PA-Wrestling.com
District 1 High School Wrestling
Year AAA Champion AAA Runner-up   AA Champion AA Runner-up    
2017 Council Rock South Boyertown 38-24 Bishop McDevitt Faith Christian 43-42 brackets
2016 Boyertown Council Rock South 40-21 New Hope-Solebury Bristol 54-19 brackets
2015 Boyertown Council Rock South 34-26 Lower Moreland New Hope-Solebury 66-10 brackets
2014 Boyertown Spring-Ford 31-21 Lower Moreland Bishop McDevitt 34-26 brackets
2013 Owen J. Roberts Downingtown East 30-24 Lower Moreland Bishop McDevitt 31-28 brackets
2012 Owen J. Roberts Norristown 35-29 Lower Moreland Pottstown 34-31 brackets
2011 Council Rock South Norristown 42-21 Lower Moreland Church Farm 42-28 brackets
2010 Boyertown Council Rock South 38-35 Octorara Springfield Township 47-24 brackets
2009 Quakertown Boyertown 54-16 Octorara Harriton 41-18 brackets
2008 Council Rock South Council Rock North 36-27 Octorara Pottstown 39-31 brackets
2007 no champion* Council Rock South 37-24 Pottstown Octorara 57-17 brackets
2006 Upper Perkiomen Council Rock South 43-12 Pottstown Phoenixville 60-18 brackets
2005 Upper Perkiomen Council Rock North 34-29 St. Pius X Octorara 39-33 brackets
2004 Upper Perkiomen Pennridge 43-15 Octorara Harriton 60-18 brackets
2003 Pennsbury Upper Perkiomen 40-21 Octorara Harriton 58-20 brackets
2002 Pennsbury Downingtown 39-21 Octorara Harriton 43-27 brackets
2001 North Penn Upper Perkiomen 29-26 Octorara Harriton 33-30 brackets
2000 Upper Perkiomen Norristown 29-24 Garnet Valley Octorara 31-30 brackets
1999 Upper Perkiomen Central Bucks East 33-30 Octorara Springfield Township 52-21 brackets
1998 Methacton Pennsbury 39-18 Garnet Valley Octorara 33-31 brackets
1997 Norristown Downingtown 35-26 Harriton Octorara 32-27 brackets
1996 Norristown Pennsbury 34-21 Octorara Harriton 43-27 brackets
1995 Pennsbury Downingtown 29-28 Garnet Valley Great Valley 45-26 brackets
1994 Wissahickon West Chester East 30-15 Oxford Harriton 57-6 brackets

* Upper Perkiomen won the championship in 2007 but forfeited it after the season due to using an ineligible wrestler

 

Championship Match Records

Class AAA
School Wins Losses
Upper Perkiomen 5 2
Boyertown 4 2
Pennsbury 3 2
Council Rock South 3 5
Owen J. Roberts 2 0
Norristown 2 3
Methacton 1 0
North Penn 1 0
Quakertown 1 0
Wissahickon 1 0
Central Bucks East 0 1
Downingtown East 0 1
Pennridge 0 1
Spring-Ford 0 1
West Chester East 0 1
Council Rock North 0 2
Downingtown 0 3
Class AA
School Wins Losses
Octorara 9 5
Lower Moreland 5 0
Garnet Valley 3 0
Pottstown 2 2
Oxford 1 0
St. Pius X 1 0
New Hope-Solebury 1 1
Bishop McDevitt 1 2
Harriton 1 7
Bristol 0 1
Church Farm 0 1
Faith Christian 0 1
Great Valley 0 1
Phoenixville 0 1
Springfield Township 0 2
Copyright © 2017 PA-Wrestling.com LLC | Privacy Policy