No photo available

Charles Everdale

Class of 2020 (Senior)

132, 138

CURRENT RANK
IN DISTRICT 2:
1 ST
152 pounds
2016-2017: District 2nd; Region DNP (AAA)
2017-2018: District 3rd; Region DNP (AAA)
2018-2019: District 1st; Region DNP (AAA)
2019-2020: District 1st; Region 3rd; State DNP (AAA)

Stats for 2017-2018 Hazleton Area (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2016-2017 Post-Season
12/8/17 132 Logan Schwalm (Tri Valley) W 0:23 (pin) District 11-AA: DNP
12/9/17 132 Adam Leib (South Western) W 6:12 (pin) Section: DNP (AAA)
12/9/17 132 Riley Hilner (Williamsport) W 5:31 (pin) District 4-AAA: 1st
Region NW-AAA: 4th
12/9/17 132 Seth Andrus (Central Mountain) L 11-6 District 6-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
12/13/17 132 Trent Giza (Wyoming Valley West) W 0:18 (pin)  
12/15/17 132 Hayden Tettis (St. Mary's) W 4-2 District 9-AAA: 4th
Region NW-AAA: DNP
12/15/17 132 Gavin D'Amato (Tunkhannock) L 3-2 District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: DNP
12/15/17 132 Mitchell Gelband (Woodbridge, VA) W 4:35 (pin)  
12/16/17 132 Clayton Reed (Mifflinburg) L 5-1  
12/20/17 132 Ryan Lombardo (Pittston Area) W 7-2 District 2-AAA: 4th
12/28/17 132 Blake Shalbert (Parkland) W 3-2 District 11-AAA: DNP
12/28/17 132 James Gehr (Pleasant Valley) W 6-4 District 11-AAA: DNP
12/28/17 132 Michael Torres (Bethlehem Liberty) L 4-3 District 11-AAA: DNP
12/28/17 132 Drew Clearie (Nazareth) L 8-2  
1/7/18 132 Caleb Burns (Elmer L. Meyers) W 0:15 (pin)  
1/7/18 132 Ryan Lombardo (Pittston Area) W 5-0 District 2-AAA: 4th
1/7/18 132 Gavin D'Amato (Tunkhannock) L 5-4 District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: DNP
1/7/18 132 Garrett Swank (Crestwood) W 7-1 District 2-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
1/11/18 132 Gavin D'Amato (Tunkhannock) W 5-2 District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: DNP
1/13/18 138 Crestwood W Forfeit  
1/20/18 132 Chris Matthews (Exeter) W 10-1 (major) Section: 4th
Region SC-AAA: DNP
1/20/18 132 Matt Flicker (Garnet Valley) W 0:55 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
1/20/18 132 Dalton Harkins (Malvern Prep) L 3:59 (pin)  
1/20/18 132 Shamaur Hall (Coatesville) W 16-5 (major)  
1/20/18 132 Quion Harris (Belmont Charter) W (pin)  
1/24/18 132 Jake Brown (James M. Coughlin) L 4-0 District 2-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 6th
1/25/18 138 Thaddeus Mead (Dallas) W 15-2 (major)  
1/26/18 132 Michael Tuffy (Scranton) W 5:49 (pin) District 2-AAA: DNP
1/26/18 132 Edwin Kent (Church Farm School) W 1:27 (pin)  
1/26/18 132 Seth Fronheiser (Northern Lehigh) L 3-1  
1/27/18 132 Caleb Sell (Tamaqua) W 2:01 (pin) District 11-AA: DNP
1/27/18 132 Kameron Kline (Midd-West) L 4-2 Section: 2nd
District 4-AA: DNP
1/27/18 132 Brandon Judge (Valley View) W 5-4 District 2-AA: 1st
Region NE-AA: 6th
1/31/18 132 West Scranton W Forfeit  
1/31/18 132 Jake Brown (James M. Coughlin) W 5-4 District 2-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 6th
2/3/18 132 Scranton W Forfeit  
2/14/18 132 Ryan McGuire (Notre Dame-Green Pond) L 4-0 District 11-AA: 3rd
Region SE-AA: 4th
State AA: 8th
2/23/18 132 Ethan Scott (Wyoming Valley West) W 1:00 (pin)  
2/23/18 132 Tyler Shaud (Crestwood) W 5:56 (pin) District 2-AAA: DNP
2/24/18 132 Tom Traver (Tunkhannock) L 9-4 District 2-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 4th
State AAA: DNP
2/24/18 132 Cooper Kidd (Delaware Valley) W 16-1 5:00 (TF)  
2/24/18 132 Garrett Walsh (West Scranton) W 9-1 (major) District 2-AAA: 5th
3/3/18 132 Nick Poulos (Archbishop Carroll) W Med. Forfeit  
3/3/18 132 Jonathan Miers (Easton) L 11-2 (major) District 11-AAA: 5th
Region NE-AAA: 4th
State AAA: DNP
3/3/18 132 John Santiago (Mariana Bracetti Academy) W 11-2 (major) Section: 3rd
District 12-AAA: 5th
Region NE-AAA: DNP
3/3/18 132 Anthony Mangione (Stroudsburg) L 8-1