No photo available

Nick Tewell

Class of 2019

132, 138

2015-2016: Section 4th (AAA)
2016-2017: Section 4th; Region DNP (AAA)
2017-2018: Section 4th; Region 3rd; State DNP (AAA)
2018-2019: Section 4th; Region 3rd; State DNP (AAA)

Stats for 2018-2019 Mechanicsburg (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/7/18 138 Stephen Martisofski (Hazleton Area) W 8-1 District 2-AAA: DNP
12/7/18 138 Clayton Reed (Mifflinburg) L 5-1 Section: 2nd
District 4-AA: 6th
12/8/18 138 Adam Leib (South Western) W 2:06 (pin) Section: DNP (AAA)
12/8/18 138 Cody Coleman (Central Mountain) W 5-0 District 6-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
12/8/18 138 Mario Barberio (Muncy) W 2-0 Section: 3rd
District 4-AA: 5th
Region NE-AA: 5th
12/8/18 138 Luke Gorg (Hughesville) W 10-5 Section: 1st
District 4-AA: 2nd
Region NE-AA: 3rd
State AA: DNP
12/13/18 138 Andrew Brown (Hershey) W 1:56 (pin) Section: DNP (AAA)
12/17/18 138 Bryce Brennan (Red Land) L 3-1 Section: 3rd
Region SC-AAA: 4th
State AAA: DNP
12/28/18 132 Kayden Busey (Central Mountain) W 3:03 (pin)  
12/28/18 132 Christian Reed (Penncrest) W 5:16 (pin)  
12/29/18 132 Chase Proudfit (Penn Cambria) W 3-0 District 6-AA: 3rd
Region SW-AA: 6th
State AA: DNP
12/29/18 132 Robert Long (Lake Lehman) L 13-0 (major) District 2-AA: 2nd
Region NE-AA: 6th
1/3/19 138 Jeremy Jeffries (West Perry) W 1:57 (pin)  
1/5/19 138 Mason Myers (Central York) L 4-3 Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
1/5/19 138 Bishop McDevitt W Forfeit  
1/5/19 138 Shaun Stafford (Warwick) W 5:27 (pin)  
1/5/19 138 Manheim Township W Forfeit  
1/5/19 138 Charlie Dawes (Strath Haven) W 3:09 (pin) Section: DNP (AAA)
1/10/19 138 Andrew Voltz (Central Dauphin East) W 1:36 (pin)  
1/12/19 138 Matt McCann (Waynesboro) W 3:35 (pin)  
1/12/19 132 Andrew Stafford (Boiling Springs) W 1:25 (pin) Section: 1st
District 3-AA: 8th
1/12/19 132 Bryson Coruzzi (South Western) W 1:06 (pin)  
1/12/19 138 Bishop McDevitt W Forfeit  
1/12/19 132 Mason Myers (Central York) W 6-3 Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
1/14/19 132 Matthew Rodriguez (Lower Dauphin) W 1:21 (pin)  
1/17/19 138 Sam Blaschak (Northern York) W 18-2 (TF)  
1/23/19 138 Weston Kemble (Camp Hill) W 2:51 (pin)  
1/24/19 138 Christian Prestil (Cedar Cliff) W 3:24 (pin) Section: 6th (AAA)
2/16/19 132 Mike Dunleavy (Central Dauphin East) W 3:23 (pin) Section: DNP (AAA)
2/16/19 132 Michael Cassidy (Cedar Cliff) L 9-4 Section: 1st
Region SC-AAA: 2nd
State AAA: DNP
2/16/19 132 Kelby Mixell (Chambersburg) W 2:57 (pin)  
2/16/19 132 Bryce Brennan (Red Land) L 5-2 Section: 3rd
Region SC-AAA: 4th
State AAA: DNP
2/22/19 132 Brandon Borton (Exeter) W Forfeit Section: 6th (AAA)
2/22/19 132 Mason Lewis (Dover) W 12-4 (major) Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
2/23/19 132 Michael Cassidy (Cedar Cliff) L 5-3 Section: 1st
Region SC-AAA: 2nd
State AAA: DNP
2/23/19 132 Clay Baker (Spring Grove) W 6-0 Section: 3rd
Region SC-AAA: DNP
2/23/19 132 Cade Zeamer (Manheim Central) W 3-2 Section: 1st
Region SC-AAA: DNP
3/7/19 132 Gabe Willochell (Greater Latrobe) L 6-2 Section: 1st
Region SW-AAA: 3rd
State AAA: 6th
3/7/19 132 Zach McCann (Franklin Regional) W 4-2 Section: 2nd
Region SW-AAA: DNP
3/8/19 132 Lukas Richie (Downingtown East) W 3-1 Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: DNP
3/8/19 132 Tyler Dilley (St. Mary's) L 6-2