PA-Wrestling.com
Berlin Brothersvalley Mountaineers Wrestling District 5
Western Pennsylvania Conference
No photo available

Austin Lee

Class of 2018

145, 152, 160

2014-2015: District DNP (AA)
2015-2016: District 2nd; Region DNP (AA)
2016-2017: District 1st; Region 5th; State DNP (AA)
2017-2018: District 1st; Region 4th; State DNP (AA)

Stats for 2017-2018 Berlin Brothersvalley (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2016-2017 Post-Season
12/8/17 145 Scott Miller (Chestnut Ridge) W 7-1 District 5-AA: 2nd
Region SW-AA: DNP
12/13/17 160 Shaun Berzonski (Conemaugh Township) W 1-0 District 5-AA: 2nd
Region SW-AA: DNP
12/15/17 145 Jack Brinson (Woodbridge, VA) W 3:18 (pin)  
12/15/17 145 Nathan Gabriel (Bedford) W 4:43 (pin) District 5-AA: 3rd
Region SW-AA: DNP
12/15/17 145 Braden Swab (Central) L 3-2 District 6-AA: 8th
12/16/17 145 Briar Deline (Huntingdon) W 1:41 (pin)  
12/16/17 145 James Henry Taylor (Riverbend, VA) W 10-2 (major)  
12/16/17 145 Brock Talko (Penn Cambria) W 2:22 (injury) District 6-AA: DNP
12/16/17 145 Eric Gessner (Mifflinburg) W 1-0 Section: 4th
District 4-AA: DNP
12/19/17 152 Riley Vinisky (North Star) W 0:12 (pin)  
1/4/18 145 Cole Pensyl (Hyndman) W 2:54 (pin) District 5-AA: DNP
1/6/18 145 Governor Mifflin W Forfeit  
1/6/18 145 Damon Waltenbaugh (Faith Christian Academy) W 11-4 District 1-AA: DNP
1/6/18 145 Zach Fannock (Tamaqua) W 3:40 (pin)  
1/6/18 145 Dominic Schollenberger (Hamburg) W 2:54 (pin)  
1/6/18 145 Jackson Erb (Neshaminy) L 7-3 Section: 2nd
District 1-AAA: 4th
Region SE-AAA: 6th
1/9/18 145 Colby Vinisky (North Star) W 1:23 (pin)  
1/9/18 145 Nathan Kick (Portage) W 0:30 (pin)  
1/9/18 145 Gage Lewis (Conemaugh Township) W 4:34 (pin) District 5-AA: DNP
1/11/18 145 Lane Younker (Everett) W 13-5 (major)  
1/13/18 145 Cole Ruffo (Hickory) L 7-4 Section: 4th
District 10-AA: 5th
Region NW-AA: DNP
1/13/18 145 Broghan Persun (Lewisburg) W 15-0 2:50 (TF) Section: DNP (AA)
1/13/18 145 C.J. Demark (Pittston Area) W 17-2 5:49 (TF)  
1/13/18 145 Jason Valladares (Milton) W 9-1 (major)  
1/13/18 145 Caleb Heater (North Penn-Liberty) W (pin) Section: DNP (AA)
1/16/18 145 Nathan Shaffer (Portage) W 3:24 (pin)  
1/18/18 145 Alex Caldwell (Ligonier Valley) L 3-0 District 6-AA: 3rd
Region SW-AA: 4th
State AA: 5th
1/24/18 145 Drake Gindlesperger (Meyersdale) W 4:56 (pin) District 5-AA: DNP
1/26/18 145 Cole Weist (Tussey Mountain) W 20-5 5:56 (TF) District 5-AA: DNP
1/26/18 145 Logan Marko (Central) W 8-2 District 6-AA: DNP
1/27/18 145 Jordan Day (Northern Garrett, MD) W 3-2  
1/27/18 145 Mike Cusick (South Fayette) L 3-2 UTB Section: 2nd
District 7-AA: 4th
Region SW-AA: DNP
2/1/18 145 Brent Barnhart (Everett) W 1:32 (pin)  
2/3/18 145 Riley Vinisky (North Star) W 1:25 (pin)  
2/6/18 145 Tussey Mountain W Forfeit  
2/6/18 145 Andrew Luteri (Somerset) W 2:26 (pin)  
2/17/18 145 Ty Claycomb (Chestnut Ridge) W 1:55 (pin) District 5-AA: DNP
2/17/18 145 Chase Eller (Northern Bedford) W 2:29 (pin) District 5-AA: DNP
2/17/18 145 Macen Akers (Everett) W 4:15 (pin) District 5-AA: 2nd
Region SW-AA: DNP
2/23/18 145 Tyler Kirkpatrick (Cambria Heights) W 17-2 (TF) District 6-AA: 7th
2/23/18 145 Tyler Griffiths (Southmoreland) L 6-4 Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: 3rd
State AA: 2nd
2/24/18 145 Oleg Melnyk (Carlynton) W 2:30 (pin)  
2/24/18 145 Alex Caldwell (Ligonier Valley) W 4:08 (pin) District 6-AA: 3rd
Region SW-AA: 4th
State AA: 5th
2/24/18 145 Evan Courts (St. Joseph's Academy) W 3-1 District 6-AA: 4th
Region SW-AA: DNP
2/24/18 145 Tyler Griffiths (Southmoreland) L 6-3 Section: 1st
District 7-AA: 1st
Region SW-AA: 3rd
State AA: 2nd
3/8/18 145 Thomas Spirk (Saucon Valley) L 1:35 (pin)  
3/8/18 145 Mike Cusick (South Fayette) L 4:59 (pin) Section: 2nd
District 7-AA: 4th
Region SW-AA: DNP
Copyright © 2019 PA-Wrestling.com LLC | Privacy Policy