No photo available

Gavin Hale

Class of 2018

152, 160

2014-2015: Section 4th; District 6th (AAA)
2015-2016: Section 4th; District 5th (AAA)
2016-2017: Section 3rd; District 3rd; Region DNP (AAA)
2017-2018: Section 1st; District 1st; Region DNP (AAA)

Stats for 2017-2018 Downingtown West (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2016-2017 Post-Season
12/8/17 152 Evan Widing (Pennridge) L 6-2 Section: 1st
District 1-AAA: 3rd
Region SE-AAA: DNP
12/8/17 152 Connor Richcreek (Dover) W 1:44 (pin) Section: DNP (AAA)
12/8/17 152 Kaiden Karper (Boiling Springs) L SV-1 7-5 Section: DNP (AA)
12/15/17 152 Trevor Alderfer (Souderton) W 1:54 (pin)  
12/16/17 152 Louis Sivonda (Parkland) W 7-1  
12/16/17 152 Ryan McKee (Manheim Central) W 3:29 (pin) Section: 4th
Region SC-AAA: DNP
12/16/17 152 Kolbe Eidle (Wilson (West Lawn)) L 9-6 Section: 3rd
Region SC-AAA: DNP
12/23/17 152 Marquell Hudnell (Chichester) W 16-8 (major) Section: 2nd
District 1-AAA: 6th
12/23/17 152 Broc Babb (Boyertown) W 1:30 (pin)  
12/29/17 152 Bryce Long (Norwin) W 1:26 (pin) Section: 4th
Region SW-AAA: DNP
12/29/17 152 Everette McDuffie (St. Paul's School, MD) W 9-6  
12/29/17 152 Josh Humphreys (Parkersburg South, WV) L 20-5 3:39 (TF)  
12/29/17 152 Mason Wilkerson (Reynolds) W 6-4  
12/29/17 152 Albert Taylor (Erie Cathedral Prep) L 3-0 District 10-AAA: 1st
Region NW-AAA: 3rd
State AAA: DNP
1/6/18 152 Archbishop Wood W Forfeit  
1/6/18 152 Erik Laughlin (North Penn) W 10-1 (major) Section: 4th
District 1-AAA: DNP
1/6/18 152 William Tennent W Forfeit  
1/6/18 152 Ben D'Arcangelo (Spring-Ford) W 7-2 Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
1/10/18 152 Nick Barnhart (Avon Grove) L 3-0 Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: DNP
1/17/18 152 Jack Lawton (Downingtown East) W 9-0 (major) Section: 7th
District 1-AAA: DNP
1/20/18 152 Camryn VanValen (Red Land) W 1:57 (pin)  
1/20/18 152 Aaron Sanchez (Quakertown) W 0:42 (pin)  
1/20/18 152 Belmont Charter W Forfeit  
1/20/18 152 Lenny Pinto (Stroudsburg) L 8-6 SV  
1/20/18 152 Christopher Hisey (Malvern Prep) L 3-2  
1/24/18 152 Dan Clifford (West Chester East) W 15-0 4:00 (TF)  
1/25/18 152 Davis Wheeler (Hatboro-Horsham) W 12-4 (major) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
1/26/18 152 Matthew Evans (Coatesville) W 17-1 3:16 (TF)  
1/31/18 152 Matt Phayre (West Chester Henderson) W 3-0 Section: DNP (AAA)
2/2/18 152 Tyler Kaliner (West Chester Rustin) W 2:32 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 6th
2/2/18 152 Ben D'Arcangelo (Spring-Ford) W 4-1 Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
2/3/18 152 Matt Phayre (West Chester Henderson) W 5-0 Section: DNP (AAA)
2/3/18 152 Broc Babb (Boyertown) W 2:22 (pin)  
2/5/18 152 Frank Calderon Jr. (Archbishop Ryan) W 3:29 (pin)  
2/8/18 152 Luca Frinzi (Bethlehem Catholic) L 2-1 District 11-AAA: 5th
Region NE-AAA: 4th
State AAA: DNP
2/9/18 160 Cory Reisinger (Cumberland Valley) W 0:29 (pin)  
2/9/18 152 Sammy Sasso (Nazareth) L 4:24 (pin) District 11-AAA: 1st
Region NE-AAA: 1st
State AAA: 1st
2/17/18 152 Nathan Paolella (Great Valley) W 0:35 (pin) Section: DNP (AAA)
2/17/18 152 Jack Lawton (Downingtown East) W 1:56 (pin) Section: 7th
District 1-AAA: DNP
2/17/18 152 Matt Phayre (West Chester Henderson) W 4-2 Section: DNP (AAA)
2/24/18 152 Xzavier Morgan (Glen Mills) W 1:30 (pin)  
2/24/18 152 Caden Dalton (Octorara) W 1:32 (pin) Section: 7th
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: DNP
2/24/18 152 Matt Phayre (West Chester Henderson) W 7-0 Section: DNP (AAA)
3/3/18 152 James Lledo (Lower Merion) L 3-2 Section: 4th
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: DNP
3/3/18 152 Nick Semon (Norristown) L 3:14 (pin) Section: 6th
District 1-AAA: DNP