No photo available

Drake Gindlesperger

Class of 2020 (Senior)

138, 145

2016-2017: District DNP (AA)
2017-2018: District DNP (AA)
2019-2020: District 2nd; Region 5th; State DNP (AA)

Stats for 2017-2018 Meyersdale (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2016-2017 Post-Season
12/9/17 145 Austin Sly (Moshannon Valley) W 0:40 (pin) District 6-AA: DNP
12/9/17 145 Nathan Shaffer (Portage) L 3-0  
12/9/17 145 Blairsville W Forfeit  
12/9/17 145 Stephen Kyler (Greater Johnstown) W 3-1  
12/9/17 145 Dominik Jellison (Derry Area) L (pin) Section: 1st
District 7-AA: 7th
Region SW-AA: DNP
12/14/17 145 Jarrett Kelly (Northern Garrett, MD) L 4-1  
12/21/17 138 Matthew Shank (Conemaugh Township) W 3:06 (pin)  
12/28/17 138 Doug Balin (Ellwood City) W 1:18 (pin)  
12/28/17 138 Dujuahn Hertzog (Greensburg Salem) L 15-1 (major) Section: 5th
Region SW-AAA: DNP
12/28/17 138 Josh Joseph (United) L 4-3  
1/4/18 145 Ralph Little (North Star) W 6-3  
1/9/18 138 Tristan Pugh (Berlin Brothersvalley) L 0:32 (pin) District 5-AA: 2nd
Region SW-AA: DNP
1/9/18 138 Logan Lisbon (North Star) L 0:41 (pin) District 5-AA: DNP
1/9/18 138 Dylan Smith (Conemaugh Township) W 1:16 (pin) District 5-AA: DNP
1/9/18 138 Nathan Shaffer (Portage) L 5:30 (pin)  
1/11/18 145 Clayton Matson (Ligonier Valley) L 9-2 District 6-AA: DNP
1/12/18 138 Matt Moss (Sissonville, WV) W 0:31 (pin)  
1/12/18 138 John Best (Parkersburg High, WV) L 4:50 (pin)  
1/13/18 138 Dylan Weimer (Morgantown, WV) W 8-3  
1/13/18 138 Andrew Wright (Riverbend, VA) L 8-6  
1/18/18 145 Nathan Shaffer (Portage) W 5-2  
1/20/18 138 Michael Turner (Marion Center) L 4:25 (pin) District 6-AA: 4th
Region SW-AA: DNP
1/20/18 145 Braden Swab (Central) L 0:41 (pin) District 6-AA: 8th
1/20/18 145 Claysburg Kimmel W Forfeit  
1/20/18 145 Ian McMullen (Central Cambria) W Default  
1/20/18 145 Cole Weist (Tussey Mountain) W 6-3 District 5-AA: DNP
1/24/18 145 Austin Lee (Berlin Brothersvalley) L 4:56 (pin) District 5-AA: 1st
Region SW-AA: 5th
State AA: DNP
1/26/18 138 Jacob Strohecker (Tri Valley) W 1:30 (pin)  
1/26/18 138 Scott Miller (Chestnut Ridge) L 16-1 5:45 (TF) District 5-AA: 2nd
Region SW-AA: DNP
1/26/18 138 Gage Lewis (Conemaugh Township) W 6-3 District 5-AA: DNP
1/26/18 138 Devin Sweat (Athens) L 4:45 (pin)  
2/1/18 138 Brady Clark (Northern Bedford) W 6-3  
2/17/18 138 Liam Flaherty (Everett) L 15-2 (major) District 5-AA: 1st
Region SW-AA: 5th
State AA: DNP
2/17/18 138 Matthew Shank (Conemaugh Township) W 1:27 (pin)  
2/17/18 138 Logan Brick (Hyndman) W 5-3  
2/17/18 138 Brayden Koontz (Bedford) L 2:42 (pin) District 5-AA: DNP