No photo available

Sammy Sasso

Class of 2018

120, 126, 132

2014-2015: District 1st; Region 1st; State 2nd (AAA)
2015-2016: District 1st; Region 1st; State 3rd (AAA)
2016-2017: District 1st; Region 1st; State 1st (AAA)
2017-2018: District 1st; Region 1st; State 1st (AAA)

Stats for 2014-2015 Nazareth (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2013-2014 Post-Season
12/6/14 132 Dylan Henry (Methacton) W 14-6 (major) Section: 4th (AAA)
12/6/14 132 Nick Puliti (Garnet Valley) W 16-11 Section: 1st
District 1-AAA: DNP
12/6/14 132 Chad Haegele (Archbishop Wood) L 7-6 Section: 1st
District 12-AAA: 1st
Region NE-AAA: 4th
12/20/14 126 Lucas Miller (Boyertown) W 3-0 Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: DNP
12/28/14 126 Nicholas Hadley (Quakertown) W 1:20 (pin)  
12/28/14 126 Zack Trampe (Council Rock South) L 6-5 Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 4th
12/28/14 126 Spencer Schultz (Pennridge) W 15-0; 3:10 (TF)  
12/29/14 126 James Hoffman (Hazleton Area) W 2-0 District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
1/23/15 126 Allentown Allen W Forfeit  
1/29/15 132 Lucas Schaf (Emmaus) W 10-11 (major) District 11-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
1/29/15 126 Luke Karam (Bethlehem Catholic) L 3-0 District 11-AA: 1st
Region SE-AA: 1st
State AA: 1st
1/31/15 132 Edward Hay (Bangor) W 18-4 (major)  
1/31/15 126 Chase Sincavage (Blue Mountain) W 2:29 (pin)  
1/31/15 126 Jacob Lizak (Parkland) W 2-0 District 11-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 1st
State AAA: 5th
2/20/15 120 Jonathan Castillo (Allentown Allen) W 20-4; 2:00 (TF)  
2/20/15 120 Ben Huber (Bethlehem Freedom) W 21-6; 3:00 (TF)  
2/21/15 120 Luke Gardner (Pottsville) W 14-1 (major) District 11-AAA: 2nd
2/21/15 120 Mike Scheetz (Northampton) W 13-0 (major) District 11-AAA: 4th
Region NE-AAA: 3rd
State AAA: 6th
2/27/15 120 Zach Shaffer (Archbishop Wood) W 22-7 2:25 (TF) Section: DNP (AAA)
2/27/15 120 Anthony Martoccio (Hazleton Area) W 18-3 2:36 (TF) District 2-AAA: DNP
2/28/15 120 Luke Gardner (Pottsville) W 5-2 District 11-AAA: 2nd
2/28/15 120 Mike Scheetz (Northampton) W 15-0 5:48 (TF) District 11-AAA: 4th
Region NE-AAA: 3rd
State AAA: 6th
3/5/15 120 Chris Eddins (Greensburg Salem) W 17-2 5:12 (TF) Section: 3rd
Region SW-AAA: DNP
3/6/15 120 Tyshawn White (Central Dauphin) W 7-6 Section: 1st
Region SC-AAA: 1st
State AAA: 3rd
3/7/15 120 Derek Gulotta (Owen J. Roberts) W 5-1 Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 1st
State AAA: 4th
3/7/15 120 Spencer Lee (Franklin Regional) L 2:38 (pin) Section: 1st
Region SW-AAA: 1st
State AAA: 1st