No photo available

Gerrit Nijenhuis

Class of 2020 (Senior)

152, 160

2016-2017: Section 1st; Region 2nd; State 3rd (AAA)
2017-2018: Section 1st; Region 2nd; State 3rd (AAA)
2018-2019: Section 1st; Region 1st; State 1st (AAA)
2019-2020: Section 1st; Region 1st; State 1st (AAA)

Stats for 2016-2017 Canon McMillan (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/9/16 152 Cameron Palmer (Boiling Springs) W 11-3 (major) Section: 1st
District 3-AA: 3rd
Region SE-AA: DNP
12/9/16 152 Dominick Parker (Shikellamy) W 14-1 (major) District 4-AAA: 4th
Region NW-AAA: DNP
12/10/16 152 Riley Palmer (Council Rock South) W 8-3 Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 1st
State AAA: DNP
12/10/16 152 Will Kaldes (Cumberland Valley) W 4:32 (pin) Section: 2nd
Region SC-AAA: 3rd
State AAA: DNP
12/14/16 152 Luke Stout (Mount Lebanon) W 12-2 (major)  
12/17/16 152 Travis Healy (Pope John XXIII, NJ) W 16-1 2:28 (TF)  
12/17/16 152 Nathaniel Bryant (Smyrna, DE) W 11-3 (major)  
12/17/16 152 Brock Wilson (Nazareth) L 9-3 District 11-AAA: 1st
Region NE-AAA: 1st
State AAA: 2nd
12/17/16 152 Luca Frinzi (Bethlehem Catholic) W 5-1  
12/18/16 152 Samuel Tenaglia (Chantilly, VA) W 7-1  
12/18/16 152 Matt Laird (Eastern View, VA) W 9-0  
12/18/16 152 John Manning (Saint Thomas of Villanova, ON) L 10-8  
12/18/16 152 Baily Thomas (Our Lady of Good Counsel, MD) L 12-1 (major)  
12/22/16 160 Logan Pollick (Kiski Area) W 1:57 (pin) Section: DNP (AAA)
12/29/16 152 Mason Wyatt (Benton) W 17-0 5:33 (TF) Section: 3rd
District 4-AA: DNP
12/29/16 152 Caleb Hetrick (Brookville) W 2:59 (pin) District 9-AA: 2nd
Region NW-AA: 2nd
State AA: 8th
12/29/16 152 Stephan Glasgow (Bound Brook, NJ) L 18-10 (major)  
12/30/16 152 Hunter Kernan (Bethel Park) W 2:37 (pin) Section: 2nd
Region SW-AAA: DNP
12/30/16 152 Brock Godzin (Belle Vernon) W 10-7 Section: 1st
Region SW-AAA: DNP
12/30/16 152 Carter Starocci (Erie Cathedral Prep) L 3-1 District 10-AAA: 1st
Region NW-AAA: 1st
State AAA: 8th
12/30/16 152 Baily Thomas (Our Lady of Good Counsel, MD) W 11-9 SV  
1/14/17 152 David Nahas (Pennridge) W 1:58 (pin) Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
1/14/17 152 Darius Joyce (Easton) W 16-0, 3:22 (TF) District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 5th
1/15/17 152 Brock Godzin (Belle Vernon) W 4-2 Section: 1st
Region SW-AAA: DNP
1/15/17 152 Kaidon Winters (Athens) W 3-0 Section: 2nd
District 4-AA: 5th
Region NE-AA: 5th
2/9/17 160 Cole Flanagan (Council Rock South) W 14-1 (major)  
2/10/17 160 Dom DiLullo (DuBois) W 0:46 (pin)  
2/10/17 152 Tyler Harkness (Exeter) W 0:57 (pin) Section: 4th (AAA)
2/11/17 152 Kiski Area W Forfeit  
2/25/17 152 Brian Ware (Hopewell) W 0:33 (pin)  
2/25/17 152 Dante Flati (West Allegheny) W 1:05 (pin)  
2/25/17 152 Luke Stout (Mount Lebanon) W 13-4 (major)  
3/3/17 152 Trevor Verkleeren (Hempfield Area) W 3:01 (pin)  
3/3/17 152 Nick Delp (Kiski Area) W 6-3  
3/4/17 152 Brock Godzin (Belle Vernon) W 5-1 Section: 1st
Region SW-AAA: DNP
3/4/17 152 Cameron Coy (Penn Trafford) L 5-2 Section: 1st
Region SW-AAA: 1st
State AAA: 1st
3/9/17 152 AJ Wilson (Solanco) W 5:10 (pin)  
3/10/17 152 Carter Starocci (Erie Cathedral Prep) L 5-1 District 10-AAA: 1st
Region NW-AAA: 1st
State AAA: 8th
3/10/17 152 Hayden Keleher (Easton) W 8-1  
3/11/17 152 Brayden Wills (Mechanicsburg) W 7-1 Section: 3rd
Region SC-AAA: 4th
State AAA: DNP
3/11/17 152 Colin Shannon (North Penn) W 3:44 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 3rd
State AAA: DNP
3/11/17 152 Chase Stephens (Coatesville) W 4-1 Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: 7th