PA-Wrestling.com
Council Rock South Golden Hawks Wrestling District 1
Suburban One
No photo available

Nik Korbich

Class of 2019 (Senior)

170, 182, 195

2016-2017: Section 1st; District 2nd; Region DNP (AAA)
2017-2018: Section 1st; District 1st; Region 5th; State DNP (AAA)
2018-2019: Section 1st; Region DNP (AAA)

CURRENT RANK
IN DISTRICT 1:
HM
Honorable Mention
170 pounds

Stats for 2016-2017 Council Rock South (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/28/16 195 Troy Moore (Delaware Valley) W 3-2 District 2-AAA: 4th
12/28/16 195 Noah Wood (Quakertown) L 12-3 (major) Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: DNP
12/28/16 195 Damian Davies (Wyoming Valley West) W 11-2 (major)  
12/28/16 195 Blake Lambert (Northampton) L 1-0  
1/4/17 182 Connor Mooney-Moore (Council Rock North) W 0:18 (pin)  
1/7/17 170 Mariana Bracetti Academy W Forfeit  
1/7/17 182 Ethan Moscat (Parkland) W 7-4  
1/7/17 170 Damanti Gladney (Hayfield, VA) W 1:29 (pin)  
1/7/17 170 Tyler Bagoly (Exeter) L 19-7 (major) Section: 1st
Region SC-AAA: DNP
1/7/17 170 Bruno Stolfi (Souderton) W 6-0 Section: 4th
District 1-AAA: DNP
1/14/17 182 Michael Taulane (Collingswood, NJ) L 5:53 (pin)  
1/14/17 182 Hunter Moody (Belle Vernon) W 4:06 (pin)  
1/14/17 182 Paul O'Neill (Pennridge) L 8-2  
1/25/17 182 Patrick Chappell (Pennsbury) W 0:28 (pin) Section: DNP (AAA)
1/26/17 182 Tim Davis (Oxford Area) L 3-1 SV Section: 7th
District 1-AAA: DNP
2/3/17 182 Jack Files (Spring-Ford) L 6-5  
2/3/17 182 Salaam McNair (Methacton) L 4-3 Section: 5th
District 1-AAA: DNP
2/4/17 182 Jacob Miller (Boyertown) L 11-3 (major)  
2/9/17 182 Bryan Milligan (Canon McMillan) L 7-5 OT  
2/10/17 182 Cade Wilson (Nazareth) L 1:40 (pin) District 11-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
2/11/17 182 Vinny Romano (Kiski Area) L 2:45 (pin) Section: 4th (AAA)
2/15/17 182 Abington W Forfeit  
2/18/17 182 Zach Manning (Abington) W 1:04 (pin)  
2/18/17 182 Zack Magdelinskas (Neshaminy) W 9-2  
2/18/17 182 Alex Litz (Harry S. Truman) W 4-2 Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
2/25/17 182 Yusuf Aladinov (William Tennent) W 9-6 Section: 3rd
District 12-AAA: 5th
Region NE-AAA: DNP
2/25/17 182 Dante Pangowish (Glen Mills) W 6-4  
2/25/17 182 Collin Stevens (Central Bucks East) L 1:02 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: DNP
3/3/17 182 Jack Horvath (Radnor) L 3-2 Section: 1st
District 1-AAA: 5th
3/4/17 182 Collin Stevens (Central Bucks East) L 0:39 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: DNP
Copyright © 2019 PA-Wrestling.com LLC | Privacy Policy