No photo available

Colin Allmond

Class of 2021 (Junior)

170, 182

2017-2018: District 4th; Region DNP (AAA)
2018-2019: District DNP (AAA)
2019-2020: District 2nd; Region DNP (AAA)

Stats for 2017-2018 Altoona (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2016-2017 Post-Season
12/8/17 170 Jason Montgomery (Bethel Park) L 3:35 (pin) Section: 3rd
Region SW-AAA: 4th
State AAA: 7th
12/8/17 170 Dalton Farris (Connellsville) W 3:14 (pin)  
12/8/17 170 Colin Stecik (Plum) W 3:59 (pin) Section: DNP (AAA)
12/9/17 170 Noah Hutcherson (Valley) L 2:47 (pin) Section: 3rd
District 7-AA: 6th
Region SW-AA: DNP
12/15/17 170 Derek Brown (Penn Cambria) L 2:43 (pin) District 6-AA: 5th
Region SW-AA: 5th
State AA: DNP
12/15/17 170 Michael Fowkes (Central) W 0:37 (pin)  
12/15/17 170 Kody Clifford (Forest Hills) L 3-1  
12/21/17 182 Nate Powley (Williamsport) L 1:42 (pin) District 4-AAA: DNP
Region NW-AAA: DNP
1/3/18 182 Jacob Krepps (Mifflin County) L 3:08 (pin)  
1/6/18 170 Kevin McEachin (Fauquier, VA) W (pin)  
1/6/18 170 DaVonte Hess (Warwick) W 3:04 (pin)  
1/6/18 170 Ethan Rossman (Bellefonte) L 3:26 (pin)  
1/6/18 182 Dylan Bisel (Bald Eagle Area) L 2:12 (pin) District 6-AAA: 3rd
Region NW-AAA: DNP
1/16/18 182 Hollidaysburg W Forfeit  
1/18/18 170 Andrew Finkle (Huntingdon) L 6-4  
1/20/18 170 Darryl Shands (Bethlehem Freedom) W (pin)  
1/20/18 170 Zach Corp (Erie McDowell) W (pin) District 10-AAA: DNP
1/20/18 170 Hunter Wright (Clearfield) L 5:48 (pin) District 9-AAA: 2nd
1/20/18 182 Mason Rodgers (Forest Hills) L (pin) District 6-AA: 6th
1/20/18 182 Justin Young (Port Allegany) L 6-2  
1/23/18 182 Eric Schneider (DuBois) L 6-1  
1/26/18 182 Tyler Ross (Greater Latrobe) L 3-2 Section: DNP (AAA)
1/26/18 182 Tucker Helfrick (Mount Union) L 3:55 (pin) District 6-AA: 7th
Region SW-AA: DNP
2/24/18 170 Andrew Howe (Bellefonte) W 0:47 (pin)  
2/24/18 170 Trent Hidlay (Mifflin County) L 3:42 (pin) District 6-AAA: 1st
Region NW-AAA: 1st
State AAA: 1st
2/24/18 170 Aaron Luteri (Somerset) W 7-1  
2/24/18 170 Ian Klinger (Philipsburg-Osceola) L 17-2 2:42 (TF) District 6-AAA: 6th
3/2/18 170 Lance Henninger (DuBois) W 4:30 (pin) District 9-AAA: DNP
Region NW-AAA: DNP
3/2/18 170 Trent Hidlay (Mifflin County) L 4:17 (pin) District 6-AAA: 1st
Region NW-AAA: 1st
State AAA: 1st
3/3/18 170 Hunter Croman (Selinsgrove) W 3:59 (pin)  
3/3/18 170 Jeremiah Nash (Westinghouse) L 0:49 (pin)