No photo available

Joey Sentipal

Class of 2023 (Sophomore)

120, 126

2019-2020: Section 2nd; District 5th; Region 6th; State DNP (AA)

Stats for 2019-2020 Burgettstown (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2018-2019 Post-Season
12/6/19 120 Jacob Potts (South Fayette) W 18-1 3:50 (TF)  
12/6/19 120 Noah Karas (Albert Gallatin) W 2:40 (pin)  
12/6/19 120 Matthew Inman (Annville-Cleona) L 3-2 Section: 2nd
District 3-AA: 3rd
Region SE-AA: 5th
State AA: DNP
12/6/19 120 Maddox Kehn (Washington) W 2:16 (pin) Section: DNP (AA)
12/6/19 120 Nick Schaukowitsch (Butler) W 2:33 (pin) Section: 5th
Region SW-AAA: DNP
12/6/19 120 Braeden Trumbull (Armstrong) W 4:20 (pin) Section: 6th (AAA)
12/11/19 120 Joey Fischer (South Park) L 7-3 Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: 1st
State AA: 4th
12/12/19 126 Timothy Cafrelli (South Side Beaver) W (pin)  
12/18/19 120 Fort Cherry W Forfeit  
12/20/19 120 Gavin Novak (Chartiers Valley) W 1:43 (pin)  
12/27/19 120 Jessie Orbin (Chartiers-Houston) W 22-6 5:20 (TF)  
12/27/19 120 Khyvon Grace (Moon) L 10-5 Section: 2nd
Region SW-AAA: DNP
12/28/19 120 Damion Kinney (Corry Area) W 3-2 Section: 6th
District 10-AA: DNP
12/28/19 120 Matthew Emerick (Bedford) W 4-3 District 5-AA: DNP
12/28/19 120 Nick Schaukowitsch (Butler) W 9-1 (major) Section: 5th
Region SW-AAA: DNP
12/28/19 120 Cody Miller (Hickory) W 0:25 (pin) Section: 5th
District 10-AA: 7th
Region NW-AA: DNP
1/3/20 120 Jacob Potts (South Fayette) W 2:46 (pin)  
1/3/20 120 Levi Corbly (West Greene) W 15-0 4:15 (TF) Section: 3rd
District 7-AA: DNP
1/4/20 120 Costa Moore (Canon McMillan) L 3-1 Section: 1st
Region SW-AAA: 4th
State AAA: DNP
1/4/20 120 Jessie Orbin (Chartiers-Houston) W 2:18 (pin)  
1/4/20 120 Hunter Shriver (Waynesburg Central) W 1:53 (pin)  
1/6/20 120 Washington W Forfeit  
1/10/20 120 Ryan Wells (Upper St. Clair) W 0:34 (pin)  
1/10/20 120 Brandon Krul (Mars) W 8-5  
1/11/20 120 Joey Fischer (South Park) L 6-1 Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: 1st
State AA: 4th
1/11/20 120 Jacob Thomas (Frazier) W 16-0 4:51 (TF) Section: DNP (AA)
1/11/20 120 Brandon Krul (Mars) W 9-1 (major)  
1/15/20 120 Jessie Orbin (Chartiers-Houston) W (pin)  
1/22/20 120 Kyle McCollum (Beth-Center) W 4-1 Section: 2nd
District 7-AA: 6th
Region SW-AA: DNP
1/22/20 120 James Hamilton (McGuffey) W 0:59 (pin)  
1/25/20 120 Ray Worsen (Fox Chapel) W 1:11 (pin) Section: 5th
Region SW-AAA: DNP
1/25/20 126 Dante Mangieri (New Castle) W 9-1 (major) Section: 5th
Region SW-AAA: DNP
1/25/20 120 Daniel Versharen (Ringgold) W (pin)  
1/25/20 120 Aiden Beam (Norwin) W 10-1 (major)  
1/29/20 120 Tristan Zawalsh (Mount Pleasant) W (pin)  
1/29/20 120 Freedom Area W Forfeit  
2/1/20 120 James Hamilton (McGuffey) W 0:42 (pin)  
2/1/20 120 Nicholas Salerno (Burrell) L 7-1 Section: 2nd
District 7-AA: 2nd
Region SW-AA: DNP
2/6/20 120 Nathan Holderbaum (Chestnut Ridge) L 5-3 District 5-AA: 1st
Region SW-AA: 5th
State AA: 4th
2/7/20 120 Tanner Macbeth (Hamburg) W 13-0 (major)  
2/14/20 120 Austin Orndoff (West Greene) W 2:40 (pin) Section: DNP (AA)
2/14/20 120 Kyle McCollum (Beth-Center) L 3-2 TB2 Section: 2nd
District 7-AA: 6th
Region SW-AA: DNP
2/14/20 120 Kain Stone (Valley) W 1:24 (pin) Section: 4th
District 7-AA: DNP
2/15/20 120 Ryan Machirella (Avonworth) W 6-3 Section: DNP (AA)
2/15/20 120 Ryan Michaels (Elizabeth Forward) L 3:59 (pin) Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: 1st
State AA: 3rd
2/15/20 120 Nicholas Salerno (Burrell) L 4-0 Section: 2nd
District 7-AA: 2nd
Region SW-AA: DNP
2/15/20 120 Jessie Orbin (Chartiers-Houston) W 4-0  
2/21/20 120 Ian Crouch (Central) W 10-5 District 6-AA: DNP
2/21/20 120 Ryan Michaels (Elizabeth Forward) L 3:34 (pin) Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: 1st
State AA: 3rd
2/22/20 120 Tanner Kushner (Westmont Hilltop) W 12-1 (major) District 6-AA: 6th
Region SW-AA: DNP
2/22/20 120 Matthew Emerick (Bedford) W 5-3 SV District 5-AA: DNP
2/22/20 120 Nathan Holderbaum (Chestnut Ridge) L 8-0 (major) District 5-AA: 1st
Region SW-AA: 5th
State AA: 4th
2/22/20 120 Nicholas Salerno (Burrell) L 9-3 Section: 2nd
District 7-AA: 2nd
Region SW-AA: DNP
3/5/20 120 Mikey Myers (Williams Valley) L 3-2 District 11-AA: 5th
Region SE-AA: DNP
3/5/20 120 Nathan Holderbaum (Chestnut Ridge) L 6-0 District 5-AA: 1st
Region SW-AA: 5th
State AA: 4th