PA-Wrestling.com 2019-2020 District 2 Rankings

sponsored by Asics and Schuylkill Valley Sports

Posted on March 12, 2020

Below are the final District 2 wrestling rankings for the 2019-20 season.

These rankings are compiled by the four-member District 2 rankings committee.

Each ranker selects 4-5 wrestlers per weight class and 10 teams.  For the wrestlers... a first place vote gets 5 points, second place gets 4 points, and so on.  For the teams... a first place vote gets 10 points, second place gets 9 points, and so on.  All the points per weight class and for teams are totaled to get the rankings listed below.  Numbers in parentheses indicate number of first place votes received.

District 2 rankings releases:
January 2 | January 16 | January 30 | February 20 | February 27 | March 12

Discuss the rankings in the D2 forum!

KEY: (*) 2018-2019 state qualifier; (**) 2018-2019 state placer; (***) 2018-2019 state champion

106 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Jaden Pepe (4) Wyoming Area Fr 50-3 20 1 1
(1)
Jaden Pepe (4)
   Wyoming Area - Fr
50-3 20
2. Zachary Jacaruso Delaware Valley Fr 35-8 16 1 2
(1)
Zachary Jacaruso
   Delaware Valley - Fr
35-8 16
3. Owen Woods Tunkhannock So 35-11 11 3 3
(3)
Owen Woods
   Tunkhannock - So
35-11 11
4. Luke Sirianni Abington Heights Fr 32-14 5 5 4
(5)
Luke Sirianni
   Abington Heights - Fr
32-14 5
4. Austin Fashouer West Scranton Jr 40-5 5 4 4
(4)
Austin Fashouer
   West Scranton - Jr
40-5 5
HM. Max Bluhm Lackawanna Trail Fr 32-11 3 5 HM
(5)
Max Bluhm
   Lackawanna Trail - Fr
32-11 3

113 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Tristyn Bodie (3) Honesdale Jr 30-9 19 1 1
(1)
Tristyn Bodie (3)
   Honesdale - Jr
30-9 19
2. Deegan Ross (1) Lackawanna Trail Fr 39-12 16 2 2
(2)
Deegan Ross (1)
   Lackawanna Trail - Fr
39-12 16
3. Connor Crescimanno Delaware Valley Jr 30-17 12 3 3
(3)
Connor Crescimanno
   Delaware Valley - Jr
30-17 12
4. Ian Ratchford Wyoming Valley West So 32-9 9 4 4
(4)
Ian Ratchford
   Wyoming Valley West - So
32-9 9
5. Cael Davis Hanover Area Jr 36-14 4 5 5
(5)
Cael Davis
   Hanover Area - Jr
36-14 4

120 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Cadden Kucek (2) Wyoming Valley West Sr 35-10 17 2 1
(2)
Cadden Kucek (2)
   Wyoming Valley West - Sr
35-10 17
2. Ethan Lee (1) Lackawanna Trail Fr 33-10 16 1 2
(1)
Ethan Lee (1)
   Lackawanna Trail - Fr
33-10 16
3. Oscar Zamudio (1) Hazleton Area So 20-16 14 2 3
(2)
Oscar Zamudio (1)
   Hazleton Area - So
20-16 14
4. Joe Rowley * Hanover Area Sr 28-16 7 4 4
(4)
Joe Rowley *
   Hanover Area - Sr
28-16 7
5. Travis Norman Delaware Valley Sr 29-15 6 5 5
(5)
Travis Norman
   Delaware Valley - Sr
29-15 6

126 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Dave Evans (4) * Tunkhannock Sr 45-3 20 2 1
(2)
Dave Evans (4) *
   Tunkhannock - Sr
45-3 20
2. J.J. White Wyoming Valley West Sr 36-5 16 1 2
(1)
J.J. White
   Wyoming Valley West - Sr
36-5 16
3. Anthony Caramanno West Scranton Sr 36-11 8 3 3
(3)
Anthony Caramanno
   West Scranton - Sr
36-11 8
3. Robbie Schneider Lackawanna Trail Fr 35-8 8 3 3
(3)
Robbie Schneider
   Lackawanna Trail - Fr
35-8 8
5. Jorven Rodriguez Hazleton Area So 28-16 6 5 5
(5)
Jorven Rodriguez
   Hazleton Area - So
28-16 6
HM. Dylan Geertgens Montrose Fr 33-9 1 HM HM
(HM)
Dylan Geertgens
   Montrose - Fr
33-9 1
HM. C.J. Ross Delaware Valley So 22-20 1 HM HM
(HM)
C.J. Ross
   Delaware Valley - So
22-20 1

132 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Preston Machado (4) Delaware Valley Jr 36-9 20 1 1
(1)
Preston Machado (4)
   Delaware Valley - Jr
36-9 20
2. Michael Bluhm Lackawanna Trail So 36-10 14 2 2
(2)
Michael Bluhm
   Lackawanna Trail - So
36-10 14
2. Antonio D'Apollonio Scranton Prep Jr 27-6 14 3 2
(3)
Antonio D'Apollonio
   Scranton Prep - Jr
27-6 14
4. Nino Cinti Wilkes-Barre Area Sr 26-14 7 4 4
(4)
Nino Cinti
   Wilkes-Barre Area - Sr
26-14 7
5. Jordan Miale Crestwood Sr 9-5 5 5 5
(5)
Jordan Miale
   Crestwood - Sr
9-5 5

138 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Zack Stuart (4) Lake Lehman Jr 27-11 20 1 1
(1)
Zack Stuart (4)
   Lake Lehman - Jr
27-11 20
2. Nick Yule Berwick Sr 33-9 16 2 2
(2)
Nick Yule
   Berwick - Sr
33-9 16
3. Trey Zabroski Crestwood Jr 28-14 11 3 3
(3)
Trey Zabroski
   Crestwood - Jr
28-14 11
4. Joe Casella Delaware Valley Sr 28-16 9 4 4
(4)
Joe Casella
   Delaware Valley - Sr
28-16 9
5. Ethan Munley Tunkhannock Sr 30-14 4 5 5
(5)
Ethan Munley
   Tunkhannock - Sr
30-14 4

145 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Gavin D'Amato (4) * Tunkhannock Sr 47-4 20 1 1
(1)
Gavin D'Amato (4) *
   Tunkhannock - Sr
47-4 20
2. Garrett Swank Crestwood Sr 31-11 14 2 2
(2)
Garrett Swank
   Crestwood - Sr
31-11 14
3. Jamie Pahler Wilkes-Barre Area Sr 35-11 12 3 3
(3)
Jamie Pahler
   Wilkes-Barre Area - Sr
35-11 12
4. Josh Bonomo Lake Lehman Jr 28-17 9 4 4
(4)
Josh Bonomo
   Lake Lehman - Jr
28-17 9
5. James Spindler Pittston Area Fr 35-13 4 5 5
(5)
James Spindler
   Pittston Area - Fr
35-13 4
HM. Seth Ross Lackawanna Trail Fr 25-15 1 HM HM
(HM)
Seth Ross
   Lackawanna Trail - Fr
25-15 1

152 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Charles Everdale (4) Hazleton Area Sr 45-7 20 1 1
(1)
Charles Everdale (4)
   Hazleton Area - Sr
45-7 20
2. Matthew Leslie Western Wayne Jr 42-6 16 2 2
(2)
Matthew Leslie
   Western Wayne - Jr
42-6 16
3. Garrett Walsh * West Scranton Sr 31-9 10 3 3
(3)
Garrett Walsh *
   West Scranton - Sr
31-9 10
4. Joe Monahan Scranton Prep Jr 24-7 6 5 4
(5)
Joe Monahan
   Scranton Prep - Jr
24-7 6
5. Thaddeus Mead Dallas Jr 31-10 4 4 5
(4)
Thaddeus Mead
   Dallas - Jr
31-10 4
HM. Cooper Kidd Delaware Valley Jr 27-15 3 HM HM
(HM)
Cooper Kidd
   Delaware Valley - Jr
27-15 3
HM. James Brown Abington Heights Jr 31-9 1 HM HM
(HM)
James Brown
   Abington Heights - Jr
31-9 1

160 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Bryce Molinaro (4) Hazleton Area So 43-9 20 1 1
(1)
Bryce Molinaro (4)
   Hazleton Area - So
43-9 20
2. Machias Magill Delaware Valley Sr 41-9 15 2 2
(2)
Machias Magill
   Delaware Valley - Sr
41-9 15
3. Nick Zaboski Lake Lehman Jr 24-13 13 3 3
(3)
Nick Zaboski
   Lake Lehman - Jr
24-13 13
4. Dylan Hartman Wallenpaupack Jr 24-14 6 4 4
(4)
Dylan Hartman
   Wallenpaupack - Jr
24-14 6
5. Adam Eckhart Greater Nanticoke Sr 20-8 4 5 5
(5)
Adam Eckhart
   Greater Nanticoke - Sr
20-8 4
HM. Luke Carpenter Tunkhannock Jr 24-15 2 HM HM
(HM)
Luke Carpenter
   Tunkhannock - Jr
24-15 2

170 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Gavin Brazanskas (4) Delaware Valley Sr 26-11 20 1 1
(1)
Gavin Brazanskas (4)
   Delaware Valley - Sr
26-11 20
2. Sam Kier Wallenpaupack Jr 23-9 12 4 2
(4)
Sam Kier
   Wallenpaupack - Jr
23-9 12
2. Connor Wrobleski Wyoming Area So 36-11 12 2 2
(2)
Connor Wrobleski
   Wyoming Area - So
36-11 12
4. Len Kelley Dallas Sr 27-9 11 2 4
(2)
Len Kelley
   Dallas - Sr
27-9 11
5. Jordan Williams Blue Ridge So 27-13 4 5 5
(5)
Jordan Williams
   Blue Ridge - So
27-13 4
HM. Carl Johnson Wilkes-Barre Area Jr 20-17 1 HM HM
(HM)
Carl Johnson
   Wilkes-Barre Area - Jr
20-17 1

182 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Jake Marnell (4) Hazleton Area Sr 44-7 20 1 1
(1)
Jake Marnell (4)
   Hazleton Area - Sr
44-7 20
2. Alexander Hollister Western Wayne Sr 21-11 13 3 2
(3)
Alexander Hollister
   Western Wayne - Sr
21-11 13
3. Tim Dailey Honesdale Jr 30-8 12 2 3
(2)
Tim Dailey
   Honesdale - Jr
30-8 12
4. Jonah Houser Lackawanna Trail Fr 28-15 8 4 4
(4)
Jonah Houser
   Lackawanna Trail - Fr
28-15 8
5. Jeffrey Meader Tunkhannock So 27-14 5 5 5
(5)
Jeffrey Meader
   Tunkhannock - So
27-14 5
HM. Sean Cordaro Scranton Fr 20-18 1 HM HM
(HM)
Sean Cordaro
   Scranton - Fr
20-18 1

195 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Jason Henderson (4) * Delaware Valley Jr 43-8 20 1 1
(1)
Jason Henderson (4) *
   Delaware Valley - Jr
43-8 20
2. Seth Hunsinger Hazleton Area Jr 41-9 16 2 2
(2)
Seth Hunsinger
   Hazleton Area - Jr
41-9 16
3. Cameron Butka West Scranton Jr 42-4 12 3 3
(3)
Cameron Butka
   West Scranton - Jr
42-4 12
4. Isaiah Johnson Greater Nanticoke Sr 25-6 7 4 4
(4)
Isaiah Johnson
   Greater Nanticoke - Sr
25-6 7
5. Frankie Scranta Tunkhannock So 19-17 3 5 5
(5)
Frankie Scranta
   Tunkhannock - So
19-17 3
HM. John Symons Pittston Area Jr 17-11 1 HM HM
(HM)
John Symons
   Pittston Area - Jr
17-11 1
HM. Jody VanDunk Wallenpaupack Jr 29-6 1 HM HM
(HM)
Jody VanDunk
   Wallenpaupack - Jr
29-6 1

220 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Connor Lee (2) Wilkes-Barre Area Sr 30-12 17 1 1
(1)
Connor Lee (2)
   Wilkes-Barre Area - Sr
30-12 17
2. Nick Marabell (1) Tunkhannock So 25-10 16 1 2
(1)
Nick Marabell (1)
   Tunkhannock - So
25-10 16
3. Gavin Drake (1) Abington Heights Jr 28-16 15 3 3
(3)
Gavin Drake (1)
   Abington Heights - Jr
28-16 15
4. Dante Matarella Hazleton Area Jr 29-15 8 4 4
(4)
Dante Matarella
   Hazleton Area - Jr
29-15 8
5. Nicholas Parrella Wallenpaupack Jr 23-14 2 5 5
(5)
Nicholas Parrella
   Wallenpaupack - Jr
23-14 2
HM. Thomas Flood Western Wayne So 18-17 1 HM HM
(HM)
Thomas Flood
   Western Wayne - So
18-17 1
HM. Joel Tricoche West Scranton Sr 26-10 1 HM HM
(HM)
Joel Tricoche
   West Scranton - Sr
26-10 1

285 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last   Wrestler W-L Pts
1. Taylor Bolesta (4) Dallas Sr 26-4 20 1 1
(1)
Taylor Bolesta (4)
   Dallas - Sr
26-4 20
2. Jack McAllister Western Wayne Sr 33-8 16 2 2
(2)
Jack McAllister
   Western Wayne - Sr
33-8 16
3. John Shnipes Valley View Sr 31-12 12 3 3
(3)
John Shnipes
   Valley View - Sr
31-12 12
4. Shannon Core West Scranton So 28-16 6 4 4
(4)
Shannon Core
   West Scranton - So
28-16 6
5. Seth Pelton Greater Nanticoke Sr 18-10 3 5 5
(5)
Seth Pelton
   Greater Nanticoke - Sr
18-10 3
HM. Noah Taylor Wilkes-Barre Area Jr 13-11 2 5 HM
(5)
Noah Taylor
   Wilkes-Barre Area - Jr
13-11 2
HM. Jhamal Zacharias Tunkhannock Jr 19-8 1 -- HM
(--)
Jhamal Zacharias
   Tunkhannock - Jr
19-8 1

DUAL MEET TEAM RANKINGS
  School League   School W-L Pts Last
1. Delaware Valley Warriors (4) Lackawanna (Div 1) 1
(1)
Delaware Valley (4)
   Lackawanna (Div 1)
17-4 40 1
2. Hazleton Area Cougars Wyoming Valley Conference (Div 1) 2
(2)
Hazleton Area
   Wyoming Valley Conference (Div 1)
13-2 36 2
3. Tunkhannock Tigers Wyoming Valley Conference (Div 2) 3
(3)
Tunkhannock
   Wyoming Valley Conference (Div 2)
15-6 29 3
3. Lackawanna Trail Lions Lackawanna (Div 2) 3
(3)
Lackawanna Trail
   Lackawanna (Div 2)
17-3 29 3
5. West Scranton Invaders Lackawanna (Div 1) 5
(5)
West Scranton
   Lackawanna (Div 1)
18-8 26 5
6. Honesdale Hornets Lackawanna (Div 1) 6
(6)
Honesdale
   Lackawanna (Div 1)
13-11 15 6
7. Wyoming Valley West Spartans Wyoming Valley Conference (Div 1) 7
(7)
Wyoming Valley West
   Wyoming Valley Conference (Div 1)
8-10 14 7
8. Wilkes-Barre Area Wolfpack Wyoming Valley Conference (Div 1) 8
(8)
Wilkes-Barre Area
   Wyoming Valley Conference (Div 1)
10-7 13 8
9. Western Wayne Wildcats Lackawanna (Div 2) 9
(9)
Western Wayne
   Lackawanna (Div 2)
11-13 8 9
10. Abington Heights Comets Lackawanna (Div 1) 10
(10)
Abington Heights
   Lackawanna (Div 1)
15-7 6 10
HM. Crestwood Comets Wyoming Valley Conference (Div 1) HM
(HM)
Crestwood
   Wyoming Valley Conference (Div 1)
7-5 3 HM
HM. Wyoming Area Warriors Wyoming Valley Conference (Div 2) HM
(HM)
Wyoming Area
   Wyoming Valley Conference (Div 2)
6-14 1 HM