PA-Wrestling.com
Bethlehem Liberty Hurricanes Wrestling District 11
Eastern Pennsylvania Conference
No photo available

Matthew Maloney

Class of 2019 (Senior)

113

2015-2016: District DNP (AAA)
2016-2017: District 3rd; Region 5th (AAA)
2017-2018: District 2nd; Region 1st; State 5th (AAA)
2018-2019: District 2nd; Region 3rd; State DNP (AAA)

Stats for 2017-2018 Bethlehem Liberty (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2016-2017 Post-Season
12/9/17 113 Griffin Hollingsworth (Garnet Valley) W 0:57 (pin)  
12/9/17 113 Daniel Baskin (Harry S. Truman) W 3:58 (pin) Section: 4th
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: DNP
12/9/17 113 David Forrest (Owen J. Roberts) W 17-9 (major) Section: 5th (AAA)
12/9/17 113 Dallas W Forfeit  
12/9/17 113 John Shalinsky (Council Rock North) W 6-1  
12/13/17 113 Wilfred Jimenez (Whitehall) W 1:04 (pin)  
12/15/17 113 John Shalinsky (Council Rock North) W 20-7 (major)  
12/16/17 113 Sean Guinan (St. Joseph's Prep) W 11-2 (major) Section: 4th
District 12-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
12/16/17 113 Adam Jacob (East Pennsboro) W 7-4 Section: 5th (AAA)
12/20/17 113 East Stroudsburg North W Forfeit  
12/21/17 113 Gunnar Wagner (Northampton) W 18-4 (major)  
12/28/17 113 Kevin Dyer (Saucon Valley) W 1:58 (pin)  
12/28/17 113 Jonathan Consorti (Wilson Area) W 10-4 District 11-AA: 6th
12/29/17 113 Cullen Day (Phillipsburg, NJ) W 3-0  
12/29/17 113 Andrew Smith (Nazareth) W 5-3  
1/6/18 113 Corey Cope (Quakertown) W 5-0 Section: 2nd
District 1-AAA: 5th
1/6/18 113 Nick Chabrak (Somerville, NJ) W 2:20 (pin)  
1/6/18 113 Jacob Blair (Muncy) L 8-7 Section: 1st
District 4-AA: 1st
Region NE-AA: 1st
State AA: 8th
1/6/18 113 Brandon LaRue (High Point, NJ) W 5-2  
1/10/18 113 Matt Mayer (Bethlehem Catholic) W 8-6  
1/11/18 113 Daniel Valdner (Pleasant Valley) W 2:32 (pin) District 11-AAA: DNP
1/13/18 113 Kordell Waiters (Emmaus) W 26-11 3:11 (TF)  
1/22/18 113 Jeffrey Pasciak (Stroudsburg) W 15-2 (major) District 11-AAA: DNP
1/24/18 113 Matt Joseph (Pocono Mountain West) W 20-4 1:38 (TF)  
1/25/18 113 Connor Huber (Bethlehem Freedom) W 4:18 (pin) District 11-AAA: 6th
1/27/18 113 Evan Gleason (Easton) W 3:32 (pin)  
2/1/18 113 Anthony Zeplin (Blue Mountain) W 2:20 (pin)  
2/3/18 113 Andrew Smith (Nazareth) W 6-2  
2/3/18 113 Evan Gleason (Easton) W 4-0  
2/3/18 113 Sam Hanley (Northampton) L 11-7 District 11-AAA: 4th
Region NE-AAA: 4th
State AAA: DNP
2/13/18 113 Blake Brunner (Northwestern Lehigh) W 21-6 2:20 (TF)  
2/23/18 113 Anthony Zeplin (Blue Mountain) W 24-9; 3:40 (TF)  
2/23/18 113 Evan Gleason (Easton) W 4-1  
2/24/18 113 Andrew Smith (Nazareth) W 7-3  
2/24/18 113 Nick Onea (Pottsville) L 4-3 District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: DNP
3/3/18 113 Matthew Weinberg (Archbishop Ryan) W 1:20 (pin) Section: DNP
District 12-AAA: DNP
3/3/18 113 J.J. White (Wyoming Valley West) W 6-4 District 2-AAA: 1st
Region NE-AAA: DNP
3/3/18 113 Sam Hanley (Northampton) W 4-0 District 11-AAA: 4th
Region NE-AAA: 4th
State AAA: DNP
3/3/18 113 Nick Onea (Pottsville) W 10-6 District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: DNP
3/8/18 113 Cole Wilson (Northeastern) W 4-0 Section: 1st
Region SC-AAA: 3rd
State AAA: DNP
3/9/18 113 Jordan Watters (West Allegheny) W 7-5 Section: 2nd
Region SW-AAA: DNP
3/10/18 113 Ryan Sullivan (Shaler) L 5-2 Section: 1st
Region SW-AAA: 2nd
State AAA: 2nd
3/10/18 113 Cole Wilson (Northeastern) L 5-3 Section: 1st
Region SC-AAA: 3rd
State AAA: DNP
3/10/18 113 Andrew Smith (Nazareth) W 6-3  
Copyright © 2019 PA-Wrestling.com LLC | Privacy Policy