No photo available

A.J. Corrado

Class of 2021 (Junior)

138, 145

2017-2018: Section 1st; District 4th; Region 4th; State 7th (AA)
2018-2019: Section 1st; District 2nd; Region 6th; State 5th (AA)
2019-2020: Section 1st; District 1st; Region 2nd; State 2nd (AA)

Stats for 2018-2019 Burrell (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2017-2018 Post-Season
12/7/18 138 Michael Medlen (Waynesburg Central) W 0:40 (pin) Section: DNP (AAA)
12/12/18 138 Mason Thomas (South Allegheny) W (pin) Section: DNP (AA)
12/14/18 138 Wyatt Kulik (Brookville) W 9-1 (major) District 9-AA: DNP
12/15/18 138 Bryce Gonzalez (Pottsville) W 5:26 (pin) District 11-AAA: DNP
12/15/18 138 Drew Vlasnik (Seneca Valley) L 10-5 Section: 1st
Region SW-AAA: DNP
12/15/18 138 L.J. Kahn (Council Rock South) W 1-0  
12/15/18 138 Cole Meredith (Owen J. Roberts) W 9-2 Section: 3rd
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: DNP
12/28/18 138 Haider Sohail (Stroudsburg) W (TF)  
12/28/18 138 Ryan Clendaniel (Canon McMillan) W 2:10 (pin)  
12/28/18 138 Ty Linsenbigler (Hempfield Area) L 2-1 Section: 2nd
Region SW-AAA: 3rd
State AAA: DNP
12/28/18 138 Christian Prestil (Cedar Cliff) L 2-1 Section: 6th (AAA)
1/2/19 138 Highlands W Forfeit  
1/4/19 138 Sammy Starr (Kiski Area) W 6-2 Section: 4th (AAA)
1/5/19 138 Mason Spears (Franklin Regional) L 3:16 (pin) Section: 5th
Region SW-AAA: DNP
1/5/19 138 Chase Kranitz (Norwin) L 4-2  
1/5/19 138 Jason Baker (Derry Area) W 4:22 (pin) Section: 2nd
District 7-AA: 7th
Region SW-AA: DNP
1/9/19 138 Jamier Griffin (Summit Academy) W (pin)  
1/11/19 138 Sammy Starr (Kiski Area) W 4-1 Section: 4th (AAA)
1/16/19 138 Mikayla Sanchez (Valley) W (pin)  
1/23/19 138 Nick Reeping (Derry Area) W (pin)  
1/25/19 138 Tanner Hall (Central) W 1:55 (pin)  
1/25/19 138 Todd Fisher (Beth-Center) W 1:51 (pin) Section: DNP (AA)
1/26/19 138 Austin Washic (Central Cambria) W 3-0 District 6-AA: 8th
1/26/19 138 Kenny Duschek (Freedom Area) W 3-1 Section: 1st
District 7-AA: 2nd
Region SW-AA: 6th
State AA: DNP
1/30/19 138 Rocco Ferraro (McGuffey) W 2:52 (pin) Section: 4th
District 7-AA: DNP
2/2/19 138 Todd Fisher (Beth-Center) W 6-0 Section: DNP (AA)
2/2/19 138 Kenny Duschek (Freedom Area) W 4-3 Section: 1st
District 7-AA: 2nd
Region SW-AA: 6th
State AA: DNP
2/7/19 138 Mason Kauffman (Newport) W 8-0 (major)  
2/8/19 138 Thomas Spirk (Saucon Valley) W 3-0 District 11-AA: 3rd
Region SE-AA: 5th
State AA: DNP
2/8/19 138 Jesse Davenport (Conneaut Area) W 1:58 (pin)  
2/9/19 145 Ethan Kelly (Westmont Hilltop) L 2-1 TB  
2/9/19 138 David Bowser (Chestnut Ridge) W 10-2 (major)  
2/15/19 138 Blake Clark (Highlands) W 4:55 (pin)  
2/15/19 138 Nicholas Yeskey (Southmoreland) W 17-1 4:43 (TF) Section: DNP (AA)
2/16/19 138 Brady Earhart (Beaver) W 12-0 (major) Section: 2nd
District 7-AA: 4th
Region SW-AA: DNP
2/16/19 138 Kenny Duschek (Freedom Area) W 8-2 Section: 1st
District 7-AA: 2nd
Region SW-AA: 6th
State AA: DNP
2/16/19 138 Jacob Ealy (Hopewell) L 11-0 (major) Section: 2nd
Region SW-AAA: 4th
State AAA: 5th
2/22/19 138 Cooper Warshel (Bishop McCort) W 8-0 (major) District 6-AA: 6th
2/22/19 138 Alex Richner (Moshannon Valley) W 5-2 District 6-AA: 5th
Region SW-AA: DNP
2/23/19 138 Erik Gibson (Forest Hills) L 15-5 (major)  
2/23/19 138 Ethan Kelly (Westmont Hilltop) L 3-2  
2/23/19 138 Kenny Duschek (Freedom Area) L 3-2 Section: 1st
District 7-AA: 2nd
Region SW-AA: 6th
State AA: DNP
3/7/19 138 Nicholas Vonelli (Notre Dame-Green Pond) W 3-2 District 11-AA: 2nd
Region SE-AA: 3rd
State AA: DNP
3/7/19 138 Kenneth Kiser (Saegertown) L 9-0 (major) Section: 1st
District 10-AA: 1st
Region NW-AA: 2nd
State AA: DNP
3/8/19 138 Mario Barberio (Muncy) W 7-3 Section: 3rd
District 4-AA: 5th
Region NE-AA: 5th
3/8/19 138 Avery Bassett (Midd-West) W 4-3 Section: 1st
District 4-AA: 3rd
Region NE-AA: 4th
State AA: DNP
3/8/19 138 Thomas Spirk (Saucon Valley) W 4-0 District 11-AA: 3rd
Region SE-AA: 5th
State AA: DNP
3/8/19 138 Erik Gibson (Forest Hills) L 12-2 (major)  
3/9/19 138 Tyler Martin (Bishop McDevitt) W 1-0 Section: 1st
District 3-AA: 1st
Region SE-AA: 1st
State AA: DNP