No photo available

Colin Allmond

Class of 2021 (Junior)

182

2017-2018: District 4th; Region DNP (AAA)
2018-2019: District DNP (AAA)
2019-2020: District 2nd; Region DNP (AAA)

Stats for 2019-2020 Altoona (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2018-2019 Post-Season
12/6/19 182 Dylan Singleton (Franklin Regional) W 1:09 (pin) Section: DNP (AAA)
12/6/19 182 Alex Yost (Altoona) W 1:34 (pin)  
12/7/19 182 Riley O'Mara (Bethel Park) L 2:29 (pin) Section: 4th
Region SW-AAA: DNP
12/7/19 182 Charlie Luedtke (Mars) W 0:38 (pin)  
12/7/19 182 Garrett Starr (DuBois) L 3-0 District 9-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
12/7/19 182 Bolivar Campusano (McKeesport) W 0:35 (pin) Section: 5th
Region SW-AAA: DNP
12/13/19 182 Russ Hanes (Hempfield) L 1:33 (pin)  
12/13/19 182 Charlie Luedtke (Mars) W 0:36 (pin)  
12/13/19 182 Ethan Kubat (Central Cambria) L 8-4 District 6-AA: DNP
12/19/19 182 Cody Beauseigneur (Philipsburg-Osceola) W (pin) District 6-AA: DNP
12/20/19 182 Sebastian Robinson (Williamsport) W 14-6 (major)  
1/4/20 182 Sam Fisher (Fauquier, VA) L 20-8 (major)  
1/4/20 182 Bald Eagle Area W Forfeit  
1/4/20 182 Ethan Rossman (Bellefonte) L 3:48 (pin) District 6-AAA: 2nd
Region NW-AAA: 3rd
State AAA: DNP
1/4/20 182 Ryan Kershner (Jersey Shore) W 3:46 (pin) Section: DNP (AA)
1/14/20 182 Anthony Weyant (Hollidaysburg) W (pin)  
1/18/20 182 Brandon Foltz (West Branch) W 4:22 (pin)  
1/18/20 182 Dylan Bennett (Montoursville) L 1:49 (pin) Section: 1st
District 4-AA: 1st
Region NE-AA: 5th
1/18/20 182 James Laird (General McLane) L (pin) Section: 1st
District 10-AA: 4th
Region NW-AA: DNP
1/18/20 182 Benton W Forfeit  
1/18/20 182 Brett Zattoni (Clearfield) W 0:37 (pin) District 9-AAA: 5th
Region NW-AAA: DNP
1/20/20 182 Ryan White (DuBois) W 3:34 (pin) District 9-AAA: 6th
1/29/20 182 Brycen Hassinger (Mifflin County) L 3:00 (pin) District 6-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
2/6/20 182 Coby Stepanik (Hempfield Area) W (pin)  
2/22/20 182 Devon Datres (Hollidaysburg) W 0:10 (pin) District 6-AAA: DNP
2/22/20 182 Brycen Hassinger (Mifflin County) W 10-2 (major) District 6-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
2/22/20 182 Ethan Rossman (Bellefonte) L 19-4 5:28 (TF) District 6-AAA: 2nd
Region NW-AAA: 3rd
State AAA: DNP
2/28/20 182 Joshua Miller (Punxsutawney) W 0:52 (pin) District 9-AAA: 4th
Region NW-AAA: DNP
2/28/20 182 Griffin Buzzell (Meadville) L 9-8 District 10-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
2/29/20 182 Paul Risley (Central Mountain) W 0:46 (pin)  
2/29/20 182 Brycen Hassinger (Mifflin County) W 5-2 District 6-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
2/29/20 182 Garrett Starr (DuBois) L 4-0 District 9-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP