No photo available

Gerrit Nijenhuis

Class of 2020 (Senior)

182, 195, 220

2016-2017: Section 1st; Region 2nd; State 3rd (AAA)
2017-2018: Section 1st; Region 2nd; State 3rd (AAA)
2018-2019: Section 1st; Region 1st; State 1st (AAA)
2019-2020: Section 1st; Region 1st; State 1st (AAA)

Stats for 2019-2020 Canon McMillan (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2018-2019 Post-Season
12/11/19 182 New Castle W Forfeit  
12/13/19 182 Tim Church (Fort LeBoeuf) W 1:29 (pin) Section: 5th
District 10-AA: DNP
12/13/19 182 Robert Brown (Saegertown) W 0:20 (pin) Section: DNP (AA)
12/14/19 182 James Laird (General McLane) W 0:25 (pin) Section: 1st
District 10-AA: 4th
Region NW-AA: DNP
12/14/19 182 Jacob Feese (Line Mountain) W 1:30 (pin) Section: 2nd
District 4-AA: 3rd
Region NE-AA: 2nd
State AA: DNP
12/14/19 182 Ethan Rossman (Bellefonte) W 1:43 (pin) District 6-AAA: 2nd
Region NW-AAA: 3rd
State AAA: DNP
12/18/19 182 Seth Weese (West Allegheny) W 0:14 (pin)  
12/20/19 195 Justin Cramer (Hempfield Area) W 3:47 (pin) Section: 3rd
Region SW-AAA: DNP
12/20/19 182 Jared Curcio (Kiski Area) W 11-2 (major)  
12/27/19 182 Robert Brown (Saegertown) W 0:25 (pin) Section: DNP (AA)
12/27/19 182 Garrett Starr (DuBois) W 1:56 (pin) District 9-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
12/27/19 182 Andrew Connolly (Malvern Prep) W 1:30 (pin)  
12/28/19 182 Nathan Warden (Christiansburg, VA) W 8-5  
12/28/19 182 Cole Rees (Wyoming Seminary) W 10-0 (major)  
1/3/20 182 Brian Boyd (Trinity) W 1:04 (pin)  
1/4/20 182 Turner Lehman (Burgettstown) W 1:29 (pin) Section: 4th
District 7-AA: DNP
1/4/20 182 Donovan McMillon (Peters Township) W 13-3 (major) Section: 3rd
Region SW-AAA: DNP
1/8/20 182 Ambridge W Forfeit  
1/10/20 182 Gavin Shields (West Deptford, NJ) W 3:02 (pin)  
1/10/20 182 Daniel Espino-Delgado (South Dade, FL) W 4:46 (pin)  
1/11/20 195 Erie Cathedral Prep W Forfeit  
1/11/20 182 Zion Carpenter (Oscar Smith, VA) W 18-2 (TF)  
1/11/20 182 Drew Clearie (Nazareth) W 3-2 District 11-AAA: 3rd
Region NE-AAA: 3rd
State AAA: 6th
1/15/20 195 Umesh Venkatesh (South Fayette) W (pin)  
1/18/20 195 Thomas Pack (Greensburg Salem) W (pin)  
1/22/20 195 Regis Seng (Trinity) W (pin) Section: 3rd
Region SW-AAA: DNP
1/22/20 220 Waynesburg Central W Forfeit  
1/29/20 195 Norwin W Forfeit  
1/29/20 195 Cameron Fries (North Allegheny) W 0:34 (pin)  
2/1/20 220 Conor Hayes (Seneca Valley) W 0:47 (pin) Section: 5th
Region SW-AAA: DNP
2/1/20 195 Justin Cramer (Hempfield Area) W 13-4 (major) Section: 3rd
Region SW-AAA: DNP
2/3/20 182 Nick Knoblach (Carrick) W 0:57 (pin) District 8-AAA: 1st
Region NW-AAA: DNP
2/6/20 195 Max Gourley (Gettysburg) W 16-1 3:46 (TF) Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
2/7/20 220 Bethlehem Catholic W Forfeit  
2/7/20 195 Delaware Valley W Forfeit  
2/8/20 220 John Campbell (Erie Cathedral Prep) W 3:54 (pin)  
2/22/20 182 Seth Weese (West Allegheny) W 0:13 (pin)  
2/22/20 182 Brandon Halbedl (Montour) W 0:50 (pin) Section: 5th
Region SW-AAA: DNP
2/22/20 182 Darnell Johnson (Waynesburg Central) W 1:53 (pin) Section: 3rd
Region SW-AAA: DNP
2/28/20 182 Luke O'Connor (Fox Chapel) W 0:27 (pin) Section: DNP (AAA)
2/28/20 182 Darnell Johnson (Waynesburg Central) W 3:31 (pin) Section: 3rd
Region SW-AAA: DNP
2/29/20 182 Nick Marcenelle (North Allegheny) W 2:35 (pin)  
2/29/20 182 Donovan McMillon (Peters Township) W 8-2 Section: 3rd
Region SW-AAA: DNP
3/5/20 182 Jake Marnell (Hazleton Area) W 1:43 (pin) District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: DNP
3/6/20 182 Joey Milano (Spring-Ford) W 7-1 Section: 1st
Region SE-AAA: 1st
State AAA: 4th
3/7/20 182 Nick Baker (Penn Manor) W 13-2 (major) Section: 2nd
Region SC-AAA: 4th
State AAA: DNP
3/7/20 182 Donovan McMillon (Peters Township) W 6-0 Section: 3rd
Region SW-AAA: DNP