (Easton) W 6-2  
12/30/16 220 Archbishop Spalding W Forfeit  
12/30/16 220 Michael Beard (Malvern Prep) L 24-9 (TF)  
12/30/16 220 Terrence Higgins (Bangor) W 5-1 District 11-AAA: DNP
12/30/16 220 Sanford School W Forfeit  
12/30/16 220 Jacob Frank (Easton) W 3:54 (pin)  
1/4/17 220 Central Bucks West W Forfeit  
1/7/17 220 Daniel Smith (Germantown Academy) W 3-1 SV  
1/7/17 220 Tyler LaRocca (Spring-Ford) W 3:00 (pin)  
1/7/17 220 Connor Bishop (Archbishop Wood) L 5-2 Section: 3rd
District 12-AAA: 4th
Region NE-AAA: DNP
1/7/17 220 Leo Cassidy (Ridley) W 1:43 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: 5th
Region SE-AAA: DNP
1/11/17 220 William Tennent W Forfeit  
1/14/17 220 Bensalem W Forfeit  
1/14/17 220 Michael Maguire (Unionville) W 2-0 SV Section: 2nd
District 1-AAA: 6th
1/14/17 220 Tim Moran (Spring-Ford) W 3:54 (pin) Section: 6th (AAA)
1/14/17 220 Connor Bishop (Archbishop Wood) W 1:43 (pin) Section: 3rd
District 12-AAA: 4th
Region NE-AAA: DNP
1/22/17 220 Connor Bishop (Archbishop Wood) L 5-2 TB Section: 3rd
District 12-AAA: 4th
Region NE-AAA: DNP
1/22/17 220 Nassier Rashidioun (Northeast High) W 1:55 (pin) Section: 6th
District 12-AAA: DNP
1/22/17 220 Scott Diethorne (Pennsbury) W 2:46 (pin) Section: DNP (AAA)
1/25/17 220 Souderton W Forfeit  
2/1/17 220 Ben Bernhauser (Central Bucks South) W 0:57 (pin)  
2/8/17 220 James Loveless (Central Bucks East) W 6-5 UTB Section: DNP
District 1-AAA: DNP
2/18/17 220 Christian Amato (William Tennent) W 0:22 (pin)  
2/18/17 220 Stephen Dadio (Pennridge) W 4:40 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
2/25/17 220 Scott Diethorne (Pennsbury) W 15-0 5:59 (TF) Section: DNP (AAA)
2/25/17 220 Cyle Martin (Academy Park) W 2:50 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: DNP
2/25/17 220 Joe Doyle (Council Rock South) L 3:54 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 1st
State AAA: 4th
3/3/17 220 Alex Raimondo (Coatesville) L 3-2 Section: 4th
District 1-AAA: DNP
3/4/17 220 Stephen Dadio (Pennridge) W 3-2 UTB Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
3/4/17 220 Nick Sudell (Plymouth Whitemarsh) W 4-2 Section: 4th
District 1-AAA: 5th
3/4/17 220 Michael Modugno (Upper Perkiomen) L 7-2 Section: 3rd
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
3/4/17 220 Alex Raimondo (Coatesville) W 2-1 Section: 4th
District 1-AAA: DNP
3/9/17 220 Jake Slinger (Upper St. Clair) L 11-2 (major) Section: 3rd
Region SW-AAA: DNP
3/9/17 220 Jeff Craig (Meadville) L 6-3