PA-Wrestling.com
District 1 High School Wrestling

The following is the list of wrestlers who have reached 100 career high school victories over the past few seasons.
If you see anyone missing from this list, please email us at email@pa-wrestling.com.
* indicates the wrestler was a junior; ** indicates the wrestler was a sophomore; all others were seniors

Earned 100th Win in 2016-17
Name School
Jason Amy Upper Moreland
Brandon Bach Souderton
Christian Bateman Sun Valley
Chris Berry Boyertown
Aidan Burke Council Rock North
David Campbell Boyertown
Kristian Courtney Faith Christian Academy
Joe Doyle Council Rock South
Kevin Edwards Avon Grove
Ryan Finn Pottsgrove
Eric Fuentes Norristown
August Gershwin Cheltenham
Eric Hutchinson Conestoga
Brian Kennerly Upper Darby
Max Livingston Upper Darby
Matt Marino Garnet Valley
Name School
Drew Massetti Kennett
Sean McBride Coatesville
Brandon Meredith * Spring-Ford
Nick Puliti Garnet Valley
Bryce Reddington Methacton
Jacob Reid West Chester Henderson
Ryan Resnick Owen J. Roberts
Colin Shannon North Penn
Joshua Stillings * Pennridge
Ryan Stocku Penncrest
Jake Taylor Unionville
Hunter Vogels Boyertown
Matt Wilde Boyertown
Cole Zapf Downingtown West
Doug Zapf * Downingtown West
Earned 100th Win in 2015-16
Name School
Jakob Campbell * Boyertown
Gavin Caroff Quakertown
Abraham Charles Penn Wood
Colin Cronin * Upper Darby
Colin Devlin Upper Dublin
Bruce Graeber Neshaminy
Noah Hankin West Chester East
Costas Hatzipavlides West Chester Rustin
Dan Iredale Conestoga
Connor Joyce Pennsbury
Brett Kaliner * West Chester Rustin
Matt Krieble Spring-Ford
Igor Lupisella New Hope-Solebury
Lucas Martoccio Council Rock South
Garrett Mauger Boyertown
Colin McBride Coatesville
Kyle Medrow West Chester Henderson
Name School
Mikey O'Brien North Penn
Riley Palmer * Council Rock South
Matt Parker * Pennridge
Logan Pennypacker Pottstown
Mason Pennypacker Pottstown
Kordell Rush Pennridge
Dylan Schwartz Council Rock South
Chris Sciarrino Springfield Delco
Tanner Seislove Quakertown
Josh Shalinsky Council Rock North
Isaiah Spriggs West Chester Rustin
Chase Stephens * Coatesville
Dustin Stone Harry S. Truman
James Strommer Downingtown East
Zack Trampe * Council Rock South
Bryant Wise Pottstown
Earned 100th Win in 2014-15
Name School
Riley Barth Central Bucks West
Wade Cummings * Downingtown East
Demetri D'Orsaneo Owen J. Roberts
Dom DeLaurentis Upper Moreland
Gianpiero DiBattista Plymouth Whitemarsh
Sean Donohue Sun Valley
Alex Elliott Sun Valley
Kyle Gentile * Pennridge
Gregg Harvey * Boyertown
Ryan Hayes Spring-Ford
Frankie Krauss Spring-Ford
Jimmy McGuigan Lower Moreland
Name School
Tom Meyers Radnor
Eric Miller Upper Perkiomen
Lucas Miller * Boyertown
Steve Okoorian Sun Valley
Ezra Outlaw Pennridge
Dominick Petrucelli Owen J. Roberts
Dominic Stabilito Neshaminy
Dustin Steffenino Upper Perkiomen
Eric Thomas * Interboro
Evan Wilson Central Bucks East
Joey Wilson West Chester Henderson
Jordan Wood * Boyertown
Earned 100th Win in 2013-14
Name School
Richie Cerebe Calvary Christian
John Dambro Garnet Valley
Nico Demetrio Pottsgrove
Adam Dombrosky Spring-Ford
Collyn Dorney Quakertown
Caleb Edwards Avon Grove
Nick Giangiulio Perkiomen Valley
Tracey Green Methacton
Joey Gonzales Interboro
Derek Gulotta * Owen J. Roberts
Darien Hain Pottstown
Gabe Hale Downingtown West
Eddie Kriczky Boyertown
Dean Lang Great Valley
Jared Leonetti Downingtown East
Name School
Karon Lucas-Tillery Penn Wood
Dan Martoccio Council Rock South
Josh Nichter West Chester Henderson
Dylan Nuttall * Harry S. Truman
Austin Petril Upper Darby
Adam Pleines Downingtown East
Alex Price North Penn
Shane Ruhnke Great Valley
Joe Staley Methacton
Noah Stephens Coatesville
Tommy Stokes Bensalem
Phil Torresani Hatboro Horsham
Kolton Veit Souderton
Jordan Wertz Boyertown
Earned 100th Win in 2012-13
Name School
Bob Bender Kennett
Jason Bing Pennsbury
Gordon Bolig Owen J. Roberts
Mike Boykin * Coatesville
Hank Campbell Lower Moreland
Justin Cummings Phil-Mont Christian
Francesco Fabozzi * Central Bucks East
Pat Fennell * Wissahickon
Ryan Flynn Marple Newtown
Edgar Garcia * Avon Grove
Joe Gartland Penncrest
Sean Hennessey Spring-Ford
Logan Kerin Conestoga
Jake MacGregor Springfield Township
Mike Marino * Garnet Valley
Adam Moser Owen J. Roberts
Name School
TJ Nelson Downingtown East
Ryan O'Connor Neshaminy
Scott Parker * Pennridge
Matt Pelton Radnor
Dan Pommerer Downingtown West
Mike Pritchard Bensalem
Dominic Rigous Central Bucks South
Jason Rinaldi * Marple Newtown
Aaron Rodriguez Wissahickon
Ben Ross * Pennridge
Tyler Seislove Quakertown
Dante Steffenio Upper Perkiomen
Sam Tascone Delaware County Christian
Andrew Van Buskirk William Tennent
Alex Wait Downingtown East
Earned 100th Win in 2011-12
Name School
Fred Alderman Garnet Valley
Brandon Arnsberger Octorara
Josh DiSanto * Pennsbury
John Dutrow * Council Rock North
Seth Ehlo Central Bucks West
Zach Fuentes * Norristown
Larry Gordon Norristown
Charlie Grab West Chester Henderson
Evan Harkins West Chester Rustin
Bo Johnstone Octorara
Andrew Kinney Owen J. Roberts
Kyle Loeb Garnet Valley
Jim Long West Chester Henderson
Name School
Wolfgang McStravick * Upper Perkiomen
Danny Michaels Pottsgrove
Aaron Moldoff Marple Newtown
Isaac Moore Delaware County Christian
Jon Neiman Boyertown
Billy Rappo Council Rock South
Mike Springer ** Norristown
Justin Staudenmayer * Plymouth Whitemarsh
Dylan Steffenino * Upper Perkiomen
P.J. Steinmetz * Council Rock South
Brennan Weiss Wissahickon
Tyler Wood West Chester Rustin
Timmy Yu Lower Moreland
Earned 100th Win in 2010-11
Name School
Wayne Armstrong * Interboro
John Bolich Upper Moreland
Ryan Celenza West Chester East
Ken Cenci Phoenixville
Rob D'Annunzio Methacton
T.J. Demetrio Pottsgrove
Jonathan Dempsey Owen J. Roberts
Nick DiMuzio Upper Dublin
Ty Gardner Norristown
Brett Harner ** Norristown
Ben Hartshorn Conestoga
Michael Honeywell Springfield Township
Matt Idelson Garnet Valley
Rich Jasinski Pennridge
Matt Krueger Spring-Ford
Eric Lee Haverford High
Name School
Shane Longstreth Council Rock North
Briar Malischewski Quakertown
Mike Mathis Central Bucks South
Corey McQuiston * West Chester Rustin
Bob Meyers Radnor
Gavin Milligan Perkiomen Valley
Mark Muscari West Chester Henderson
Jake Pickett Upper Darby
Zach Robinson Pottsgrove
Nick Russell Neshaminy
Bob Scheivert Chichester
Shawn Stewart Kennett
Joe Stolfi Souderton
Brendan Walsh Garnet Valley
Scott Wolfinger Quakertown
Earned 100th Win in 2009-10
Name School
Luke Bilyeu Haverford High
Cory Brennan Oxford
Brandan Clark * Methacton
Josh Dziewa Council Rock South
Sean Edmondson * Harry S. Truman
Ryan Ginsburg Upper Merion
Greg Gruschow Conestoga
Matt Harkins * Hatboro Horsham
John Hoch West Chester Rustin
Joe Jones * Haverford High
Jim Knapp Haverford High
Vince Knowles Interboro
Greg Lanctot Council Rock North
Bobby Lavelle Council Rock South
Joe Marino Garnet Valley
Matt Martoccio * Council Rock South
Chris McGinley Central Bucks West
Name School
Dan Miller Octorara
Jeremy Minich * Boyertown
Kyle Moran Oxford
Matt Moriarty Haverford High
Sam Morison Plymouth Whitemarsh
James Nicholson Upper Moreland
Brandon Parker * Norristown
Joe Pierce Norristown
Mason Popham * Unionville
Matt Rappo * Council Rock South
Marcus Robbins Norristown
Nick Ruggear Oxford
John Staudenmeyer * Plymouth Whitemarsh
Dan Stover Sun Valley
Scott Syrek * Owen J. Roberts
Tony Tolbert Radnor
Luke Wisniewski * Plymouth Whitemarsh
Earned 100th Win in 2008-09
Name School
James Bak Harry S. Truman
Jared Bennett Upper Perkiomen
Joe Bonaduce * Unionville
Jon Brodzik Central Bucks East
Zac Bush William Tennent
Jamie Callender * Council Rock North
Dom DeRobertis Great Valley
Dan Dortone Springfield Delco
Tim Feroe Boyertown
Taylor Franko Wissahickon
Nick Fuschino Owen J. Roberts
T.J. Harper Interboro
Zac Haynes Council Rock North
Josh Homer Downingtown West
Matt Johnson Pennsbury
Pat Leahan Springfield Delco
Brandon Loro Springfield Delco
Name School
Matt Malfaro * Boyertown
Andrew Mariani Penncrest
Josh Marquard Sun Valley
Colin McConnell Pennridge
Mike McStravick Upper Perkiomen
Stephen Parker Norristown
Alex Pellicciotti * Boyertown
Andre Petroski * Springfield Delco
Sean Renish Ridley
Matt Rust Quakertown
David Osei Abington
Tim Santry * Upper Moreland
Justin Schellenger Great Valley
Ed Shupe Council Rock South
Hunter Smith West Chester Henderson
Josh Smith Octorara
Jim Vollrath Council Rock South
Earned 100th Win in 2007-08
Name School
Kyle Bove * Kennett
Carl Buchholz * Great Valley
Jack Callender Council Rock North
Rayon Campbell Academy Park
Jack Chidester Conestoga
Jesse Combs Oxford
Seth Ecker Pottstown
Nick Fischer Unionville
Robert Gribschaw Hatboro-Horsham
Jon Hammond Methacton
Jason Hirsh Council Rock South
Ryan Kemmerer * Spring-Ford
Kevin Laurinaitis Central Bucks East
Name School
Kyle Liberato Great Valley
Andrew Lopchinsky Ridley
Connor McCormick Owen J. Roberts
Jake Miller Downingtown West
Chuck Mulloy Penncrest
Marcus Neafsey Lower Merion
Devon Passman * Central Bucks East
Derek Sinclair Ridley
Jake Slack Plumstead Christian
Don Smith Hatboro Horsham
Dustin Tancredi Council Rock South
Jon Weibel Quakertown
Earned 100th Win in 2006-07
Name School
Brad Clark Methacton
Matt Cutchineal Pennsbury
Mike DeLaurentis Springfield Township
Jesse DeWan Boyertown
Dillon Evans Council Rock South
Dave Jones Boyertown
Oliver Hertzel Council Rock North
Name School
Bryan Knoblauch Council Rock South
Pat May Downingtown West
Eric Powell Plymouth Whitemarsh
Mark Rappo * Council Rock South
Jamie Soupik Boyertown
Brian Tanen Souderton
Copyright © 2017 PA-Wrestling.com LLC | Privacy Policy