Colin Shannon

Colin Shannon

Class of 2017

2016-2017
Weights
152

Stats for 2016-2017 North Penn High School (Varsity)

View Colin's full stats/profile

Click on a column heading to sort that column.

Scroll the below table left/right to see the full data.
Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/16/16 152 Robert Lipski (Lake Lehman) W 3:17 (pin) District 2-AA: 1st
Region NE-AA: 5th
12/16/16 152 Jackson Bernhard (Northwestern Lehigh) W 16-0 3:47 (TF) District 11-AA: 6th
12/16/16 152 Dutch Schultz (St. Anthony's, NY) L 9-6  
12/16/16 152 Owen Davis (Wyoming Seminary) W 1-0  
12/17/16 152 Robert Lipski (Lake Lehman) W 9-0 (major) District 2-AA: 1st
Region NE-AA: 5th
12/17/16 152 Jake Stefanowicz (Wyoming Seminary) W Forfeit  
12/17/16 152 Dutch Schultz (St. Anthony's, NY) L 4:12 (pin)  
12/21/16 152 Christian Perrine (Pennridge) W 1:28 (pin)  
12/28/16 152 Jayson Zinsmeister (Phillipsburg, NJ) W 3:15 (pin)  
12/28/16 152 Dane Csencsits (Saucon Valley) W 1:27 (pin)  
12/28/16 152 Ben McQuillen (Blue Mountain) W 6-0 District 11-AAA: DNP
12/29/16 152 Brock Wilson (Nazareth) L 6-0 District 11-AAA: 1st
Region NE-AAA: 1st
State AAA: 2nd
12/29/16 152 David Nahas (Pennridge) W 1:54 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
12/29/16 152 Darius Joyce (Easton) W 3:20 (pin) District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 5th
12/30/16 152 Nick Goray (Archbishop Spalding, MD) W 15-3 (major)  
12/30/16 152 Malvern Prep W Forfeit  
12/30/16 152 Gaelen Happel (Bangor) W 7-2 District 11-AAA: DNP
12/30/16 152 Timmy Griffith (Sanford School, DE) W 2:38 (pin)  
12/30/16 152 Darius Joyce (Easton) W 8-4 District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 5th
1/4/17 152 Central Bucks West W Forfeit  
1/7/17 152 Andrew Sandifer (Germantown Academy) W 0:43 (pin)  
1/7/17 152 Ben D'Arcangelo (Spring-Ford) W 12-0 (major) Section: 6th (AAA)
1/7/17 152 Austin Gillick (Archbishop Wood) W 3:34 (pin) Section: 1st
District 12-AAA: 1st
1/11/17 152 Shamil Aladinov (William Tennent) W 21-5 5:42 (TF) Section: DNP (AAA)
1/14/17 152 Dan Esenov (Bensalem) W 15-0 4:30 (TF)  
1/14/17 152 Spencer Larson (Unionville) W 15-0 2:27 (TF) Section: 5th
District 1-AAA: DNP
1/14/17 152 Ben D'Arcangelo (Spring-Ford) W 9-0 (major) Section: 6th (AAA)
1/14/17 152 Matthew Palage (Archbishop Wood) W 0:53 (pin) Section: 4th
District 12-AAA: 6th
1/22/17 152 Shaun Peel (Pennsbury) W 2:27 (pin) Section: DNP (AAA)
1/22/17 152 Austin Gillick (Archbishop Wood) W 11-0 (major) Section: 1st
District 12-AAA: 1st
1/25/17 152 Troy Mokluk (Souderton) W 3:26 (pin) Section: DNP (AAA)
2/1/17 152 Charlie Croasdale (Central Bucks South) W 1:12 (pin)  
2/8/17 152 Austin Cheeseman (Central Bucks East) W 0:39 (pin)  
2/18/17 152 Shamil Aladinov (William Tennent) W 1:53 (pin) Section: DNP (AAA)
2/18/17 152 David Nahas (Pennridge) W 3:20 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
2/25/17 152 Shaun Peel (Pennsbury) W 1:02 (pin) Section: DNP (AAA)
2/25/17 152 Dan Esenov (Bensalem) W 0:52 (pin)  
2/25/17 152 Nick Nucero (Council Rock North) W 12-1 (major) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
3/3/17 152 Daniel Labus (West Chester Rustin) W 6-0 Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: DNP
3/4/17 152 Max Livingston (Upper Darby) W 0:23 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: 5th
3/4/17 152 Chase Stephens (Coatesville) L 3:29 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: 7th
3/9/17 152 Ryan Zeiner (Bethlehem Catholic) W 9-0 (major) District 11-AAA: DNP
3/10/17 152 Austin Hemminger (Somerset) W 3-1 District 5-AA: 1st
Region SW-AA: 6th
State AA: DNP
3/11/17 152 Cameron Coy (Penn Trafford) L 17-6 (major) Section: 1st
Region SW-AAA: 1st
State AAA: 1st
3/11/17 152 Gerrit Nijenhuis (Canon-McMillan) L 3:44 (pin)  
3/11/17 152 Brock Godzin (Belle Vernon) L 8-5 Section: 1st
Region SW-AAA: DNP