No photo available

Charles Everdale

Class of 2020 (Senior)

152, 160

CURRENT RANK
IN DISTRICT 2:
1 ST
152 pounds
2016-2017: District 2nd; Region DNP (AAA)
2017-2018: District 3rd; Region DNP (AAA)
2018-2019: District 1st; Region DNP (AAA)
2019-2020: District 1st; Region 3rd; State DNP (AAA)

Stats for 2019-2020 Hazleton Area (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2018-2019 Post-Season
12/6/19 160 Sebastian Robinson (Williamsport) W 4:50 (15-0) (TF)  
12/7/19 160 Isaac Cory (Montoursville) W 12-2 (major) Section: 1st
District 4-AA: 4th
Region NE-AA: 4th
State AA: DNP
12/7/19 160 Keegan Rothrock (St. Joseph's Academy) L 9-2 District 6-AA: 2nd
Region SW-AA: 3rd
State AA: 3rd
12/7/19 160 Christian Good (Muncy) W 13-0 (major) Section: 2nd
District 4-AA: DNP
12/7/19 160 Ethan Baney (South Western) L 9-2 Section: 2nd
Region SC-AAA: 3rd
State AAA: DNP
12/11/19 160 Brian Costello (Crestwood) W 4:26 (pin) District 2-AAA: DNP
12/13/19 160 Ethan Clark (Everett) W 0:26 (pin) District 5-AA: DNP
12/13/19 160 Michael Klinger (Dallastown) W 1:18 (pin)  
12/14/19 160 Matthew Kidwell (Father Judge) W 5-1 Section: 1st
District 12-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 5th
12/14/19 160 Johnny Wittman (St. Mary's) W 6-2 District 9-AAA: 2nd
Region NW-AAA: DNP
12/14/19 160 Nolan Lear (Benton) L 3-2 Section: 3rd
District 4-AA: 1st
Region NE-AA: 2nd
State AA: DNP
12/18/19 160 Thaddeus Mead (Dallas) W 7-2 District 2-AAA: 5th
12/28/19 160 Trey Wingle (Blue Mountain) W 0:13 (pin)  
12/28/19 160 Alex Beidelman (Wilson (West Lawn)) W 1:59 (pin) Section: 3rd
Region SC-AAA: DNP
12/29/19 160 Matt Colajezzi (Council Rock South) L SV-1 4-2 Section: 1st
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: DNP
12/29/19 160 Christian Reid (Bethlehem Liberty) W 3:28 (15-0) (TF) District 11-AAA: DNP
12/29/19 160 Nate Zastowny (Phillipsburg, NJ) W 4:14 (17-0) (TF)  
12/29/19 160 Machias Magill (Delaware Valley) W 9-3 District 2-AAA: 2nd
Region NE-AAA: DNP
12/29/19 160 Colden Dorfman (Shenendehowa, NY) W 8-6  
1/3/20 160 Devon Butwin (Dallas) W 0:25 (pin)  
1/4/20 160 Michael Gavin (Crestwood) W 18-1 5:24 (TF)  
1/4/20 160 A.J. Gorto (Pittston Area) W 1:31 (pin) District 2-AAA: 5th
1/9/20 160 A.J. Gorto (Pittston Area) W 13-3 (major) District 2-AAA: 5th
1/14/20 160 Rafael Olmedo (Wilkes-Barre Area) W 0:42 (pin) District 2-AA: 5th
1/15/20 160 Cole Williams (Wyoming Valley West) W 0:21 (pin)  
1/16/20 160 Berwick W Forfeit  
1/19/20 160 Desmon Perry (Garnet Valley) W 3:42 (pin) Section: 4th
Region SE-AAA: DNP
1/19/20 160 Kalan Hall (Belmont Charter) W 1:29 (pin) Section: 6th (AAA)
1/19/20 160 Jeffrey Liu (Academy at Palumbo) W 0:12 (pin)  
1/19/20 160 Michael Scott (Oxford Area) W 0:29 (pin)  
1/19/20 160 Franklin Frye (Daniel Boone) W 1:49 (pin)  
1/21/20 160 Collin Kudrakjo-Kashatus (Greater Nanticoke) W 18-3 5:50 (TF) District 2-AAA: DNP
1/24/20 160 Cole Farleigh (Bangor) W 0:19 (pin)  
1/24/20 160 Dean Hollenbach (Selinsgrove) W 3:52 (pin) District 4-AAA: 5th
Region NW-AAA: DNP
1/24/20 160 Kaide Drick (Montgomery) W 0:56 (pin) Section: DNP (AA)
1/25/20 160 Stephen Roeder (Bloomsburg) W 3-0  
1/25/20 160 Colton Zimmerman (Carlisle) W 7-2 Section: 1st
Region SC-AAA: 2nd
State AAA: 5th
1/29/20 160 Luke Schwab (Honesdale) W 1:04 (pin)  
1/29/20 160 John Fuller (West Scranton) W 3:30 (pin)  
2/1/20 160 Machias Magill (Delaware Valley) W 4-2 SV District 2-AAA: 2nd
Region NE-AAA: DNP
2/21/20 152 Nolan Stortz (Crestwood) W 0:44 (pin) District 2-AAA: DNP
2/21/20 152 Sebastian Kryznewski (Greater Nanticoke) W 0:09 (pin) District 2-AAA: DNP
2/22/20 152 Thaddeus Mead (Dallas) W 15-0 4:58 (TF) District 2-AAA: 5th
2/22/20 152 Garrett Walsh (West Scranton) W 4:38 (pin) District 2-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 4th
State AAA: DNP
2/28/20 152 Matt Lackman (Bethlehem Catholic) L 3-1 District 11-AAA: 4th
Region NE-AAA: 6th
2/29/20 152 Joseph Noorchashm (St. Joseph's Prep) W 11-0 (major) Section: 3rd
District 12-AAA: 4th
Region NE-AAA: DNP
2/29/20 152 Nicholas Alejandro (East Stroudsburg South) W 3-1  
2/29/20 152 Colby Judd (Northampton) W 11-0 (major)  
2/29/20 152 Liam O'Toole (Archbishop Ryan) W 7-0 Section: 3rd
District 12-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 5th
3/5/20 152 Joel Martsinovsky (Council Rock South) W 4-3  
3/5/20 152 Luke Sainato (Gettysburg) L 10-0 (major) Section: 1st
Region SC-AAA: 3rd
State AAA: DNP
3/6/20 152 Chase Kranitz (Norwin) L 11-1 (major)