PA-Wrestling.com
District 12 High School Wrestling

PA-Wrestling.com 2018-2019 District 12 Rankings

Posted on December 20, 2018

Below are the current District 12 wrestling rankings, based on reported results up through 12/19/2018.

Only wrestlers who have competed this season were considered for this ranking.

These rankings are compiled by a team of seven rankers (including some coaches and avid followers of District 12 wrestling).

Each ranker selects 3-5 wrestlers per weight class and 5-10 teams.  For the wrestlers... a first place vote gets 5 points, second place gets 4 points, and so on.  For the teams... a first place vote gets 10 points, second place gets 9 points, and so on.  All the points per weight class and for teams are totaled to get the rankings listed below.  Numbers in parentheses indicate number of first place votes received.

District 12 rankings releases: December 20 | January 3 | January 17 | January 31 | February 14 | February 28 | March 14

Discuss the rankings in the D12 forum!

KEY: (*) 2017-2018 state qualifier; (**) 2017-2018 state placer; (***) 2017-2018 state champion

106 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Nicholas Marchesano (2) Archbishop Ryan Jr 7-0 28 --
2. Sean Logue (4) Father Judge Fr 6-2 27 --
3. Yasire Brooks Belmont Charter Fr 5-0 19 --
4. Ryan Kelly (1) Conwell Egan So 7-1 16 --
5. Tatyana Ortiz Mariana Bracetti Academy Sr 4-3 7 --
HM. John Dooley St. Joseph's Prep Fr 5-4 5 --
HM. Ryan Ponce Northeast High Jr 6-3 2 --

113 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Dante Iuliano (6) St. Joseph's Prep Jr 9-2 30 --
2. Emmanuel Santana Northeast High Jr 7-1 21 --
3. Jaequon Choizi Martin Luther King So 5-2 16 --
4. Joe Martini (1) Central High Fr 5-1 15 --
5. Omar Reyes George Washington Jr 4-1 5 --
5. Max Edwards Father Judge Jr 0-2 5 --
5. Anthony Lavish Conwell Egan Fr 6-3 5 --
HM. Francis Trivelli Roman Catholic Fr 2-1 2 --

120 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Eamonn Logue (6) Father Judge Jr 6-0 30 --
2. Matthew Weinberg (1) Archbishop Ryan Jr 7-0 25 --
3. David McDonough Archbishop Wood Fr 6-2 16 --
4. Saadiq Pabon-Williams Belmont Charter So 3-2 9 --
5. Mohamed Abdelaziz Northeast High Jr 5-4 5 --
HM. Zymir Davis Martin Luther King So 4-1 4 --
HM. Brendan Purvis LaSalle Fr 0-2 4 --
HM. Zachary Szczepanski Franklin Towne Charter So 5-3 4 --
HM. Maurice Webb George Washington So 1-0 3 --
HM. Sam Zahroun Central High Sr 2-5 2 --

126 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Liam Logue (5) Father Judge Sr 6-2 26 --
2. Sean Guinan St. Joseph's Prep Jr 4-3 19 --
3. Justin Braddock Martin Luther King Jr 7-2 16 --
3. Sami Kakar Central High Sr 4-2 16 --
5. Gianni Scancella (1) Conwell Egan Sr 7-3 10 --
5. Greg Stevens (1) Conwell Egan Sr 6-2 10 --
HM. Nick Walsh Franklin Towne Charter Sr 5-4 3 --
HM. Joe Lombardo Northeast High Sr 5-5 1 --
HM. Davon McFarlin Belmont Charter So 2-2 1 --

132 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Shawn Marchesano (7) Archbishop Ryan Sr 7-0 35 --
2. Robert Lawlor Father Judge Sr 4-3 24 --
3. Jayshawn Copeland Belmont Charter So 3-0 16 --
4. Zimir Rice Overbrook Jr 3-1 14 --
4. Connor Eck Archbishop Wood So 5-2 14 --

138 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Liam O'Toole (4) Archbishop Ryan Jr 7-0 30 --
1. Reynaldo Garcia (3) Mariana Bracetti Academy So 6-1 30 --
3. Dennis Belleh Overbrook Sr 8-2 23 --
4. Luck Hives Frankford Sr 5-2 6 --
5. Alejandro Garcia St. Joseph's Prep Sr 2-2 5 --
HM. Aboubakare Diaby Central High So 2-3 4 --
HM. Zaire Crawford Belmont Charter Fr 3-2 3 --
HM. Santino Milillo Franklin Towne Charter Jr 3-2 2 --
HM. Seth Bunch Martin Luther King Jr 5-4 1 --

145 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Caesar Fountain (6) Father Judge Sr 6-1 30 --
2. Jonathon Rogge Jr Martin Luther King Jr 9-0 24 --
3. Jared Johnson Roman Catholic Sr 5-1 16 --
4. James Clacks II George Washington Sr 4-1 11 --
5. Todd Hartman Conwell Egan Jr 7-4 9 --
HM. Jonathan Swift Archbishop Ryan Jr 6-2 7 --
HM. Dawud Faruqi (1) South Philadelphia Sr 5-0 5 --

152 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Naseen Pennington (5) South Philadelphia Jr 6-1 29 --
2. Dom Galasso (1) Roman Catholic Sr 3-3 19 --
3. Joseph Noorchashm St. Joseph's Prep Jr 6-3 17 --
4. Danny Wildonger (1) Father Judge Jr 3-3 13 --
5. Nolan Cataldi Archbishop Wood Fr 5-4 11 --
HM. Otabek Shavkatov George Washington So 3-1 4 --
HM. Savlat Abdunabiev Northeast High Sr 1-1 3 --
HM. Damar Jackson Mariana Bracetti Academy Sr 3-4 3 --
HM. Justin Meehan Conwell Egan So 5-4 1 --

160 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Luis Morales (4) Mariana Bracetti Academy Sr 10-0 28 --
2. Matthew Kidwell (1) Father Judge Jr 6-1 22 --
3. Talon Pisarchuk (2) Archbishop Wood So 6-0 21 --
4. Lucien Anderson Central High Sr 2-0 13 --
5. Xavier Rivera Northeast High Sr 4-1 6 --
HM. Elvy J. DeCoo Archbishop Ryan Sr 6-1 5 --
HM. Nicolas Perez Franklin Towne Charter Jr 6-4 5 --
HM. Gregory Khochiashvili Central High Jr 5-2 2 --

170 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Angel Garcia (7) * Mariana Bracetti Academy Jr 9-1 35 --
2. Nick Rubino Central High Jr 5-1 24 --
3. Brenden Spicer Father Judge Jr 4-2 15 --
3. Zac St. Thomas Archbishop Wood Sr 5-2 15 --
5. Jerome Best Roman Catholic Jr 3-1 8 --
HM. Michael Marrone St. Joseph's Prep So 1-3 3 --
HM. Jack McQuaid Archbishop Carroll Sr 2-0 2 --

182 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. John Colbourne (5) Martin Luther King So 9-0 32 --
2. Billy Grace (1) Archbishop Wood Sr 6-1 16 --
3. Connor Barberi St. Joseph's Prep Sr 5-3 13 --
4. Ruslan Khabibulloev Northeast High Jr 7-2 12 --
5. Liam Jones (1) Archbishop Wood Sr 3-2 5 --
HM. Quinn Collins Archbishop Wood Fr 6-2 4 --
HM. Charlie Richburg Overbrook So 2-4 4 --
HM. Christ Adechokan Frankford Sr 5-0 4 --
HM. Brian McConnville Conwell Egan Sr 3-2 4 --
HM. Caleb Davenport Northeast High Jr 4-2 3 --
HM. Sean Adolph Bishop McDevitt Sr 1-1 1 --
HM. Edgardo Caraballo South Philadelphia Sr 1-3 1 --
HM. Salimov Gulam George Washington Jr 3-2 1 --
HM. Joe O'Brien LaSalle Jr 5-1 1 --

195 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Shaun Buffert (5) Roman Catholic Jr 6-3 29 --
2. Nick Anderson LaSalle Sr 3-0 11 --
3. Nathan Williamson (1) LaSalle Sr 3-3 10 --
4. Jordan Bibbs Martin Luther King Sr 5-3 9 --
4. Dito Sakhokia George Washington Sr 3-2 9 --
HM. Conor Dougherty Conwell Egan Jr 5-5 8 --
HM. Gabriel Perez Frankford Sr 1-3 6 --
HM. Zachery Bayer (1) Father Judge Fr 1-0 5 --
HM. Michael McQuilkin South Philadelphia Jr 3-1 5 --
HM. Morgan Reser Bishop McDevitt So 0-1 3 --
HM. Dillon Shamanow Archbishop Ryan Jr 2-5 3 --
HM. Charlie Yon Central High So 2-0 3 --

220 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Jameel Coles (7) Northeast High Sr 11-0 35 --
2. Daishawn Tilghman Overbrook Jr 6-2 28 --
3. Lawrence Richardson Bishop McDevitt Sr 1-1 16 --
4. Dillon Trainer LaSalle Jr 4-3 10 --
5. Junior Orantes Archbishop Ryan Jr 3-4 5 --
HM. Alfred Foday Franklin Towne Charter Sr 1-2 2 --
HM. Teshan James Belmont Charter Fr 1-2 2 --
HM. Joseph Sullivan Franklin Towne Charter Fr 1-0 1 --

285 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Daeshawn Ford (5) Belmont Charter Fr 5-2 29 --
2. Andrew Orozco Overbrook Sr 5-2 25 --
3. Miguel Borrero (1) George Washington Sr 4-1 19 --
4. Sean Kleinfelder Conwell Egan Jr 4-2 7 --
5. Sean Craven (1) Archbishop Ryan Sr 3-3 5 --
5. Marquise Millen South Philadelphia Sr 3-2 5 --
5. Jordan Tarlton Martin Luther King Jr 4-5 5 --
HM. Nate Fricker Franklin Towne Charter Sr 3-2 4 --
HM. Leland Mersky LaSalle Sr 2-0 3 --
HM. Rafael Rodriguez Abraham Lincoln So 0-4 1 --

POUND FOR POUND
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Jameel Coles (2) Northeast High Sr 11-0 64 --
2. Angel Garcia (3) * Mariana Bracetti Academy Jr 9-1 61 --
3. Eamonn Logue (2) Father Judge Jr 6-0 47 --
4. Caesar Fountain Father Judge Sr 6-1 43 --
5. Shawn Marchesano Archbishop Ryan Sr 7-0 37 --
6. Luis Morales Mariana Bracetti Academy Sr 10-0 21 --
7. Liam Logue Father Judge Sr 6-2 17 --
8. John Colbourne Martin Luther King So 9-0 14 --
9. Daishawn Tilghman Overbrook Jr 6-2 12 --
9. Dante Iuliano St. Joseph's Prep Jr 9-2 12 --
HM. Reynaldo Garcia Mariana Bracetti Academy So 6-1 10 --
HM. Jonathon Rogge Jr Martin Luther King Jr 9-0 8 --
HM. Dawud Faruqi South Philadelphia Sr 5-0 7 --
HM. Sean Logue Father Judge Fr 6-2 6 --
HM. Liam O'Toole Archbishop Ryan Jr 7-0 6 --
HM. Lucien Anderson Central High Sr 2-0 5 --
HM. Ryan Kelly Conwell Egan So 7-1 4 --
HM. Matthew Kidwell Father Judge Jr 6-1 4 --
HM. Shaun Buffert Roman Catholic Jr 6-3 3 --
HM. Talon Pisarchuk Archbishop Wood So 6-0 2 --
HM. James Clacks II George Washington Sr 4-1 1 --
HM. Daeshawn Ford Belmont Charter Fr 5-2 1 --

DUAL MEET TEAM RANKINGS
  School League W-L Pts Last
1. Father Judge Crusaders (6) Philadelphia Catholic (Blue) 1-0 60 --
2. Archbishop Ryan Raiders (1) Philadelphia Catholic (Blue) 3-1 59 --
3. Central High Lancers Philadelphia Public (Independence) 2-2 48 --
4. Northeast High Vikings Philadelphia Public (Independence) 4-4 43 --
4. Archbishop Wood Vikings Philadelphia Catholic (Red) 2-3 43 --
6. Martin Luther King Cougars Philadelphia Public (Independence) 6-3 26 --
6. Belmont Charter Tigers Philadelphia Public (National) 2-0 26 --
8. Roman Catholic Cahillites Philadelphia Catholic (Red) 0-3 15 --
9. George Washington Eagles Philadelphia Public (Liberty) 3-2 13 --
10. St. Joseph's Prep Hawks Philadelphia Catholic (Red) 0-5 10 --
HM. LaSalle Explorers Philadelphia Catholic (Red) 3-2 9 --
HM. Mariana Bracetti Academy Philadelphia Public (Independence) 0-2 9 --
HM. Conwell Egan Eagles Philadelphia Catholic (Blue) 3-3 5 --
HM. Frankford Pioneers Philadelphia Public (Liberty) 2-0 3 --
HM. Franklin Towne Charter Warriors Philadelphia Public (Liberty) 1-4 1 --

TOURNAMENT TEAM RANKINGS
  School League   Pts Last
1. Father Judge Crusaders (6) Philadelphia Catholic (Blue)   60 --
2. Archbishop Ryan Raiders (1) Philadelphia Catholic (Blue)   59 --
3. Northeast High Vikings Philadelphia Public (Independence)   46 --
4. Archbishop Wood Vikings Philadelphia Catholic (Red)   41 --
5. Mariana Bracetti Academy Philadelphia Public (Independence)   39 --
6. Central High Lancers Philadelphia Public (Independence)   30 --
7. Belmont Charter Tigers Philadelphia Public (National)   23 --
8. Martin Luther King Cougars Philadelphia Public (Independence)   20 --
9. St. Joseph's Prep Hawks Philadelphia Catholic (Red)   15 --
10. Conwell Egan Eagles Philadelphia Catholic (Blue)   11 --
HM. Roman Catholic Cahillites Philadelphia Catholic (Red)   9 --
HM. Overbrook Panthers Philadelphia Public (Independence)   8 --
HM. George Washington Eagles Philadelphia Public (Liberty)   4 --
HM. South Philadelphia Rams Philadelphia Public (Liberty)   3 --
HM. Franklin Towne Charter Warriors Philadelphia Public (Liberty)   1 --
HM. LaSalle Explorers Philadelphia Catholic (Red)   1 --
Copyright © 2019 PA-Wrestling.com LLC | Privacy Policy