No photo available

Sammy Sasso

Class of 2018

138, 145, 152

2014-2015: District 1st; Region 1st; State 2nd (AAA)
2015-2016: District 1st; Region 1st; State 3rd (AAA)
2016-2017: District 1st; Region 1st; State 1st (AAA)
2017-2018: District 1st; Region 1st; State 1st (AAA)

Stats for 2016-2017 Nazareth (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/9/16 145 Ryan Orr (Wadsworth, OH) W 2:22 (pin)  
12/9/16 145 Joey Sanchez (Graham, OH) W 13-4 (major)  
12/10/16 145 Kevon Freeman (Lake Catholic, OH) W 17-4 (major)  
12/10/16 145 Will Lewan (Montini Catholic, IL) W 10-2 (major)  
12/10/16 145 Josiah Rider (Grand Junction, CO) W 2:46 (pin)  
12/21/16 152 Allentown Central Catholic W Forfeit  
12/22/16 152 Felix Alvarez (Allentown Allen) W 2:45 (pin) District 11-AAA: DNP
12/28/16 145 Nicholas Hadley (Quakertown) W 1:33 (pin) Section: DNP (AAA)
12/28/16 145 Joey Stoak (Central Dauphin) W 5:46 22-7 (TF) Section: DNP (AAA)
12/29/16 145 Jason Jones (Saucon Valley) W 2:42 (pin) District 11-AA: 3rd
Region SE-AA: 5th
State AA: DNP
12/29/16 145 Garrett Model (Stoughton, WI) W 2:27 (pin)  
1/5/17 152 Darius Joyce (Easton) W 19-4 2:34 (TF) District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 5th
1/7/17 152 Pleasant Valley W Forfeit  
1/11/17 152 Jeremy Tavarez (Stroudsburg) W 4:28 (pin)  
1/13/17 152 Tal Bowen (Fauquier, VA) W 2:51 (pin)  
1/13/17 152 Haegan Harvey (Independence, WV) W 20-7 (major)  
1/14/17 152 Nick Giantonio (Christiansburg, VA) W 1:08 (pin)  
1/14/17 152 South Dade W Forfeit  
1/19/17 145 Devon Britton (Northampton) W 20-5 4:50 (TF) District 11-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: DNP
1/25/17 145 James Benjamin (Pocono Mountain East) W 20-5 4:46 (TF) District 11-AAA: DNP
1/28/17 152 Ryan Zeiner (Bethlehem Catholic) W 19-4 4:58 (TF) District 11-AAA: DNP
2/2/17 145 Darius Joyce (Easton) W 25-9 5:27 (TF) District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 5th
2/4/17 145 Cole Kleppinger (Northampton) W 3:19 (pin)  
2/4/17 152 Joe Kurtz (Bethlehem Catholic) W 2:50 (pin)  
2/9/17 152 Matt Karcewski (Owen J. Roberts) W 0:51 (pin)  
2/10/17 152 Christian Prestil (Cedar Cliff) W 2:16 (pin)  
2/10/17 145 L.J. Kahn (Council Rock South) W 3:38 (pin)  
2/11/17 152 Garhett Gibson (Bethlehem Catholic) W 21-5 4:55 (TF)  
2/24/17 138 Dalton Sanchez (Pottsville) W 1:54 (pin)  
2/24/17 138 Nathaniel Gutierrez (Pocono Mountain West) W 2:53 (pin) District 11-AAA: DNP
2/25/17 138 Tyler Corpora (Emmaus) W 23-8 5:50 (TF) District 11-AAA: 6th
2/25/17 138 Dan Moran (Northampton) W 13-5 (major) District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: 5th
3/3/17 138 Brett Yoos (Archbishop Wood) W 1:42 (pin) Section: 3rd
District 12-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
3/4/17 138 Mike Palmisano (Stroudsburg) W 20-5 3:10 (TF) District 11-AAA: DNP
3/4/17 138 Dan Moran (Northampton) W 7-4 District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: 5th
3/9/17 138 Cole Meredith (Owen J. Roberts) W 3:23 (pin) Section: DNP (AAA)
3/10/17 138 Eric Hutchinson (Conestoga) W 0:30 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 5th
3/11/17 138 Seth Koleno (Bald Eagle Area) W 18-3 6:00 (TF) District 6-AAA: 1st
Region NW-AAA: 3rd
State AAA: 7th
3/11/17 138 Dan Moran (Northampton) W 8-0 (major) District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: 5th