District 3 AA Section 2

Friday, February 14, 2020 - Saturday, February 15, 2020

at Central Dauphin East HS

Team Standings

(1) Hamburg 227.0, (2) Bishop McDevitt 176.5, (3) ELCO 167.0, (4) Northern Lebanon 158.0, (5) Camp Hill 141.5, (6) Brandywine Heights 135.0, (7) Middletown 115.0, (8) Octorara 94.0, (9) Wyomissing 80.5, (10) Lancaster Catholic 75.0, (11) Annville-Cleona 73.0, (12) Pequea Valley 66.0, (13) Schuylkill Valley 65.5, (14) Berks Catholic 43.0, (15) Steelton-Highspire 40.0, (16) Tulpehocken 20.0, (17) Kutztown 19.5, (18) Columbia 9.0

Championship Round 1

106 - Austin Antonucci (ELCO) pinned Izaiah Horn, 2:45

113 - Landon Brubaker (ELCO) pinned Cody Asplundh, 1:01

132 - Trenton Delp dec. Azriel Merjudio (Annville-Cleona), 5-3

138 - Matt Deysher (Brandywine Heights) pinned Andres Ramos, 3:15

145 - Conor Leonard (Northern Lebanon) pinned Isaac Schneider, 1:11

152 - Ayden Kauffman (Hamburg) pinned Dominic Pizzelanti, 1:06

160 - Luke Brown (Pequea Valley) pinned Jason Hefner, 3:00

220 - Matthew Hill pinned Ethan Branstetter (Camp Hill), 1:07

Championship Quarterfinals

132 - Luke Fegley (Middletown) pinned Trenton Delp, 1:40

220 - Devyn Clair (Bishop McDevitt) pinned Matthew Hill, 1:35

285 - Ben Wargo (ELCO) pinned Nathan Lapp, 2:27

Consolation Round 1

145 - Darnell Tucker (Columbia) dec. Isaac Schneider, 9-3

Consolation Round 2

106 - Alex Tyson (Bishop McDevitt) pinned Izaiah Horn, 0:32

113 - Owen Breidegan (Northern Lebanon) pinned Cody Asplundh, 2:33

132 - Trenton Delp won by tech. fall over Dawood Cannon (Camp Hill), 15-0 2:13

138 - Kayden Clark (Northern Lebanon) won by forfeit over Andres Ramos

152 - Anton Esterbrook (Wyomissing) pinned Dominic Pizzelanti, 1:50

160 - Collin Minto (Bishop McDevitt) pinned Jason Hefner, 2:19

220 - Matthew Hill pinned Christopher Sabino (Columbia), 2:54

Consolation Round 3

132 - Nick Geary (Brandywine Heights) won by inj. default over Trenton Delp, 4-0 2:11

220 - Matthew Hill pinned A.J. Dominguez (Berks Catholic), 1:54

285 - Charles Sheppard (Hamburg) pinned Nathan Lapp, 0:34

Consolation Semifinals

220 - Bailey Beamesderfer (ELCO) pinned Matthew Hill, 3:55

Fifth Place

220 - Kyler Raye-William (Steelton-Highspire) pinned Matthew Hill, 1:16

Kutztown wrestlers in bold.