No photo available

Charles Everdale

Class of 2020 (Senior)

113, 120, 126

CURRENT RANK
IN DISTRICT 2:
1 ST
152 pounds
2016-2017: District 2nd; Region DNP (AAA)
2017-2018: District 3rd; Region DNP (AAA)
2018-2019: District 1st; Region DNP (AAA)
2019-2020: District 1st; Region 3rd; State DNP (AAA)

Stats for 2016-2017 Hazleton Area (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/9/16 120 Grant Swann (Cocalico) W 8-6  
12/9/16 120 Christopher Wig (Titusville) L 7-6 District 10-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
12/9/16 120 Cameron Olson (Elizabethtown) W 2:06 (pin) Section: DNP (AAA)
12/10/16 120 Tyler Willits (Jersey Shore) W 3:16 (pin)  
12/10/16 120 Izek Brooks (Williamsport) L 9-2 District 4-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
12/10/16 120 Griffin Smeltz (Line Mountain) W 2-0 Section: 4th
District 4-AA: DNP
12/14/16 120 David Krokowski (Wyoming Valley West) L 2-0 District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: 6th
12/16/16 120 Nathan Trusiak (Chartiers Valley) W 1:03 (pin)  
12/16/16 120 Tyler Dilley (St. Mary's) L 0:36 (pin) District 9-AAA: 1st
Region NW-AAA: 4th
12/17/16 120 Michael Cherry (Bellwood Antis) W 6-3 District 6-AA: DNP
12/17/16 120 Devon Brown (Tyrone) W 2-0 District 6-AA: 6th
12/17/16 120 Darren Yearick (Penns Valley) L 4-0 District 6-AA: 1st
Region SW-AA: 2nd
State AA: 6th
12/17/16 120 Logan Munsee (Corry Area) W 3:21 (pin) Section: 4th
District 10-AA: DNP
12/20/16 126 Ryan Lombardo (Pittston Area) W 4:45 (pin)  
12/28/16 120 Cody Lucca (Pen Argyl) W 3:20 (pin) District 11-AA: DNP
12/28/16 120 Bailey Wehr (Northwestern Lehigh) L 9-4 District 11-AA: 4th
Region SE-AA: DNP
12/28/16 120 Brendan Fox (Phillipsburg, NJ) W 2:15 (pin)  
12/28/16 120 Jaden Youwakim (Whitehall) L 10-0 (major)  
1/6/17 120 Jayden Zellar (Pittston Area) W 0:16 (pin)  
1/6/17 120 Anthony Kasper (Elmer L. Meyers) W 4-2 District 2-AA: 5th
1/7/17 120 Robert Long (Lake Lehman) L 1:59 (pin) District 2-AA: 1st
Region NE-AA: 5th
1/7/17 120 Jordan Miale (Crestwood) W 2-1  
1/7/17 120 Gavin D'Amato (Tunkhannock) L 4-2 SV  
1/12/17 120 Gavin D'Amato (Tunkhannock) L 2-1  
1/14/17 120 Jordan Miale (Crestwood) W 11-6 SV  
1/18/17 120 Ben Yanchick (Dallas) W 2:57 (pin)  
1/21/17 120 Mitch Byers (Downingtown West) W 1:42 (pin) Section: DNP (AAA)
1/21/17 120 Jordon Harsh (Penn Manor) W 3-2  
1/21/17 120 Patrick Noonan (Stroudsburg) L 15-4 (major)  
1/21/17 120 Cade Zeamer (Manheim Central) W 4-3 Section: DNP (AAA)
1/21/17 120 Dylan Graybeal (Coatesville) W 1:10 (pin)  
1/25/17 113 Jamie Pahler (James M. Coughlin) W 1:15 (pin)  
1/27/17 113 Bill Peters (Abington Heights) W 1:33 (pin)  
1/27/17 113 Colby Bronzburg (Bloomsburg) L 5-1 Section: 3rd
District 4-AA: 5th
Region NE-AA: 4th
State AA: DNP
1/28/17 113 Giosia Wenner (Montgomery) W 2:03 (pin)  
1/28/17 113 Cullen Ratchford (Lackawanna Trail) W (pin)  
1/28/17 113 Sean Guinan (St. Joseph's Prep) W 2:13 (pin)  
1/28/17 113 Harrison Bernhard (Northwestern Lehigh) W 6-1  
2/1/17 113 Bill Peters (Abington Heights) W 1:17 (pin)  
2/1/17 113 David Gavek (Tunkhannock) W 10-3 District 2-AAA: 5th
2/4/17 113 Travis Norman (Delaware Valley) W 1:49 (pin)  
2/9/17 113 J.J. Wilson (Cedar Cliff) L 16-1 (TF) Section: 1st
Region SC-AAA: 3rd
State AAA: DNP
2/10/17 113 David Forrest (Owen J. Roberts) W 16-1 4:43 (TF)  
2/24/17 113 Bill Peters (Abington Heights) W 0:35 (pin)  
2/25/17 113 Robert Zelinski (Scranton) W 10-2 (major)  
2/25/17 113 David Krokowski (Wyoming Valley West) L 8-2 District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: 6th
3/3/17 113 Diego Santiago (Easton) L 13-3 (major) District 11-AAA: DNP
3/3/17 113 Max Shaffer (Archbishop Wood) W 2:20 (pin) Section: 3rd
District 12-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
3/4/17 113 Ryan Green (Pottsville) L 15-3 (major) District 11-AAA: DNP