No photo available

Gavin Hoffman

Class of 2018

195, 220, 285

2014-2015: Section 1st; District 2nd; Region 2nd; State 6th (AA)
2015-2016: Section 1st; District 1st; Region 1st; State 1st (AA)
2016-2017: Section 1st; District 1st; Region 1st; State 1st (AA)
2017-2018: Section 1st; District 1st; Region 1st; State 1st (AA)

Stats for 2015-2016 Montoursville (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2014-2015 Post-Season
12/5/15 195 Carson Kinney (Hazleton Area) W 9-2 District 2-AAA: 6th
12/8/15 220 Brady Bryington (Canton) W 9-1 (major) Section: DNP (AA)
12/10/15 220 Montgomery W Forfeit  
12/15/15 195 Hughesville W Forfeit  
12/17/15 195 Ally Yerkes (Central Columbia) W 1:00 (pin) Section: DNP (AA)
1/7/16 195 Ares Henriquez (Loyalsock) W 0:46 (pin) Section: DNP (AA)
1/9/16 195 Zack Williams (Honesdale) W 1:01 (pin)  
1/9/16 195 Port Allegany W Forfeit  
1/9/16 220 Andrew Bell (Southern Columbia) W 3:16 (pin) Section: DNP (AA)
1/9/16 195 Dakota Swoyer (Western Wayne) W 15-0 3:37 (TF) District 2-AA: 2nd
Region NE-AA: 6th
1/9/16 195 Joseph Koss (Towanda) W 0:17 (pin)  
1/12/16 195 Sam Crone (Danville) W 12-0 (major) Section: DNP (AA)
1/14/16 285 Hunter Bohannon (Warrior Run) W 2:27 (pin) Section: 2nd
District 4-AA: DNP
1/21/16 195 Dakotah Snyder (Lewisburg) W 1:20 (pin)  
1/23/16 195 Dave Henninger (DuBois) W 16-0 3:00 (TF) District 9-AAA: 2nd
Region NW-AAA: DNP
1/23/16 220 Ethan Budd (Port Allegany) W 11-0 (major) District 9-AA: 1st
Region NW-AA: 3rd
State AA: DNP
1/28/16 195 Brent Engleman (Milton) W 15-0 2:05 (TF) Section: DNP (AA)
2/6/16 195 Wes Cupp (Warrior Run) W 15-0 2:36 (TF) Section: 4th
District 4-AA: DNP
2/6/16 220 Southern Columbia W Forfeit  
2/6/16 195 Michael Wilcox (Wyalusing) W 1:14 (pin)  
2/11/16 195 Dane Clever (Brookville) W 1:01 (pin)  
2/12/16 195 Hunter Wallace (Northern Lebanon) W 2:05 (pin) Section: 5th
District 3-AA: DNP
2/12/16 195 Lane Reinwald (Fort LeBoeuf) W 2:00 (pin) Section: 2nd
District 10-AA: 6th
Region NW-AA: DNP
2/13/16 220 Connor Fullmer (Southern Columbia) W 4:09 (pin)  
2/13/16 220 Reynolds W Forfeit  
2/17/16 195 Allen Yancoskie (Mount Carmel) W 17-2 5:30 (TF) Section: 2nd
District 4-AA: 4th
Region NE-AA: 5th
2/20/16 195 Wes Cupp (Warrior Run) W 2:52 (pin) Section: 4th
District 4-AA: DNP
2/20/16 195 Hunter Poust (Muncy) W 5:25 (pin)  
2/26/16 195 Thomas Harrison (Bloomsburg) W 15-0 3:35 (TF) Section: 3rd
District 4-AA: DNP
2/27/16 195 Sam Crone (Danville) W 2:50 (pin) Section: DNP (AA)
2/27/16 195 Steve Toczylousky (Southern Columbia) W 16-1 4:22 (TF)  
3/4/16 195 Sam Crone (Danville) W 2:19 (pin) Section: DNP (AA)
3/4/16 195 Allen Yancoskie (Mount Carmel) W 0:45 (pin) Section: 2nd
District 4-AA: 4th
Region NE-AA: 5th
3/4/16 195 Steve Toczylousky (Southern Columbia) W 5:21 (pin)  
3/10/16 195 Clayton Green (West Branch) W 19-0 4:21 (TF) District 6-AA: 4th
Region SW-AA: DNP
3/11/16 195 Logan Fisher (Huntingdon) W 15-0 4:30 (TF)  
3/11/16 195 Blake Reynolds (Greenville) W 5-4 OT TB Section: 1st
District 10-AA: 1st
Region NW-AA: 2nd
State AA: 8th
3/12/16 195 Bill Bowlen (Jefferson Morgan) W 6-3 Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: 2nd
State AA: 6th