No photo available

Gavin Hoffman

Class of 2018

195, 220

2014-2015: Section 1st; District 2nd; Region 2nd; State 6th (AA)
2015-2016: Section 1st; District 1st; Region 1st; State 1st (AA)
2016-2017: Section 1st; District 1st; Region 1st; State 1st (AA)
2017-2018: Section 1st; District 1st; Region 1st; State 1st (AA)

Stats for 2016-2017 Montoursville (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/9/16 195 Nate Van Campen (South Western) W 0;46 (pin)  
12/9/16 195 Zach Shaffer (Red Lion) W 11-3 (major)  
12/10/16 195 Max Mason (Jersey Shore) W 3:03 (pin)  
12/10/16 195 Ben Fromm (Cocalico) W 19-4 5:02 (TF) Section: 3rd
Region SC-AAA: 6th
12/15/16 195 Zachary Herman (Lewisburg) W 1:12 (pin)  
12/22/16 195 Luke Walter (Mifflinburg) W 0:37 (pin) Section: DNP (AA)
12/27/16 195 Conner Kepner (Hughesville) W 21-4 3:40 (TF)  
12/29/16 195 Scout Kyper (Mifflin County) W 15-0 1:53 (TF)  
12/29/16 195 Michael Doggett (Wyoming Seminary) W 19-4 3:23 (TF)  
12/30/16 195 Harrison Cole Nye (Bishop McDevitt) W 10-2 (major) Section: 1st
District 3-AA: 3rd
Region SE-AA: 1st
State AA: 1st
12/30/16 195 Jake Woodley (North Allegheny) L 5-2 Section: 1st
Region SW-AAA: 1st
State AAA: 1st
1/5/17 220 Brent Engleman (Milton) W 1:48 (pin) Section: 4th
District 4-AA: DNP
1/7/17 195 Tyler Bliss (Port Allegany) W 0:38 (pin)  
1/7/17 195 Cameron Haladay (Southern Columbia) W 16-0 (TF)  
1/7/17 195 Dawson Manning (Towanda) W 0:41 (pin)  
1/7/17 195 Carl Fisher (West Scranton) W 1:04 (pin)  
1/7/17 195 Matthew Trygar (Western Wayne) W 0:13 (pin)  
1/12/17 195 Loyalsock W Forfeit  
1/14/17 195 Logan Brown (Canton) W 0:17 (pin)  
1/19/17 220 Danville W Forfeit  
1/21/17 195 Jerry Mosconi (Cambridge Springs) W 0:29 (pin)  
1/21/17 195 Seth Sankey (West Branch) W 1:23 (pin) District 6-AA: DNP
1/21/17 195 Cody Mulligan (Saegertown) W 3-1 Section: 1st
District 10-AA: 1st
Region NW-AA: 1st
State AA: 6th
1/21/17 195 Parker McClellan (Altoona) W 11-3 (major) District 6-AAA: 2nd
Region NW-AAA: DNP
1/21/17 195 Thomas Greaves (Butler) W 3:30 (pin) Section: 6th (AAA)
1/24/17 195 Williamsport W Forfeit  
2/1/17 195 Northeast Bradford W Forfeit  
2/4/17 195 Michael Wilcox (Wyalusing) W 0:28 (pin) Section: 1st
District 4-AA: 6th
2/4/17 195 Dawson Manning (Towanda) W 0:12 (pin)  
2/4/17 195 Athens W Forfeit  
2/7/17 195 Benton W Forfeit  
2/18/17 195 Logan Huling (Jersey Shore) W 1:01 (pin) District 4-AAA: DNP
2/18/17 195 Wyatt Fisher (Warrior Run) W 1:17 (pin)  
2/24/17 195 Logan Huling (Jersey Shore) W 0:18 (pin) District 4-AAA: DNP
2/25/17 195 Seth Johnson (Towanda) W 2:32 (pin)  
2/25/17 195 Michael Wilcox (Wyalusing) W 0:42 (pin) Section: 1st
District 4-AA: 6th
3/3/17 195 Dakotah Snyder (Lewisburg) W 15-0 2:39 (TF) Section: DNP (AA)
3/4/17 195 Luke Walter (Mifflinburg) W 1:21 (pin) Section: DNP (AA)
3/4/17 195 Michael Wilcox (Wyalusing) W 1:27 (pin) Section: 1st
District 4-AA: 6th
3/9/17 195 Brady Herr (Newport) W 15-0 2:16 (TF) Section: 1st
District 3-AA: 1st
Region SE-AA: DNP
3/10/17 195 Jerry Moore (Blairsville) W 20-4 4:16 (TF) District 6-AA: 5th
Region SW-AA: DNP
3/10/17 195 Xavier Molnar (Brookville) W 22-6 5:12 (TF) District 9-AA: 1st
Region NW-AA: DNP
3/11/17 195 Anthony Walters (Bishop McCort) W 8-4 District 6-AA: 1st
Region SW-AA: 1st
State AA: 2nd