No photo available

Mohamad Kaba

Class of 2017

138, 145, 152

2013-2014: Section 3rd; District DNP (AAA)
2014-2015: Section 2nd; District 6th (AAA)
2015-2016: Section 2nd; District 4th; Region DNP (AAA)
2016-2017: Section 1st; District 2nd; Region 4th; State DNP (AAA)

Stats for 2016-2017 Academy Park (PA) High School (Varsity) Wrestling
Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2015-2016 Post-Season
12/10/16 145 Matt Phayre (West Chester Henderson) L 6-2 Section: 4th
District 1-AAA: DNP
12/10/16 145 Muhlenberg W Forfeit  
12/10/16 145 Larry Girard (Bensalem) W 1:39 (pin) Section: DNP (AAA)
12/17/16 145 C.J. Penneys (Friends Central) W 1:44 (pin)  
12/17/16 145 David Giorno (William Penn Charter) W 5-2  
12/17/16 145 Daniel Guinan (St. Joseph's Prep) W 3:52 (pin) Section: 1st
District 12-AAA: 2nd
Region NE-AAA: DNP
12/17/16 145 David Giorno (William Penn Charter) W 4-3  
12/28/16 145 Ryan Jackson (Penn Wood) W 1-0 Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
12/28/16 145 Nate Sterner (Palmerton) W 9-6 District 11-AA: DNP
12/28/16 145 Tyler Weimar (Upper Moreland) W 2:39 (pin) Section: 6th (AAA)
12/28/16 145 Bishop McDevitt W Forfeit  
12/28/16 145 Rory Smith (Upper Dublin) W 1:51 (pin)  
1/7/17 138 Rowan Teran (Harriton) W 3:!2 (pin)  
1/7/17 145 Eric Hutchinson (Conestoga) L 3-2 Section: 1st
District 1-AAA: 5th
1/7/17 145 Ryan Dellicompagni (Coatesville) W 9-2 Section: 3rd
District 1-AAA: 5th
1/14/17 152 Jaymare Smith-Pettyjohn (Overbrook) W 1:35 (pin)  
1/14/17 145 Colin Cronin (Upper Darby) L 1:30 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: 4th
1/14/17 145 Anthony Wiggins (Pottstown) W 6-4  
1/18/17 145 Tyler Simpson (Glen Mills) W 10-4  
1/21/17 145 Quinn Muldoon (East Stroudsburg North) W N/A (pin)  
1/21/17 145 Tyler Simpson (Glen Mills) W 11-6  
1/21/17 145 Chase Archangelo (Smyrna, DE) L N/A (pin)  
1/25/17 145 Marquell Hudnell (Chichester) W 3:38 (pin) Section: 4th (AAA)
2/1/17 152 Interboro W Forfeit  
2/4/17 145 Peter DeMallie (Central Bucks South) W Section: DNP (AAA)
2/4/17 145 Matt McGill (Marple Newtown) W 5:07 (pin) Section: DNP (AAA)
2/4/17 145 Damien Ford (Pocono Mountain West) W 5:18 (pin)  
2/4/17 152 Luke Hirtzel (Warwick) W 7-0 Section: 5th (AAA)
2/11/17 145 Isaac Hess (Strath Haven) W 1:12 (pin)  
2/11/17 145 Dustin Carlin (Pine Grove) W 3-1 District 11-AA: DNP
2/11/17 138 Campbell Wolov (West Chester East) W 5:07 (pin) Section: DNP (AAA)
2/18/17 138 D.J. McMaster (Chichester) W 7-2 Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
2/18/17 138 Jeffery Kinter (Interboro) W 7-3 Section: 3rd
District 1-AAA: DNP
2/25/17 138 Randy Knapp (William Tennent) W 3:59 (pin) Section: 4th
District 1-AAA: 6th
2/25/17 138 Jacob Shalinsky (Council Rock North) W 6-4  
2/25/17 138 Cary Palmer (Council Rock South) L 9-5 Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 4th
State AAA: DNP
3/3/17 138 Cole Meredith (Owen J. Roberts) W 7-3 Section: DNP (AAA)
3/4/17 138 Colin Cronin (Upper Darby) L 1:24 (pin) Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: 4th
3/4/17 138 Tyler Kaliner (West Chester Rustin) W 4-3 Section: 4th
District 1-AAA: DNP
3/4/17 138 Cary Palmer (Council Rock South) L 13-8 Section: 1st
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: 4th
State AAA: DNP
3/9/17 138 Zach Ortman (Parkland) L 4-0 District 11-AAA: 6th
3/9/17 138 Cam Connor (Kiski Area) L 3:44 (pin) Section: 1st
Region SW-AAA: DNP