No photo available

Ethan Barr

Class of 2021 (Junior)

160

2017-2018: Section 3rd; District 7th; Region DNP (AA)
2018-2019: Section 1st; District 2nd; Region DNP (AA)
2019-2020: Section 1st; District 2nd; Region 5th; State DNP (AA)

Stats for 2019-2020 McGuffey (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2018-2019 Post-Season
12/7/19 160 Brooke W Forfeit  
12/7/19 160 J.T. Miller (East Fairmont, WV) W 1:22 (pin)  
12/7/19 160 Mason Greathouse (Crestview, OH) W 0:46 (pin)  
12/7/19 160 Preston W Forfeit  
12/7/19 160 Alex Thomas (John Marshall, WV) W 1:50 (pin)  
12/11/19 160 Jefferson Morgan W Forfeit  
12/13/19 160 Brenen Taylor (Canton) W 8-4  
12/13/19 160 Aiden Taylor (Bellwood Antis) W 9-4 District 6-AA: DNP
12/14/19 160 Nolan Lear (Benton) L 2-0 Section: 3rd
District 4-AA: 1st
Region NE-AA: 2nd
State AA: DNP
12/14/19 160 Patrick Brewer (Mount Pleasant) W 6-3 Section: 4th
District 7-AA: DNP
12/14/19 160 Ian Edwards (Hempfield) W 0:23 (pin) Section: 4th
Region SC-AAA: DNP
12/14/19 160 Johnny Wittman (St. Mary's) W 13-2 (major) District 9-AAA: 2nd
Region NW-AAA: DNP
12/14/19 160 Malachi Duvall (Penns Valley) L 3:51 (pin) District 6-AA: 2nd
Region SW-AA: 4th
State AA: 7th
12/18/19 160 West Greene W Forfeit  
12/27/19 160 Brandon Rickett (Greensburg Salem) W 0:48 (pin)  
12/27/19 160 Zack Machinga (Palmyra) W 0:13 (pin) Section: DNP (AAA)
12/28/19 160 Kyrie Miller (Ligonier Valley) W 6-0 District 6-AA: DNP
12/28/19 160 Austin Broadwater (Meyersdale) W 9-1 (major) District 5-AA: 3rd
Region SW-AA: DNP
1/3/20 160 Nathan Gooch (Chartiers-Houston) W 15-0 2:45 (TF)  
1/4/20 160 Blake Joseph (Canon McMillan) W 2:31 (pin)  
1/4/20 160 Shane Kemper (Burgettstown) W 5-0 Section: 1st
District 7-AA: 2nd
Region SW-AA: 4th
State AA: DNP
1/8/20 160 Bentworth W Forfeit  
1/10/20 160 Danny Barnett (Frazier) W 0:30 (pin) Section: DNP (AA)
1/10/20 160 Oleg Melnyk (Carlynton) L 1:37 (pin) Section: 2nd
District 7-AA: 8th
1/11/20 160 Peyton Pauline (South Park) W 1:48 (pin) Section: 4th
District 7-AA: DNP
1/11/20 160 Dylan Wanner (West Middlesex) W 15-0 4:11 (TF)  
1/11/20 160 Shane Kemper (Burgettstown) W 2-0 Section: 1st
District 7-AA: 2nd
Region SW-AA: 4th
State AA: DNP
1/11/20 160 Oleg Melnyk (Carlynton) W 1:20 (pin) Section: 2nd
District 7-AA: 8th
1/15/20 160 Chase Lacey (Beth-Center) W 1:04 (pin)  
1/22/20 160 Cameron Yeckel (South Park) W (pin)  
1/22/20 160 Jaeron Cody (Burgettstown) W 0:32 (pin)  
1/24/20 160 Keegan Rafferty (Harbor Creek) W 1:45 (pin)  
1/24/20 160 Brandon Dedrick (General McLane) W 3:14 (pin)  
1/24/20 160 Josh Anderson (Conneaut Area) W 4:42 (pin)  
1/25/20 160 Gauge Gulvas (DuBois) W 0:24 (pin) District 9-AAA: 5th
Region NW-AAA: DNP
1/25/20 160 Daiveon Say (Grove City) W 5-4 Section: 4th
District 10-AA: 5th
Region NW-AA: DNP
1/29/20 160 Ellwood City W Forfeit  
1/29/20 160 Elizabeth Forward W Forfeit  
2/1/20 160 Matthew Tasz (Burgettstown) W 1:08 (pin)  
2/1/20 160 Conner Redinger (Quaker Valley) L 12-0 (major) Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: 6th
State AA: DNP
2/14/20 160 Nathan Gooch (Chartiers-Houston) W 0:37 (pin)  
2/14/20 160 Aaron McIntyre (Fort Cherry) W (injury) Section: 2nd
District 7-AA: 6th
Region SW-AA: DNP
2/15/20 160 Noah Linderman (Burrell) W 5:41 (pin) Section: 2nd
District 7-AA: 7th
Region SW-AA: DNP
2/15/20 160 Brock White (Highlands) W 3:36 (pin) Section: 4th
District 7-AA: DNP
2/15/20 160 Thayne Lawrence (Frazier) L 9-0 (major) Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: 1st
State AA: 1st
2/21/20 160 Kobe Harr (Claysburg Kimmel) W 8-7 District 6-AA: 6th
Region SW-AA: DNP
2/21/20 160 Alex Taylor (Bellwood Antis) L 5-2 District 6-AA: 5th
Region SW-AA: DNP
2/22/20 160 Brock White (Highlands) W 9-2 Section: 4th
District 7-AA: DNP
2/22/20 160 Oleg Melnyk (Carlynton) W 5-3 Section: 2nd
District 7-AA: 8th
2/22/20 160 Hunter Weitoish (Philipsburg-Osceola) L 2-0 District 6-AA: 4th
Region SW-AA: 5th
State AA: DNP
2/22/20 160 Daniel Moore (Chestnut Ridge) W 2-1 District 5-AA: 3rd
Region SW-AA: DNP
3/5/20 160 Hayden Packer (Jersey Shore) W 4-3  
3/5/20 160 Andrew Cerniglia (Notre Dame-Green Pond) L 0:34 (pin) District 11-AA: 1st
Region SE-AA: 2nd
State AA: 1st
3/6/20 160 Cole Casilio (Johnsonburg) L 8-2 District 9-AA: 2nd
Region NW-AA: 6th