No photo available

Nevin Rauch

Class of 2020 (Senior)

285

2017-2018: Section DNP (AA)
2018-2019: Section 3rd; District 2nd; Region 5th (AA)
2019-2020: Section 3rd; District 4th; Region 5th (AA)

Stats for 2019-2020 Milton (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2018-2019 Post-Season
12/6/19 285 Jake Reedy (Shikellamy) W 1:51 (pin)  
12/6/19 285 Oleksiy Chaban (Council Rock South) W 2:14 (pin) Section: DNP (AAA)
12/7/19 285 Stephen Schott (Nazareth) W 5:05 (pin) District 11-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 4th
State AAA: DNP
12/7/19 285 Giomar Ramos (Canon McMillan) W 2:24 (pin) Section: 2nd
Region SW-AAA: DNP
12/10/19 285 Ethan Williamson (Williamsport) W 0:21 (pin) District 4-AAA: 4th
Region NW-AAA: DNP
12/18/19 285 Roman Erdly (Danville) W 0:39 (pin)  
12/21/19 285 Emmanuel Ulrich (Mifflinburg) W 2:49 (pin)  
12/27/19 285 Xavier Rhyne (Waynesboro) W 3:25 (pin)  
12/27/19 285 Jacob Phillips (Hamburg) W 0:18 (pin) Section: DNP (AA)
12/28/19 285 Connor Mundis (Cumberland Valley) W 10-6 Section: DNP (AAA)
12/28/19 285 Lear Quinton (Southern Columbia) L 10-2 (major) Section: 1st
District 4-AA: 1st
Region NE-AA: 1st
State AA: 4th
12/28/19 285 Zane Milburn (Spring Mills, WV) W 1:30 (pin)  
12/28/19 285 Andrew DeBenedictis-Bayne (Smyrna, DE) W 4:06 (pin)  
1/2/20 285 Cyrus McCarl (Central Mountain) W 3:00 (pin)  
1/4/20 285 Chambersburg W Forfeit  
1/4/20 285 Nate Miller (Wyoming Seminary) L 7-6  
1/4/20 285 Penncrest W Forfeit  
1/4/20 285 Honesdale W Forfeit  
1/4/20 285 Logan Holland (Blue Mountain) W 0:31 (pin)  
1/9/20 285 Seth Webb (Jersey Shore) W 0:49 (pin)  
1/11/20 285 Steven McKenna (Pocono Mountain West) W 0:27 (pin) District 11-AAA: DNP
1/11/20 285 Bronson Strouse (Tamaqua) L 10-7 District 11-AA: 1st
Region SE-AA: 3rd
State AA: DNP
1/11/20 285 Tavon Hines (Hanover Area) W 1:06 (pin)  
1/11/20 285 Dereck Baldwin (Wyalusing) W 0:08 (pin)  
1/11/20 285 Pequea Valley W Forfeit  
1/14/20 285 Caleb Long (Warrior Run) W 0:12 (pin) Section: DNP (AA)
1/16/20 285 Garrett Kitchen (Shamokin) W 0:46 (pin)  
1/21/20 285 Adam Gilligbauer (Lewisburg) W 0:12 (pin)  
1/29/20 285 Dereck Baldwin (Wyalusing) W 0:11 (pin)  
2/1/20 285 Will Carson (Montoursville) W 13-4 (major)  
2/1/20 285 Matthew McCauley (Muncy) W 1:13 (pin)  
2/6/20 285 Ayram Colon-Rivera (Shikellamy) W 0:41 (pin)  
2/10/20 285 Nate Schon (Selinsgrove) L 2:51 (pin) District 4-AAA: 1st
Region NW-AAA: 1st
State AAA: 1st
2/15/20 285 Xander Garverick (Midd-West) W 1:18 (pin)  
2/15/20 285 Emmanuel Ulrich (Mifflinburg) L 9-1 (major)  
2/15/20 285 Garrett Kitchen (Shamokin) W 0:42 (pin)  
2/15/20 285 Hunter Minnig (Mount Carmel) W 0:16 (pin) Section: DNP (AA)
2/21/20 285 Cael Hembury (Muncy) W 0:32 (pin) Section: 2nd
District 4-AA: 6th
2/21/20 285 Dawson Brown (Northeast Bradford) W 4-1 Section: 1st
District 4-AA: 3rd
Region NE-AA: 2nd
State AA: DNP
2/22/20 285 Emmanuel Ulrich (Mifflinburg) L 11-3 (major)  
2/22/20 285 Gunner Treibley (Meadowbrook Christian) W 3:35 (pin)  
2/22/20 285 Dawson Brown (Northeast Bradford) L 6-4 Section: 1st
District 4-AA: 3rd
Region NE-AA: 2nd
State AA: DNP
2/28/20 285 Jack McAllister (Western Wayne) W 0:58 (pin) District 2-AA: 3rd
Region NE-AA: 6th
2/29/20 285 Emmanuel Ulrich (Mifflinburg) L 3:28 (pin)  
2/29/20 285 Keegan Braund (Athens) L 4:52 (pin) Section: 4th
District 4-AA: DNP
2/29/20 285 Jack McAllister (Western Wayne) W 1:34 (pin) District 2-AA: 3rd
Region NE-AA: 6th