PA-Wrestling.com
Haverford High Fords Wrestling District 1
Central League
No photo available

Shane McAdams

Class of 2020 (Senior)

170, 182

2016-2017: Section 5th; District DNP (AAA)
2017-2018: Section 4th; District DNP (AAA)
2018-2019: Section 2nd; Region DNP (AAA)

Stats for 2018-2019 Haverford High (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/8/18 170 Williams Palencia (Harriton) W 0:54 (pin)  
12/8/18 170 Isaiah Stehman (Cheltenham) W 3:40 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: 6th
12/8/18 170 Nasier Fowlkes (Upper Darby) W 0:13 (pin)  
12/8/18 170 Sun Valley W Forfeit  
12/8/18 170 Desmond Randall (Penn Wood) W 3:14 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
12/12/18 170 Austin Filippone (Garnet Valley) W 13-1 (major) Section: DNP (AAA)
12/19/18 170 Nick Murro (Ridley) W 1:03 (pin)  
12/21/18 170 Sam Smith (John Carroll, MD) W 3:13 (pin)  
12/22/18 170 Ibrahim Statts (Lake Forest, DE) W 11-0 (major)  
12/22/18 170 Jason Lamey (Sanford School, DE) W 3:16 (pin)  
12/22/18 170 Gabe Evans (Dover, DE) W 7-6  
12/28/18 170 Owen Morongiello (Ephrata) W 0:21 (pin)  
12/28/18 170 Isaiah Stehman (Cheltenham) W 3:27 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: 6th
12/29/18 170 Alec Arnold (Wethersfield, CT) W 7-0  
12/29/18 170 Nick Rubino (Central High) L 10-2 (major)  
1/9/19 170 James Lledo (Lower Merion) L 16-2 (major) Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 5th
State AAA: DNP
1/12/19 170 Elias Zavala (Glen Mills) W 1:48 (pin)  
1/12/19 170 Anand Raju (Tower Hill, DE) W 1:22 (pin)  
1/12/19 170 Ethan Potter (Caravel Academy, DE) W 0:49 (pin)  
1/12/19 170 Zach Platt-Brannon (Friends Central) W 1:59 (pin)  
1/19/19 170 Skyler Hackett (Upper Dublin) W 1:09 (pin) Section: 6th (AAA)
1/19/19 170 Nick Baney (Chichester) W 1:41 (pin)  
1/19/19 170 Springfield Delco W Forfeit  
1/19/19 170 Pitman W Forfeit  
1/19/19 170 Kenny Lin (Roman Catholic) W 0:58 (pin)  
1/24/19 170 Marple Newtown W Forfeit  
1/26/19 170 Kyle Knight (Sun Valley) W 0:37 (pin)  
1/26/19 170 Markus Barksdale (Belmont Charter) W 0:45 (pin) District 12-AA: DNP
1/26/19 170 Cash Artis (West Chester Henderson) W 1:33 (pin)  
2/6/19 170 Nick Arbes (Conestoga) W 3:36 (pin)  
2/9/19 182 Owen Mallott (Conestoga) W 11-0 (major) Section: 5th
District 1-AAA: DNP
2/9/19 182 Armen Dervishian (Marple Newtown) W Forfeit Section: 3rd
District 1-AAA: 5th
Region SE-AAA: DNP
2/22/19 182 Noah Treangen (Radnor) W 1:10 (pin)  
2/23/19 182 Daniel Keller (Wissahickon) W 13-5 (major) Section: 4th
District 1-AAA: DNP
2/23/19 182 Mason Novak (Upper Dublin) L 4-1 Section: 2nd
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
3/1/19 182 Matt Hamilton (Conestoga) W 3:23 (pin)  
3/1/19 182 Chase Mielnik (Downingtown West) L 11-3 (major) Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 6th
3/2/19 182 Armen Dervishian (Marple Newtown) W 3:12 (injury) Section: 3rd
District 1-AAA: 5th
Region SE-AAA: DNP
3/2/19 182 Daniel Keller (Wissahickon) L 5-0 Section: 4th
District 1-AAA: DNP
Copyright © 2019 PA-Wrestling.com LLC | Privacy Policy