PA-Wrestling.com
District 12 High School Wrestling

PA-Wrestling.com 2018-2019 District 12 Rankings

Posted on March 14, 2019

Below are the final District 12 wrestling rankings for the 2018-19 season.

These rankings are compiled by a team of six rankers (including some coaches and avid followers of District 12 wrestling).

Each ranker selects 3-5 wrestlers per weight class and 5-10 teams.  For the wrestlers... a first place vote gets 5 points, second place gets 4 points, and so on.  For the teams... a first place vote gets 10 points, second place gets 9 points, and so on.  All the points per weight class and for teams are totaled to get the rankings listed below.  Numbers in parentheses indicate number of first place votes received.

District 12 rankings releases: December 20 | January 3 | January 17 | January 31 | February 14 | February 28 | March 14

Discuss the rankings in the D12 forum!

KEY: (*) 2017-2018 state qualifier; (**) 2017-2018 state placer; (***) 2017-2018 state champion

106 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Sean Logue (6) Father Judge Fr 37-10 30 1
2. Nicholas Marchesano Archbishop Ryan Jr 34-4 20 2
3. Yasire Brooks Belmont Charter Fr 24-6 19 3
4. Ryan Kelly Conwell Egan So 23-8 9 4
5. Maurice Webb George Washington So 16-6 7 5
HM. Tatyana Ortiz Mariana Bracetti Academy Sr 10-18 4 HM
HM. John Dooley St. Joseph's Prep Fr 22-21 1 HM

113 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Dante Iuliano (6) St. Joseph's Prep Jr 30-13 30 1
2. Emmanuel Santana Northeast High Jr 34-7 24 2
3. Joe Martini Central High Fr 19-19 14 3
4. Max Edwards Father Judge Jr 20-20 10 4
5. Tony Pescatore Archbishop Wood So 11-22 5 5
HM. Anthony Lavish Conwell Egan Fr 20-11 3 HM
HM. Saadiq Pabon-Williams Belmont Charter So 22-13 3 HM

120 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Eamonn Logue (6) Father Judge Jr 44-6 30 1
2. Matthew Weinberg Archbishop Ryan Jr 36-8 23 2
3. Sami Kakar Central High Sr 22-15 14 3
4. Sean Guinan St. Joseph's Prep Jr 14-9 10 4
5. Gianni Scancella Conwell Egan Sr 17-5 7 5
HM. Davon McFarlin Belmont Charter So 18-17 4 HM
HM. Zachary Szczepanski Franklin Towne Charter So 18-10 2 --

126 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Liam Logue (6) Father Judge Sr 41-7 30 1
2. Zimir Rice Overbrook Jr 22-5 24 2
3. Aaron Scalen Roman Catholic So 20-17 14 4
4. Greg Stevens Conwell Egan Sr 17-5 13 3
5. Justin Braddock Martin Luther King Jr 24-17 4 HM
HM. Kevin Guinan St. Joseph's Prep So 11-24 3 5
HM. Nick Walsh Franklin Towne Charter Sr 19-9 2 --

132 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Shawn Marchesano (6) Archbishop Ryan Sr 39-4 30 2
2. Connor Eck Archbishop Wood So 23-15 23 1
3. Robert Lawlor Father Judge Sr 32-14 19 2
4. Dennis Belleh Overbrook Sr 26-8 12 4
5. Alejandro Garcia St. Joseph's Prep Sr 23-19 5 5
HM. Jayshawn Copeland Belmont Charter So 19-9 1 HM

138 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Jared Johnson (5) Roman Catholic Sr 29-8 29 1
2. Liam O'Toole (1) Archbishop Ryan Jr 28-6 23 3
3. Reynaldo Garcia Mariana Bracetti Academy So 18-8 18 2
4. James Clacks II George Washington Sr 15-8 12 4
5. Todd Hartman Conwell Egan Jr 20-5 5 5
HM. Aboubakare Diaby Central High So 18-18 3 HM

145 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Caesar Fountain (6) Father Judge Sr 38-8 30 1
2. Jonathon Rogge Jr Martin Luther King Jr 35-3 24 2
3. Jonathan Swift Archbishop Ryan Jr 31-14 13 4
4. Regan Loughney Bishop McDevitt So 25-13 11 3
5. Nolan Cataldi Archbishop Wood Fr 19-21 6 5
HM. Damar Jackson Mariana Bracetti Academy Sr 12-13 5 HM
HM. Tamir Mouhtafil Northeast High Sr 12-13 1 HM

152 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Gregory Khochiashvili (5) Central High Jr 32-7 29 1
2. Jack McQuaid Archbishop Carroll Sr 21-7 21 2
3. Danny Wildonger Father Judge Jr 19-17 11 3
3. Naseen Pennington South Philadelphia Jr 24-7 11 4
5. Zac St. Thomas (1) Archbishop Wood Sr 20-7 10 4
HM. Brad Vespe LaSalle Jr 15-23 7 HM
HM. Ahmir Ragsdale Belmont Charter So 15-18 1 --

160 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Luis Morales (5) Mariana Bracetti Academy Sr 27-8 29 1
2. Matthew Kidwell (1) Father Judge Jr 42-8 25 1
3. Lucien Anderson Central High Sr 21-7 17 3
4. Joseph Noorchashm St. Joseph's Prep Jr 21-19 10 4
5. Talon Pisarchuk Archbishop Wood So 12-3 3 5
5. Nicolas Perez Franklin Towne Charter Jr 27-10 3 HM
HM. Giacomo Ward LaSalle Jr 12-19 2 HM

170 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Angel Garcia (6) * Mariana Bracetti Academy Jr 34-8 30 1
2. Quinn Collins Archbishop Wood Fr 31-13 21 3
2. Brenden Spicer Father Judge Jr 35-15 21 2
4. Connor Barberi St. Joseph's Prep Sr 23-19 10 4
5. Anthony Williamson South Philadelphia Sr 15-15 3 5
HM. Aldo Beqiraj Central High So 20-18 2 5
HM. Jerome Best Roman Catholic Jr 13-8 2 5

182 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Liam Jones (5) Archbishop Wood Sr 26-8 28 1
2. John Colbourne (1) Martin Luther King So 34-7 25 2
3. Elvy J. DeCoo Archbishop Ryan Sr 32-8 19 3
4. Edgardo Caraballo South Philadelphia Sr 18-11 8 5
4. Christ Adechokan Frankford Sr 20-5 8 4
HM. Sean Adolph Bishop McDevitt Sr 19-6 1 HM
HM. Nathan Williamson LaSalle Sr 20-17 1 HM

195 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Jameel Coles (6) Northeast High Sr 43-3 30 1
2. Billy Grace Archbishop Wood Sr 28-7 20 2
3. Lawrence Richardson Bishop McDevitt Sr 30-7 19 3
4. Zachery Bayer Father Judge Fr 13-21 9 4
5. Shaun Buffert Roman Catholic Jr 22-17 7 5
HM. Dillon Shamanow Archbishop Ryan Jr 20-20 3 HM
HM. Jordan Bibbs Martin Luther King Sr 8-8 1 HM
HM. Jovani Martinez Franklin Towne Charter So 15-10 1 --

220 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Daishawn Tilghman (2) Overbrook Jr 26-7 26 1
2. Tyrone Fowler (4) * Bishop McDevitt Jr 24-6 24 2
3. Amara Yobouet Northeast High So 23-10 18 3
4. Watoshiwa Moultry West Philadelphia Sr 14-7 11 4
5. Dillon Trainer LaSalle Jr 18-11 9 5
HM. Benjamin Ricci St. Joseph's Prep Jr 11-24 1 HM
HM. Aidan Rodgers Archbishop Ryan Jr 3-7 1 HM

285 POUNDS
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Miguel Borrero (4) George Washington Sr 20-7 24 1
2. Daeshawn Ford Belmont Charter Fr 22-14 18 2
3. Thomas Burns (2) Conwell Egan Sr 11-3 13 3
4. Kenyatta Garner West Philadelphia Sr 9-5 11 4
5. Leland Mersky LaSalle Sr 22-4 7 5
HM. Jose Lage Father Judge So 14-20 5 HM
HM. Rufat Kupa Central High Jr 10-16 4 HM
HM. Nate Fricker Franklin Towne Charter Sr 20-9 4 --
HM. Sean Craven Archbishop Ryan Sr 19-21 4 HM

POUND FOR POUND
  Wrestler Name School Gr W-L Pts Last
1. Jameel Coles (4) Northeast High Sr 43-3 58 3
2. Angel Garcia (2) * Mariana Bracetti Academy Jr 34-8 56 1
3. Eamonn Logue Father Judge Jr 44-6 39 2
4. Caesar Fountain Father Judge Sr 38-8 31 4
5. Tyrone Fowler * Bishop McDevitt Jr 24-6 30 10
6. Luis Morales Mariana Bracetti Academy Sr 27-8 25 6
7. Lawrence Richardson Bishop McDevitt Sr 30-7 19 --
7. Liam Logue Father Judge Sr 41-7 19 5
9. Shawn Marchesano Archbishop Ryan Sr 39-4 17 7
10. Matthew Kidwell Father Judge Jr 42-8 14 7
HM. Sean Logue Father Judge Fr 37-10 6 7
HM. Gregory Khochiashvili Central High Jr 32-7 5 10
HM. Dante Iuliano St. Joseph's Prep Jr 30-13 4 --
HM. Nicholas Marchesano Archbishop Ryan Jr 34-4 3 HM
HM. Jared Johnson Roman Catholic Sr 29-8 2 HM
HM. Billy Grace Archbishop Wood Sr 28-7 1 --
HM. Daishawn Tilghman Overbrook Jr 26-7 1 HM

DUAL MEET TEAM RANKINGS
  School League W-L Pts Last
1. Father Judge Crusaders (6) Philadelphia Catholic (Blue) 14-6 60 1
2. Archbishop Ryan Raiders Philadelphia Catholic (Blue) 17-10 53 2
3. Northeast High Vikings Philadelphia Public (Independence) 14-12 46 3
4. Central High Lancers Philadelphia Public (Independence) 5-10 35 4
5. Belmont Charter Tigers Philadelphia Public (National) 10-7 29 5
6. St. Joseph's Prep Hawks Philadelphia Catholic (Red) 8-13 21 6
7. Archbishop Wood Vikings Philadelphia Catholic (Red) 7-13 15 7
8. LaSalle Explorers Philadelphia Catholic (Red) 15-6 14 8
9. Franklin Towne Charter Warriors Philadelphia Public (Liberty) 14-7 12 12
10. Martin Luther King Cougars Philadelphia Public (Independence) 14-15 11 9
HM. George Washington Eagles Philadelphia Public (Liberty) 10-8 8 HM
HM. Roman Catholic Cahillites Philadelphia Catholic (Red) 4-10 6 HM
HM. Frankford Pioneers Philadelphia Public (Liberty) 6-7 3 HM
HM. Overbrook Panthers Philadelphia Public (Independence) 5-10 1 HM
HM. Mariana Bracetti Academy Philadelphia Public (Independence) 0-9 1 HM

TOURNAMENT TEAM RANKINGS
  School League   Pts Last
1. Father Judge Crusaders (6) Philadelphia Catholic (Blue)   60 1
2. Archbishop Ryan Raiders Philadelphia Catholic (Blue)   52 2
3. Mariana Bracetti Academy Philadelphia Public (Independence)   44 4
4. Northeast High Vikings Philadelphia Public (Independence)   40 5
5. Archbishop Wood Vikings Philadelphia Catholic (Red)   38 3
6. Central High Lancers Philadelphia Public (Independence)   28 6
7. St. Joseph's Prep Hawks Philadelphia Catholic (Red)   17 7
8. Belmont Charter Tigers Philadelphia Public (National)   12 9
9. Overbrook Panthers Philadelphia Public (Independence)   9 8
10. Franklin Towne Charter Warriors Philadelphia Public (Liberty)   7 15
HM. Roman Catholic Cahillites Philadelphia Catholic (Red)   6 HM
HM. Conwell Egan Eagles Philadelphia Catholic (Blue)   4 HM
HM. Martin Luther King Cougars Philadelphia Public (Independence)   4 HM
HM. South Philadelphia Rams Philadelphia Public (Liberty)   3 HM
HM. George Washington Eagles Philadelphia Public (Liberty)   3 HM
HM. Bishop McDevitt Lancers Philadelphia Catholic (Blue)   3 HM
Copyright © 2019 PA-Wrestling.com LLC | Privacy Policy