No photo available

Brooks Gable

Class of 2021 (Senior)

138

2017-2018: Section 4th; Region DNP (AAA)
2018-2019: Section 2nd; Region 4th; State DNP (AAA)
2019-2020: Section 1st; Region 1st; State DNP (AAA)

Stats for 2018-2019 Dallastown (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/7/18 138 Dustin Huber (Pequea Valley) W 3:40 (pin)  
12/7/18 138 Joseph Spear (Middletown) L 10-0 (major) Section: 2nd
District 3-AA: DNP
12/7/18 138 Dale Kauffman (Donegal) W 2:04 (pin)  
12/7/18 138 Samuel Stewart (Kennard-Dale) W 2:37 (pin) Section: 4th (AA)
12/8/18 138 Luke Duthie (Germantown Academy) L 8-3 Section: 3rd (AAA)
12/13/18 138 Jared Bair (New Oxford) L 11-5 Section: 1st
Region SC-AAA: 5th
12/14/18 138 Jacob Wagner (Huntingdon) W 4-0 District 6-AA: 7th
12/14/18 138 Alex Richner (Moshannon Valley) W 5-0 District 6-AA: 5th
Region SW-AA: DNP
12/14/18 138 Clayton Royer (Penns Valley) L 15-8 District 6-AA: 4th
Region SW-AA: DNP
12/15/18 138 Ian Branstetter (North Allegheny) L 2-1  
12/19/18 138 Jared Townsend (Gettysburg) L 7-4 Section: DNP (AAA)
12/28/18 138 Logan Whiteside (Cleveland, TN) L 6-3  
12/28/18 138 Diego Romero (Christopher Columbus, FL) W 4:33 (pin)  
12/29/18 138 Tyler Williams (Fleming Island, FL) W (injury)  
12/29/18 138 P.A. Ferguson (Camden County, GA) W 4-2  
12/29/18 138 Shannon Hanna (Lake Gibson, FL) L 12-4 (major)  
1/3/19 138 Mason Myers (Central York) L 1:18 (pin) Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
1/5/19 138 T.J. Alderfer (Faith Christian Academy) W 2:44 (pin) District 1-AA: 1st
Region SE-AA: DNP
1/5/19 138 Bryce Gonzalez (Pottsville) L 5-1 District 11-AAA: DNP
1/5/19 138 Keaton Durning (Upper Perkiomen) W 5:11 (pin)  
1/5/19 138 Attikos Clifford (Allentown Central Catholic) L 6-2 District 11-AAA: DNP
1/5/19 138 Shane Strausser (Hamburg) L 8-5 Section: 1st
District 3-AA: 6th
Region SE-AA: 5th
State AA: DNP
1/10/19 138 Adam Leib (South Western) L 5-4 Section: DNP (AAA)
1/12/19 138 Lane Ebersole (Marple Newtown) W 0:40 (pin)  
1/12/19 138 Nathan Cotter (Hatboro-Horsham) W 1:49 (pin)  
1/12/19 138 Cody Coleman (Central Mountain) L 9-5 District 6-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
1/19/19 138 Derek Defreece (Governor Mifflin) W 1:13 (pin) Section: DNP (AAA)
1/19/19 138 Jake Chasser (Hempfield) W 0:46 (pin)  
1/24/19 138 Ryan Fry (Red Lion) W 6-4 Section: DNP (AAA)
1/30/19 138 Ronnie Fulton (Solanco) W 15-0 (TF) Section: DNP (AAA)
1/30/19 138 Jacob McKenzie (Cumberland Valley) L 7-5 Section: DNP (AAA)
1/31/19 138 Tye Weathersby (Central Dauphin) L 3-1 Section: 3rd
Region SC-AAA: DNP
2/2/19 138 Christian Prestil (Cedar Cliff) W 4-2 Section: 6th (AAA)
2/7/19 138 Robert Lawlor (Father Judge) W 5-3 Section: 1st
District 12-AAA: 1st
Region NE-AAA: 6th
2/8/19 138 L.J. Kahn (Council Rock South) L 5-4  
2/8/19 138 Ryan Clendaniel (Canon McMillan) W 2:06 (pin)  
2/15/19 138 Brayden Lewis (Susquehannock) W 2:57 (pin)  
2/16/19 138 Adam Leib (South Western) W 3:21 (pin) Section: DNP (AAA)
2/16/19 138 John Halbrendt (Gettysburg) W 12-0 (major)  
2/16/19 138 Matt McCann (Waynesboro) L 6-4  
2/22/19 138 Nick Nettleton (Exeter) W 1:55 (pin)  
2/22/19 138 Tye Weathersby (Central Dauphin) L 6-2 Section: 3rd
Region SC-AAA: DNP
2/22/19 138 Austin Rider (Conestoga Valley) W 7-2  
2/23/19 138 Jared Bair (New Oxford) W 7-5 SV Section: 1st
Region SC-AAA: 5th
2/23/19 138 Conner Zeamer (Manheim Central) W 3:38 (pin) Section: 3rd
Region SC-AAA: DNP
2/23/19 138 Tye Weathersby (Central Dauphin) L 2-1 Section: 3rd
Region SC-AAA: DNP
3/7/19 138 Nick Colasurdo (Southern Lehigh) L 9-1 (major) District 11-AAA: 5th
Region NE-AAA: DNP
3/7/19 138 Matt McCann (Waynesboro) W 4-3  
3/8/19 138 Nick Coy (Penn Trafford) L 15-1 (major) Section: 2nd
Region SW-AAA: 2nd
State AAA: 5th