No photo available

Ethan Barr

Class of 2021 (Junior)

152, 160

2017-2018: Section 3rd; District 7th; Region DNP (AA)
2018-2019: Section 1st; District 2nd; Region DNP (AA)
2019-2020: Section 1st; District 2nd; Region 5th; State DNP (AA)

Stats for 2018-2019 McGuffey (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/8/18 152 Gage Schwing (Cameron, WV) W (pin)  
12/8/18 152 Gabe Cusick (Crestview, OH) W (pin)  
12/8/18 152 Dimarrian Thomas (East Fairmont, WV) W 12-4 (major)  
12/8/18 152 Ben McCardle (John Marshall, WV) W 15-0 (TF)  
12/8/18 152 Ethan Koontz (Ripley, WV) W (pin)  
12/12/18 152 Liam Ankrom (Jefferson Morgan) W (pin)  
12/15/18 152 Fayzullo Solohiddinov (Mount Lebanon) W 2:24 (pin)  
12/15/18 152 Ayden Moore (Connellsville) W (pin)  
12/15/18 152 Adam Reyes (Bethel Park) W (pin)  
12/15/18 152 Gino Angeletti (Quaker Valley) W 0:45 (pin)  
12/15/18 160 Sean Martin (Upper St. Clair) W 5-4 Section: 4th
Region SW-AAA: DNP
12/19/18 152 Wyatt Hoag (West Greene) W (pin)  
12/21/18 152 Luca Sculli (Chartiers-Houston) W (pin)  
12/28/18 152 Sammy Hayes (Council Rock North) L 6-1 Section: 4th
District 1-AAA: DNP
12/28/18 152 Blake Joseph (Canon McMillan) W 2:29 (pin)  
12/28/18 152 Nolan Lear (Benton) L 4:35 (pin)  
1/4/19 152 Wyatt Hoag (West Greene) W 20-4 2:00 (TF)  
1/4/19 152 Luca Augustine (Waynesburg Central) L 11-3 (major) Section: 1st
Region SW-AAA: DNP
1/5/19 152 Anthony Lento (Chartiers-Houston) W 0:55 (pin) Section: 4th (AA)
1/5/19 152 Drew Cain (Trinity) W 5-2  
1/5/19 152 Alex Lange (Jefferson Morgan) W 7-0  
1/5/19 152 Eli Brinsky (South Fayette) L 7-2 Section: 2nd
District 7-AA: 3rd
Region SW-AA: DNP
1/8/19 152 Robert Jaquay (Bentworth) W 1:10 (pin)  
1/12/19 152 Blake Joseph (Canon McMillan) W 5:18 (pin)  
1/16/19 152 Mikiah Bayus (Beth-Center) W 0:44 (pin) Section: DNP (AA)
1/23/19 152 Matthew Tasz (Burgettstown) W 16-0 (TF)  
1/23/19 152 Washington W Forfeit  
1/25/19 152 Justin Pearce (Slippery Rock) W 0:41 (pin)  
1/25/19 152 Eli Mosconi (Cambridge Springs) W 7-2 Section: DNP (AA)
1/26/19 152 Esteban Waldman (Union City) W 7-4 Section: 3rd (AA)
1/26/19 152 Nick Rinella (Meadville) L 4-2 District 10-AAA: 2nd
Region NW-AAA: 4th
1/26/19 152 Daiveon Say (Grove City) W 10-1 (major)  
1/26/19 152 Brendan Laird (Conneaut Area) L 4:13 (pin) Section: 3rd
District 10-AA: 5th
Region NW-AA: DNP
1/30/19 152 Dominic Kimmerle (Keystone Oaks) W 3:56 (pin) Section: 4th
District 7-AA: DNP
1/30/19 152 Dominic Holmes (Burrell) W 3:21 (pin)  
2/15/19 152 Anthony Lento (Chartiers-Houston) W 2:43 (pin) Section: 4th (AA)
2/15/19 152 Aaron McIntyre (Fort Cherry) W 12-1 (major) Section: DNP (AA)
2/16/19 152 Anthony Navarra (South Side Beaver) W 7-1 Section: 2nd
District 7-AA: 7th
Region SW-AA: DNP
2/16/19 152 Chris Bruce (Elizabeth Forward) W 8-0 (major) Section: 4th
District 7-AA: DNP
2/16/19 152 Trent Schultheis (Freedom Area) L 9-1 (major) Section: 2nd
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: 5th
State AA: 8th
2/22/19 152 Hunter Weitoish (Philipsburg-Osceola) L 9-4 District 6-AAA: 1st
Region NW-AAA: 4th
2/22/19 152 Alex Taylor (Bellwood Antis) L 5-4