PA-Wrestling.com
Haverford High Fords Wrestling District 1
Central League
No photo available

Shane McAdams

Class of 2020 (Senior)

170, 182

2016-2017: Section 5th; District DNP (AAA)
2017-2018: Section 4th; District DNP (AAA)
2018-2019: Section 2nd; Region DNP (AAA)

Stats for 2017-2018 Haverford High (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2016-2017 Post-Season
12/9/17 170 Lower Merion W Forfeit  
12/9/17 170 Isaiah Aviles (Cheltenham) W 1:20 (pin)  
12/9/17 170 Glay Yang (Episcopal Academy) W 1:21 (pin)  
12/9/17 170 Noah Harvey (Chichester) L 4:00 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: 5th
12/9/17 170 Ryan Catka (Sun Valley) L 4-3  
12/12/17 170 Severin Johnson (Conestoga) W 5:32 (pin) Section: 5th (AAA)
12/20/17 170 Austin Filippone (Garnet Valley) W 16-0 3:49 (TF)  
12/29/17 170 Lucas DiBenedetto (Cheltenham) W 1:54 (pin)  
12/29/17 170 James Campbell (Abington) W 11-0 (major) Section: DNP (AAA)
12/30/17 170 Mason Novak (Upper Dublin) L 7-3 Section: 1st
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
12/30/17 170 Matt Needleman (Hatboro Horsham) L 6-2 Section: 4th
District 12-AAA: 4th
Region NE-AAA: DNP
12/30/17 170 Danny Eckley (Central Bucks East) W 3:54 (pin) Section: DNP (AAA)
1/10/18 170 Ridley W Forfeit  
1/13/18 170 Noah Harvey (Chichester) L 7-1 Section: 2nd
District 1-AAA: 5th
1/13/18 170 Mason Novak (Upper Dublin) L 4-0 Section: 1st
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
1/13/18 170 Pitman W Forfeit  
1/13/18 170 Ray Martin (West Chester Henderson) L 11-3 (major) Section: 4th
District 1-AAA: 5th
1/18/18 182 Robert Steiner (Penncrest) W 4:47 (pin)  
1/20/18 170 Jarek Wasko (Octorara) W 3:59 (pin)  
1/20/18 170 Nathan Latimer (West Chester Henderson) W 5:22 (pin)  
1/20/18 170 Ryan Catka (Sun Valley) L 10-0 (major)  
1/24/18 170 Chase Ressler (Radnor) W 7-0  
2/7/18 170 Matthew O'Neill (Upper Darby) W 15-0 4:00 (TF)  
2/9/18 170 Brett Burns (Strath Haven) L 2-0  
2/12/18 170 Andrew DiBernardo (West Chester East) L 9-0 (major) Section: 3rd
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
2/17/18 170 Owen Mallott (Conestoga) W 15-0 3:36 (TF)  
2/17/18 170 Brett Burns (Strath Haven) L 6-0  
2/17/18 170 Max Blasick (Ridley) W 2:53 (pin)  
2/17/18 170 Armen Dervishian (Marple Newtown) L 4-3 Section: DNP
District 1-AAA: DNP
2/24/18 170 Hunter Ricci (Perkiomen Valley) W 12-7 Section: 6th
District 1-AAA: DNP
2/24/18 170 Jason Zollers (Owen J. Roberts) L 0:01 (injury) Section: 5th
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: DNP
2/24/18 170 Drew Maiers (Garnet Valley) L 6-0  
Copyright © 2019 PA-Wrestling.com LLC | Privacy Policy