No photo available

Wade Cummings

Class of 2016

2012-2013
Weights
113, 120

Stats for 2012-2013 Downingtown East High School (Varsity)

View Wade's full stats/profile

Click on a column heading to sort that column.

Scroll the below table left/right to see the full data.
Date Wt Opponent (Team) Result 2011-2012 Post-Season
12/8/12 113 Thomas Evans (Ephrata) W 1:06 (pin)  
12/8/12 113 Daniel Boone W Forfeit  
12/8/12 113 Nate Newberry (Biglerville) W 8-4  
12/8/12 120 Grayson Pleasant (Columbia) W 0:32 (pin)  
12/8/12 120 Isaac Underhill (Mifflin County) W 1:05 (pin) District 6-AAA: 6th
12/14/12 113 Trevor Sones (Hughesville) W 12-3 (major)  
12/14/12 113 Bryant Penberth (Blue Mountain) W 7-1 District 11-AAA: 6th
Region NE-AAA: DNP
12/14/12 113 Joshua Dougherty (Scranton) W 1:38 (pin)  
12/14/12 113 Dylan Miale (Crestwood) W 1:26 (pin)  
12/14/12 113 Kenny Yanovich (Pleasant Valley) W 8-4 District 11-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
12/19/12 113 Joe Rennie (Downingtown West) W 1:44 (pin)  
12/22/12 120 Eric Straup (Methacton) W 17-2 (TF) Section: 2nd
District 1-AAA: DNP
12/28/12 113 Nathan Miller (Pottsgrove) W 0:59 (pin)  
12/29/12 113 Michael Driver (Central Bucks East) W 5:42 (pin)  
12/29/12 113 Joe Kovacs (Lower Moreland) W 1:47 (pin)  
12/29/12 113 Phil Torresani (Hatboro-Horsham) W 5-2 Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
1/3/13 113 Connor Joyce (Pennsbury) W 17-1 (TF)  
1/16/13 113 Avon Grove W Forfeit  
1/19/13 113 Morgan Schaszberger (Red Lion) W 1:21 (pin)  
1/19/13 113 John Atkinson (Waynesboro) W 3:33 (pin)  
1/19/13 113 Conner Moyer (Wilson (West Lawn)) W 10-3 Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
1/19/13 113 Mikey O'Brien (North Penn) W 0:48 (pin)  
1/19/13 113 Austin Camacci (Central Dauphin) W 6-2  
1/23/13 113 Nick Phillips (West Chester East) W 19-8 (major)  
1/24/13 113 Justin Kramer (Neshaminy) W 2:23 (pin)  
1/26/13 113 Aaron Wildonger (Twin Valley) W 15-3 (major)  
1/26/13 113 Tyler Marsh (Palisades) W 13-2 (major)  
1/26/13 113 Tanner Seislove (Quakertown) W 11-5  
1/26/13 113 Upper Moreland W Forfeit  
1/26/13 113 Justin Kramer (Neshaminy) W 1:54 (pin)  
1/30/13 113 Coatesville W Forfeit  
2/1/13 113 Connor Joyce (Pennsbury) W 16-1 (TF)  
2/1/13 120 Joe Little (Council Rock South) W 11-3 (major)  
2/2/13 113 Connor Dunleavy (Owen J. Roberts) W 0:56 (pin)  
2/6/13 113 James Conwell (West Chester Henderson) W 1:48 (pin)  
2/7/13 113 Benji Yates (Erie McDowell) W 19-3; 4:44 (TF) District 10-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
2/8/13 113 Derek Carlisle (Spring Grove) W 3-2 Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
2/16/13 113 James Conwell (West Chester Henderson) W 3:35 (pin)  
2/16/13 113 Tyler Pascale (West Chester Rustin) W 1:25 (pin)  
2/16/13 113 Colin McBride (Coatesville) W 3:58 (pin)  
2/23/13 113 Joe Rennie (Downingtown West) W 1:23 (pin)  
2/23/13 113 Noah Rosenbloom (Cheltenham) W 2:32 (pin) Section: DNP (AAA)
2/23/13 113 Zach Fuentes (Norristown) L 3:09 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: 5th
3/1/13 113 Scott Parker (Pennridge) L 10-2 (major) Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 1st
State AAA: 4th
3/2/13 113 Austin Petril (Upper Darby) L 7-2 Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: DNP