PA-Wrestling.com
Council Rock South Golden Hawks Wrestling District 1
Suburban One
No photo available

Nik Korbich

Class of 2019

170, 182

2016-2017: Section 1st; District 2nd; Region DNP (AAA)
2017-2018: Section 1st; District 1st; Region 5th; State DNP (AAA)
2018-2019: Section 1st; Region DNP (AAA)

CURRENT RANK
IN DISTRICT 1:
HM
Honorable Mention
170 pounds

Stats for 2018-2019 Council Rock South (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/7/18 182 Brandon Lawyer (Dover) W 11-5 Section: DNP (AAA)
12/7/18 182 Keegan McCord (Manheim Central) W 3-2 Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
12/7/18 182 Gerrit Nijenhuis (Canon McMillan) L 2:48 (pin) Section: 1st
Region SW-AAA: 2nd
State AAA: 3rd
12/7/18 182 Joey Milano (Spring-Ford) L 11-0 (major) Section: 1st (AAA)
12/7/18 182 Keegan McCord (Manheim Central) W 5-4 Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
12/12/18 182 Micah Kunkle (Quakertown) W 11-3 (major) Section: 5th (AAA)
12/14/18 182 Cody Stempka (General McLane) W 13-2 (major)  
12/14/18 182 Matt Karcewski (Owen J. Roberts) W 15-2 (major)  
12/15/18 182 Mike Kustanbauter (Muncy) W 7-4 Section: 1st
District 4-AA: 2nd
Region NE-AA: 5th
12/15/18 182 Julian Gorring (Fort LeBoeuf) L 3:37 (pin) Section: 2nd
District 10-AA: 2nd
Region NW-AA: 2nd
State AA: 2nd
12/15/18 182 Dylan Bisel (Bald Eagle Area) L 3-2 District 6-AAA: 2nd
Region NW-AAA: 4th
12/15/18 182 Mike Kustanbauter (Muncy) L 5-4 Section: 1st
District 4-AA: 2nd
Region NE-AA: 5th
12/19/18 182 Blake Silber (Council Rock North) W 2:45 (pin) Section: DNP (AAA)
12/28/18 182 Tyler Watson (Northwestern Lehigh) W 3:05 (pin) District 11-AA: 6th
12/28/18 182 Joey Milano (Spring-Ford) L 9-3 Section: 1st (AAA)
12/28/18 182 John Holland (James Martin, TX) W 1-0  
12/29/18 182 Diondre Space (Owings Mills, MD) W 4:09 (pin)  
12/29/18 182 Kevin Hennessy (Bethlehem Liberty) L 5-1 District 11-AAA: DNP
12/29/18 182 Daniel Keller (Wissahickon) W 2:40 (pin) Section: 4th
District 1-AAA: DNP
1/2/19 182 Jason Pascucci (Neshaminy) W 3:23 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
1/10/19 170 Jason Lepore (Spring-Ford) W 13-3 (major)  
1/11/19 170 Anthony Bailey (Raritan, NJ) W 8-4  
1/16/19 170 Bensalem W Forfeit  
1/19/19 170 Colin Sharrow (Southern Columbia) W 2:47 (pin)  
1/19/19 170 Owen Vietmeier (Malvern Prep) W 7-3  
1/19/19 170 Lenny Pinto (Stroudsburg) L 5:19 (pin) District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: DNP
1/20/19 170 Gunner Spain (Neshaminy) W 9-1 (major) Section: 1st
District 1-AAA: 6th
1/20/19 170 Loudon Hurt (St. Christopher's, VA) W 5-4  
1/20/19 170 Brandon Green (Paulsboro, NJ) L 13-3 (major)  
1/20/19 170 Brenden Spicer (Father Judge) W 7-1 Section: 2nd
District 12-AAA: 6th
1/23/19 170 Malcolm Hunt (Pennsbury) W 5:46 (TF)  
1/24/19 170 Andrew DiSanto (Great Valley) W 3:19 (pin) Section: DNP (AAA)
1/26/19 170 Emrath Faikov (William Tennent) W 3:15 (pin)  
1/26/19 170 Gunner Spain (Neshaminy) W 11-2 (major) Section: 1st
District 1-AAA: 6th
1/30/19 170 Emrath Faikov (William Tennent) W 3:18 (pin)  
2/1/19 170 Gunner Spain (Neshaminy) W 11-3 (major) Section: 1st
District 1-AAA: 6th
2/1/19 170 Alan Alexander (Boyertown) W 11-3 (major)  
2/2/19 170 Jason Lepore (Spring-Ford) W 1:46 (pin)  
2/7/19 170 Jake Marnell (Hazleton Area) W 3-2 District 2-AAA: 4th
Region NE-AAA: DNP
2/8/19 170 Blake Feeney (Dallastown) W 0:42 (pin)  
2/8/19 170 Jaden Youwakim (Bethlehem Catholic) L 6-4 SV  
2/9/19 170 Bobby Whalen (Cedar Cliff) W 13-4 (major)  
2/9/19 170 Nick Delp (Kiski Area) L 5-1 Section: 1st
Region SW-AAA: 3rd
State AAA: DNP
2/13/19 170 Landon Etier (Harry S. Truman) W 3:22 (pin)  
2/22/19 170 Emrath Faikov (William Tennent) W 3:41 (pin)  
2/23/19 170 Patrick Chapman (Hatboro Horsham) W 17-2 4:32 (TF)  
2/23/19 170 Gunner Spain (Neshaminy) W 5:14 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 6th
3/1/19 170 Damian Falcone (Radnor) W 18-3 4:26 (TF)  
3/1/19 170 Andrew DiBernardo (West Chester East) L 14-2 (major) Section: 2nd
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: DNP
3/2/19 170 Jarret Niedosik (North Penn) W 9-4 Section: 4th
District 1-AAA: DNP
3/2/19 170 Ricky McCutchen (Owen J. Roberts) L 4:57 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: DNP
Copyright © 2019 PA-Wrestling.com LLC | Privacy Policy